Radio-Lists Home Now on R3 Database Contact

RADIO-LISTS: BBC RADIO 3
Unofficial Weekly Listings for BBC Radio 3 — supported by bbc.co.uk/programmes/



SATURDAY 08 MARCH 2008

SAT 01:00 Through the Night (b0092dlm)
With Susan Sharpe.

1.00am
Tchaikovsky, Pyotr Il'yich (1840-1893): Three Characteristic Pieces
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Vassil Kazandijiev (conductor)

1.12am
Tchaikovsky: Symphony No 4 in F minor, Op 36
Sofia Philharmonic Orchestra
Vladimir Ghiarov (conductor)

1.56am
Schubert, Franz (1797-1828): Piano Quintet in A (Trout)
Nikolai Demidenko (piano)
Marianne Thorsen (violin)
Are Sandbakken (viola)
Leonid Gorokhov (cello)
Dan Styffe (double bass)

2.40am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Mass in D, Op 86
Ludmila Vernerova (soprano)
Olga Kodesova (alto)
Vladimir Okenko (tenor)
Ilja Prokop (bass)
Miluska Kvechova (organ)
Choir of the Czech Radio
Radio Orchestra of Pilzen
Lubomir Matl (conductor)

3.20am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Violin Concerto in D, Op 61
Christian Tetzlaff (violin)
Saarbrucken Radio Symphony Orchestra
Michael Stern (conductor)

4.01am
Wagner, Richard (1813-1883): Overture (Rienzi)
Zagreb Philharmonic Orchestra
Lovro von Matacic (conductor)

4.14am
Grieg, Edvard (1843-1907): Evening in the Mountains, Op 68 No 4; At Your Feet, Op 68 No 3; Summer Evening, Op 71 No 2; Gone, Op 71 No 6; Rememberances, Op 71 No 6 (Lyric Pieces)
Leif Ove Andsnes (piano)

4.28am
Groneman, Johannes Fredericus (1710-1778): Flute Sonata in G
Jed Wentz (flute)
Balazs Mate (cello)
Marcelo Bussi (harpsichord)

4.40am
Moniuszko, Stanislaw (1819-1872) arr. Wiechowicz and Mazynski: Four choral songs
Polish Radio Choir
Marek Kluza (director)

4.49am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Symphony for strings No 10 in B minor
Risor Festival Strings.


SAT 05:00 Through the Night (b0092dln)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Corelli, Arcangelo (1653-1713): Sonate da chiesa in F, Op 1 No 1
London Baroque

5.06am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Variations in E on a German National Air (Op. posth)
Ludmil Angelov (piano)

5.14am
Sarasate, Pablo de (1844-1908): Zigeunerweisen, Op 20 (arr. for violin and orchestra)
Moshe Hammer (violin)
Winnipeg Symphony Orchestra
Kazuhiro Koizumi (conductor)

5.23am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Psalm 22, Op 78 No 3
Radio France Chorus (unnamed tenor soloist)
Donald Palumbo (conductor)

5.32am
Guilain, Jean-Adam (ca.1680-na.1739): Suite du premier ton
Norbert Bartelsman (organ)

5.42am
Haydn, Joseph (1732-1809): Symphony No 4 in D
Slovak Radio Symphony Orchestra Bratislava
Ondrej Lenard (conductor)

5.53am
Diepenbrock, Alphons (1862-1921): La chanson de l'hypertrophique
Roberta Alexander (soprano)
Rudolf Jansen (piano)

5.57am
Pergolesi, Giovanni Battista (1710-1736): Sonata in G for violin and piano
Peter Michalica (violin)
Elena Michalicova (piano)

6.06am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Cantata No 4 (Christ lag in Todesbanden)
Balthasar Neumann-Chor
Pythagoras-Ensemble
Thomas Hengelbrock (conductor)

6.24am
Lilburn, Douglas (1915-2001): Diversions for strings
Symphony Nova Scotia
Georg Tintner (conductor)

6.40am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Fantasia in C minor for piano, chorus and orchestra, Op 80
Anton Kuerti (piano)
Toronto Mendelssohn Choir
Toronto Symphony Orchestra
Andrew Davis (conductor).


