Radio-Lists Home Now on R3 Database Contact

RADIO-LISTS: BBC RADIO 3
Unofficial Weekly Listings for BBC Radio 3 — supported by bbc.co.uk/programmes/



SATURDAY 25 APRIL 2009


SAT 01:00 Through the Night (b00js9h6)
John Shea


SAT 07:00 Breakfast (b00jzxts)
Mary King


SAT 09:00 CD Review (b00jzxtv)
Building a Library: Brahms: Six Pieces for Piano, Op 118


SAT 12:15 Music Feature (b00k121z)
Charles Valentin Alkan


SAT 13:00 The Early Music Show (b00jzxtz)
Henry VII and Philip the Handsome


SAT 14:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00js863)
Malin Christensson and Simon Lepper


SAT 15:00 World Routes (b00jzxv1)
World Routes in Zanzibar
Episode 2


SAT 16:00 Jazz Library (b00jzxv3)
Hugh Masekela

01 Hugh Masekela (artist)
Grazing In The Grass
Performer: Hugh Masekela

02 Jazz Epistles (artist)
Blues For Huey
Performer: Jazz Epistles

03 Hugh Masekela (artist)
Ntjilo Ntjilo
Performer: Hugh Masekela

04 Hugh Masekela (artist)
Part Of A Whole
Performer: Hugh Masekela

05 Hugh Masekela (artist)
Stimela
Performer: Hugh Masekela

06 Hugh Masekela (artist)
Uptownship
Performer: Hugh Masekela

07 Hugh Masekela (artist)
Don't Go Lose It Baby
Performer: Hugh Masekela

08 Hugh Masekela (artist)
Thanayi
Performer: Hugh Masekela

09 Hugh Masekela (artist)
Strawberries
Performer: Hugh Masekela

10 Hugh Masekela (artist)
Father of Our Nation
Performer: Hugh Masekela


SAT 17:00 Opera on 3 (b00k0057)
Live from the Met
Wagner's Gotterdammerung


SAT 23:00 Hear and Now (b00k00gp)
Manchester Portraits
Portrait of Brett Dean



SUNDAY 26 APRIL 2009


SUN 01:00 Through the Night (b00k00kj)
Jonathan Swain


SUN 07:00 Breakfast (b00k00kl)
Mary King


SUN 10:00 Sunday Morning (b00k00kn)
Money Makes the World Go Round


SUN 12:00 Private Passions (b00k00pb)
William Fiennes


SUN 13:00 The Early Music Show (b00k00pd)
Henry VIII Choirbook


SUN 14:00 Radio 3 Requests (b00k00pg)
Radio 3 Requests


SUN 16:00 Choral Evensong (b00js8l4)


SUN 17:00 Discovering Music (b00k00pj)
Janacek: Glagolitic Mass


SUN 18:30 Choir and Organ (b00k00pl)
London Festival of Contemporary Music 2009


SUN 20:00 Drama on 3 (b0080fpy)
Babel's Tower, by Mike Walker


SUN 21:30 Sunday Feature (b00k00pq)
Leland's Travels


SUN 22:15 Words and Music (b00k00ps)
Food for Thought


SUN 23:30 Jazz Line-Up (b00k00pv)
Branford Marsalis



MONDAY 27 APRIL 2009


MON 01:00 Through the Night (b00k00v3)
Jonathan Swain


MON 07:00 Breakfast (b00k00v5)
Rob Cowan


MON 10:00 Classical Collection (b00k00v7)
Sarah Walker


MON 12:00 Composer of the Week (b00k00v9)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Episode 1


MON 13:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00k00vc)
Jean-Guihen Queyras (cello) and Alexandre Tharaud (piano)


MON 14:00 Afternoon Concert (b00k029m)
St Petersburg Conservatory
Episode 1


MON 17:00 In Tune (b00k029p)


MON 19:00 Performance on 3 (b00k029r)
Ulster Orchestra/Tuomas Ollila-Hannikainen


MON 21:15 Night Waves (b00k029t)
History of the Druids


MON 22:00 Composer of the Week (b00k00v9)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


MON 23:00 The Essay (b00k107b)
A Laureate's Life
Charles Simic


MON 23:15 Jazz on 3 (b00k029w)
Blink and Sam Crockatt Quartet at the Loop Festival