SAT 07:00 Breakfast (b00939l5)
Alistair Appleton

Including at 7.00am

Chopin: Scherzo in C sharp minor, Op 39
Martha Argerich (piano)

Bach: Flute Sonata in C, BWV 1033
Ashley Solomon (flute)
Terry Charlston (harpsichord)

From 8.00am

Verdi, arr. Muzio: Ti desta, Luisa, regina de' cori; T'amo d'amor ch'esprimere; Ah! fu giusto il mio sospetto! (Luisa Miller)
Hagen String Quartet

Enesco: Roumanian Rhapsody in A, Op 11 No 1
RCA Victor Symphony Orchestra
Leopold Stokowski (conductor).


SAT 09:00 CD Review (b00939l6)
Building a Library: Debussy: Piano Preludes (Book II)

Andrew McGregor introduces Radio 3's weekly programme devoted to all that's new in the world of recorded music.

Building a Library:
Debussy: Piano Preludes (Book II)

Reviewer - Stephen Plaistow

First Choice:
(c/w Preludes Book 1, 'Les soirs illumines par l'ardeur du charbon') from disc Debussy Complete Works for Solo Piano, Volume 1
Jean-Efflam Bavouzet (piano)
Chandos CHAN10421 (CD)

Historic Choice:
(c/w 10 Preludes from Book 1; L'isle joyeuse; Cloches a travers les feuilles; La Serenade interrompue; CHOPIN: Ballade No. 3 in A flat major Op. 47; Scherzo No. 4 in E major, Op. 54; 4 Mazurkas Op. 24; Barcarolle in F sharp major Op. 60; excerpts from Etudes Op. 10; PROKOFIEV: Dance, Op. 32 No. 1)
Sviatoslav Richter (piano)
BBC Legends BBCL 4021-2 (2 CDs, Mid Price)

Budget Choice:
(c/w Preludes Book 1)
Martino Tirimo (piano)
Regis RRC1111 (CD, Budget)

CD Review BAL Catalogue Data
bal.debussy:
bal.debussy.piano.preludes


SAT 12:15 Music Matters (b00939l7)
As the Grand Union Orchestra celebrates its 25th birthday, Petroc Trelawny meets the recently formed Grand Union Youth Orchestra as they prepare for a performance in East London.

Plus a review of Alex Ross's new book about 20th-century music The Rest is Noise, and miniature opera, with a look at five 15-minute chamber operas, the fruit of collaborations between Scotland's leading creative figures.


SAT 13:00 The Early Music Show (b00939pm)
Mouton

Mouton

Catherine Bott is joined by Peter Phillips to explore the life and music of Jean Mouton who became the principal composer at the French court at the start of the 16th century, and who was the teacher of Adrian Willaert.

Music is performed by the BBC Singers, conducted by Peter Phillips.


SAT 14:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b00939pn)
Verity Sharp presents a second chance to hear young British violinist Daniel Hope and pianist Sebastian Knauer in a programme of drama and contrast that includes the first violin sonata of Alfred Schnittke, a composer with whom he has had close contact.

Schnittke: Sonata No 1
Mendelssohn: Selection of songs, arranged for violin and piano
Brahms: Sonata No 3 in D minor.


SAT 15:00 World Routes (b00939pp)
Lucy Duran is joined by Doudou Sarr and Nigel Williamson to review new CDs of world music.

Plus a performance from the Soweto Gospel Choir, winners last month of the Grammy Award for Best Traditional World Music Album.


SAT 16:00 Jazz Line-Up (b00939s1)
Claire Martin introduces a performance given at the Southport Jazz Winters Weekend by guitarist Russell Malone, considered to be one of the most promising artists of his generation.


SAT 17:30 Jazz Record Requests (b00939s2)
Geoffrey Smith presents a selection of listeners' jazz requests. Email jazz.record.requests@bbc.co.uk.


SAT 18:30 Opera on 3 (b00939sl)
Donizetti's Lucia di Lammermoor

Donizetti's Lucia di Lammermoor

Donizetti's famous tragic heroine is portrayed by one of her greatest recent interpreters, French soprano Natalie Dessay, in a new production directed by James Levine, and broadcast live from New York.

Set in Scotland, Donizetti's opera centres on a tragic love triangle. Lucia and Edgardo secretly become engaged but Lucia is forced by her cruel brother to marry Arturo. She obeys, imagining that Edgardo is unfaithful. But after realising her mistake, Lucia turns mad with anguish.

The programme, which also includes backstage interviews with the artists during the intervals, is presented from New York by Margaret Juntwait, with Ira Siff as guest commentator.

Lucia ...... Natalie Dessay (soprano)
Edgardo ...... Giuseppe Filianoti (tenor)
Enrico ...... Mariusz Kwiecien (baritone)
Raimondo ...... John Relyea (bass)
Alisa ...... Michaela Martens (mezzo-soprano)
Arturo ...... Stephen Costello (tenor)
Normanno ...... Michael Myers (tenor)
Chorus and Orchestra of New York Metropolitan Opera
James Levine (conductor).


SAT 22:15 Between the Ears (b00939sm)
Symphonies of Wind Turbines

A sonic meditation on wind turbines and their place in today's environment, recorded in Norfolk and the Fenlands. Including contributions from poet Kevin Crossley-Holland, architecture critic Jonathan Glancey and local residents, along with music created from the sounds of the turbines themselves.


SAT 22:35 Hear and Now (b00939z4)
Tom Service introduces a concert recently given by South African composer Kevin Volans and his long-term duo partner Jill Richards, who perform a selection of the composer's music for two pianos, including two world premieres. Featuring interviews with Volans and choreographer Siobhan Davies.

Kevin Volans, Jill Richards (piano duo)

Volans: Nine Beginnings; Cicada; Mr Handel's Return (world premiere); Shiva Dances (world premiere).



SUNDAY 09 MARCH 2008

SUN 00:00 The Early Music Show (b0092brn)
John Rich

Lucie Skeaping talks to Jeremy Barlow about the contribution to London's theatrical world of John Rich, one of the city's most celebrated impresarios and entertainers. His career highlights include the staging of John Gay's The Beggar's Opera at Lincoln's Inn Fields, and his work with Handel whose opera company he housed in Covent Garden.


SUN 01:00 Through the Night (b0093rrd)
Jonathan Swain introduces music, beginning with a piano recital given by Anne Queffelec at the Theatre Chatelet, Paris. in March 2007.

1.00am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Keyboard Concerto in D minor, BWV 974 (Adagio)
1.05am
Scarlatti, Domenico (1685-1757): Five sonatas: in F minor, Kk481; in E, Kk531; in D, Kk33; in B minor, Kk27; in D, Kk96
1.27am
Ravel, Maurice (1875-1937): Miroirs
1.55am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Berceuse in D flat for piano, Op 57
2.01am
Handel, George Frideric (1685-1759), arr. Kempff: Menuet in G minor
Anne Queffelec (piano)

2.06am
Brahms, Johannes (1833-1897): Schicksalslied, Op 54
Slovenian Chamber Choir
Slovenian Radio and Television Symphony Orchestra
Marko Munih (conductor)

2.21am
Reicha, Anton (1770-1836): Oboe Quintet in F, Op 107
Les Adieux

2.49am
Raichev, Alexander (1922-2003): Symphony No 6 (Liturgical)
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Milen Nachev (conductor)

3.20am
Sweelinck, Jan Pieterszoon (1562-1621): Herrlich lieb hab' ich dich, O Herr
Vincent van Laar (organ)

3.32am
Sonninen, Ahti (1914-1984): A Song of Happiness
Sauli Tiilikainen (baritone)
Markus Lehtinen (piano)

3.34am
Glazunov, Alexander Konstantinovich (1865-1936): Drinking Song, Op 27 No 1 (Pushkin)
Peter Mattei (baritone)
Stefan Lindgren (piano)

3.37am
Karlowicz, Mieczyslaw (1876-1909): Symphonic Poem - Eternal Songs, Op 10
Polish National Radio Symphony Orchestra
Janusz Powolny (conductor)

4.05am
Haydn, Joseph (1732-1809): Violin Concerto in G, H VIIa 4
Aladar Mozi (violin)
Slovak Radio Symphony Orchestra, Bratislava
Pavol Bagin (conductor).