TUESDAY 28 APRIL 2009


TUE 01:00 Through the Night (b00k02c7)
Jonathan Swain


TUE 07:00 Breakfast (b00k02c9)
Rob Cowan


TUE 10:00 Classical Collection (b00k02cc)
Sarah Walker


TUE 12:00 Composer of the Week (b00k1041)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Episode 2


TUE 13:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00k02cf)
Viennese Whirl
Episode 1


TUE 14:00 Afternoon Concert (b00k02ch)
St Petersburg Conservatory
Episode 2


TUE 17:00 In Tune (b00k1058)


TUE 19:00 Performance on 3 (b00k105b)
RSNO/Kristian Jarvi


TUE 21:15 Night Waves (b00k105d)
Elizabethan Garden


TUE 22:00 Composer of the Week (b00k1041)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


TUE 23:00 The Essay (b00k107t)
A Laureate's Life
Michele Leggott


TUE 23:15 Late Junction (b00k107w)
Fiona Talkington



WEDNESDAY 29 APRIL 2009


WED 01:00 Through the Night (b00k108k)
Jonathan Swain


WED 07:00 Breakfast (b00k10xw)
Rob Cowan


WED 10:00 Classical Collection (b00k10xz)
Sarah Walker


WED 12:00 Composer of the Week (b00k10y2)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Episode 3


WED 13:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00k10y4)
Viennese Whirl
Episode 2


WED 14:00 Afternoon Concert (b00k10y6)
St Petersburg Conservatory
Episode 3


WED 16:00 Choral Evensong (b00k10y8)


WED 17:00 In Tune (b00k10yb)


WED 19:00 Performance on 3 (b00k10yd)
Chamber Orchestra of Europe/Pierre-Laurent Aimard


WED 21:15 Night Waves (b00k10yg)
Friedrich Engels


WED 22:00 Composer of the Week (b00k10y2)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


WED 23:00 The Essay (b00k10yj)
A Laureate's Life
Keorapetse Kgositsile


WED 23:15 Late Junction (b00k10yl)
Fiona Talkington



THURSDAY 30 APRIL 2009


THU 01:00 Through the Night (b00k112k)
Jonathan Swain


THU 07:00 Breakfast (b00k112m)
Rob Cowan


THU 10:00 Classical Collection (b00k112p)
Sarah Walker


THU 12:00 Composer of the Week (b00k112r)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Episode 4


THU 13:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00k112t)
Viennese Whirl
Episode 3


THU 14:00 Afternoon Concert (b00k112w)
St Petersburg Conservatory
Handel: Rodelinda, Acts 1 and 2


THU 14:02 Handel Opera Cycle (b00k3k02)
Rodelinda
Rodelinda, Acts 1 and 2


THU 17:00 In Tune (b00k112y)


THU 19:00 Performance on 3 (b00k2qly)
Wagner, Bruckner
Thu, 30th April 2009 - Part 1


THU 19:25 Twenty Minutes (b00k2qm0)
Moon Enterprises Inc and the Door


THU 19:45 Performance on 3 (b00k1130)
Wagner, Bruckner
Thu, 30th April 2009 - Part 2


THU 21:15 Night Waves (b00k1132)


THU 22:00 Composer of the Week (b00k112r)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


THU 23:00 The Essay (b00k1134)
A Laureate's Life
Gillian Clarke


THU 23:15 Late Junction (b00k1136)
Fiona Talkington



FRIDAY 01 MAY 2009


FRI 01:00 Through the Night (b00k1143)
Jonathan Swain


FRI 07:00 Breakfast (b00k117w)
Rob Cowan


FRI 10:00 Classical Collection (b00k117y)
Sarah Walker


FRI 12:00 Composer of the Week (b00k1180)
Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Episode 5


FRI 13:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00k1182)
Viennese Whirl
Episode 4


FRI 14:00 Afternoon Concert (b00k1184)
St Petersburg Conservatory
Handel: Rodelinda (Act 3)


FRI 14:02 Handel Opera Cycle (b00k3kdv)
Rodelinda
Handel: Rodelinda (Act 3)


FRI 17:00 In Tune (b00k1186)


FRI 19:00 Performance on 3 (b00k1188)
Imogen Cooper


FRI 21:15 The Verb (b00k118c)
Wendy Cope and Vesna Maric


FRI 22:00 Composer of the Week (b00k1180)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


FRI 23:00 The Essay (b00k118g)
A Laureate's Life
Jack Hirschman


FRI 23:15 World on 3 (b00k118j)
Lopa Kothari