SUN 04:32 Through the Night (b0093rrf)
Through the Night

With Jonathan Swain.

4.32am
Stravinsky, Igor (1882-1971): Dumbarton Oaks (arr. for two pianos)
James Anagnoson, Leslie Kinton (pianos)

4.47am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Divertimento in D, K136
Slovak Chamber Orchestra
Bohdan Warchal (director)

5.00am
Geminiani, Francesco (1687-1762): Concerto grosso in G minor after Corelli, Op 5 No 5
Academy of Ancient Music
Andrew Manze (director/violin)

5.08am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Three Etudes, Op 104
Sylviane Deferne (piano)

5.16am
Parac, Frano (b. 1948): Guitar Trio
Zagreb Trio

5.22am
Rodrigo, Joaquin (1901-1999), arr. Tiefenbach: Cuatro madrigales amatorios
Isabel Bayrakdarian (soprano)
Bryan Epperson, Maurizio Baccante, Roman Borys, Simon Fryer, David Hetherington, Roberta Jansen, Paul Widner, Thomas Wiebe, Winona Zelenka (cellos)

5.31am
Auber, Daniel-Francois-Esprit (1782-1871): Guoracha – ballet music No 1 (La Muette de Portici)
Slovak Radio Symphony Orchestra
Viktor Malek (conductor)

5.36am
Weber, Carl Maria von (1786-1826): Clarinet Concertino in E flat, Op 26
Hannes Altrov (clarinet)
Estonian National Symphony Orchestra
Paul Magi (conductor)

5.47am
Rameau, Jean-Philippe (1683-1764): Three pieces (Les indes galantes)
Stephen Preston (flute)
Robert Woolley (harpsichord)

5.53am
Herbert, Victor (1859-1924), arr. Langey: March of the Toys (Babes in Toyland)
Edmonton Symphony Orchestra
Uri Mayer (conductor)

5.58am
Verdi, Giuseppe (1813-1901): String Quartet in E minor
Vertavo Quartet

6.22am
Satie, Erik (1866-1925), arr. Jersild: Three melodies with texts by JP Contamine de La Tour
Hanne Hohwu, Merte Grosbol, Peter Lodahl (soloists)
Merete Hoffmann (oboe)
Jutland Chamber Choir
Mogens Dahl (conductor)

6.30am
Reger, Max (1873-1916): Four Tone Poems after Arnold Bocklin, Op 128
Philippe Koch (violin)


SUN 07:00 Breakfast (b0093rrg)
Alistair Appleton

Including from 7.00am

Weber: Andante e Rondo Ungarese, Op 35
Bernard Garfield (bassoon)
Philadelphia Orchestra
Eugene Ormandy (conductor)

Vivaldi: Veni, veni me sequere fida (Juditha Triumphans)
Magdalena Kozena (mezzo-soprano)
Academia Montis Regalis
Alessandro De Marchi (director)

8.00am
Debussy, orch. Ravel: Danse
Royal Concertgebouw Orchestra
Riccardo Chailly (conductor)

Mozart: Trio, K498 (Kegelstatt)
Sabine Meyer (clarinet)
Tabea Zimmermann (viola)
Hartmut Holl (piano)

9.00am
Scarlatti: Sonata in D minor, Kk90
Duilio Galfetti (mandolin)
Paolo Beschi (cello)
Luca Pianca (theorbo)
Francesco Cera (spinet)

Beethoven: Piano Sonata in E flat, Op 81a (Les Adieux)
Richard Goode (piano).


SUN 10:00 Sunday Morning (b0093rrh)
An equestrian-themed programme, to coincide with the Cheltenham Festival.

Thackray: Little black foal
EMI3579122

Haydn: Symphony No 73 (4th mvt)
Raul Diaz, Gavin Edwards (Solo Horns)
The Hanover Band
Roy Goodman (harpischord/director)

Clementi: Sonata in C, Op 22
Bongiovanni GB100072

Kreisler: La chasse - in the style of Cartier
Itzhak Perlman (violin)
Samuel Sanders (piano)
EMI CDC7474672

Liszt: Wilde Jagd
Evgeny Kissin (piano)
RCA 09026682622

Elgar: Piano Quintet Adagio
The Sorrel Quartet
Chandos CHAN9894

Schubert: Abschied, D 957
Peter Schreier (tenor)
Andreas Schiff (piano)
DECCA 4256122

Dring: Upper Lambourne
Robert (tenor)
Philip Ledger (piano)
Meridian CDE8438

Jozef Strauss: Jockey Polka
Slovak Radio Symphony Orchestra
Micahel Dittrich (conductor)
Marco Polo 8223564

L Mozart: Symphony in G
Adam Friedrich, Tibor Maruzsa, Istvan Borza, Miklos Nagy (horn)
Liszt Ferenc Chamber Orchestra
Janos Rolla (conductor)
Hungaroton HCD 12992

Berkeley: Oh lurcher-loving collier
Felicity Lott (soprano)
Graham Johnson (piano)
Chandos CHAN6653

Shchedrin: Konyok-gorbunok (The Little Humpbacked Horse)
Moscow Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre Orchestra
Georgi Zhemchuzin (conductor)
Olympia OCD219

Schubert: Auf der Bruck
Dietrich Fischer Dieskau (baritone)
Sviatoslav Richter (piano)
DG 4457172

Bruckner: Symphony No 4 in E flat (3rd mvt)
Royal Concertgebouw Orchestra
Nikolaus Harnoncourt (conductor)
Teldec 0630171262

Prokofiev: The Gambler (excerpt)
Kirov Chorus and Orchestra
Valery Gergiev (conductor)
Philips 4545592

Judith Weir: On Buying a Horse
Andrew Kennedy (tenor)
Iain Burnside (piano)
Signum Classics SIGCD087.


SUN 12:00 Private Passions (b0093rrj)
Private Passions

To coincide with the annual Cheltenham Festival Races being held this week, Michael Berkeley's guest is Edward Gillespie, managing director of Cheltenham Racecourse. Apart from his passion for racing, he is closely involved with arts events in Gloucestershire and is a keen music lover.

His choices range from choral music by Stanford and Carlo Rutti to a string quartet by the Gloucestershire-born composer Herbert Howells, Grieg's Holberg Suite, a tribute to Stephen Foster by Percy Grainger and Burt Bacharach's song She Likes Basketball from the Broadway musical Promises, Promises.


SUN 13:00 The Early Music Show (b0093rrk)
Music for the Annunciation

Music for the Annunciation

1./2. Catherine Bott presents two programmes for Passiontide, featuring music associated with the Feast of the Annunciation. With works by Parsons and Biber, plus the setting of the Seven Joys of Mary from the 14th-century Llibre Vermell, or Red-Velvet Book, of Montserrat, Catalonia.


SUN 14:00 Radio 3 Requests (b0093rrl)
Singer Emma Kirkby introduces a selection of listeners' requests, ranging from a children's opera by Hans Krasa to Vaughan Williams' song cycle On Wenlock Edge.

There is also music performed on the oldest-playable lute in existence and its restorer Michael Lowe joins Emma in the studio.


SUN 16:00 Choral Evensong (b0093rrm)
Live from the Chapel of King's College, Cambridge, on Passion Sunday

Organ Prelude: Herzlich thut mich verlangen, BWV727 (Bach)
Introit: My God, why hast thou forsaken me (Recknell)
Responses: Byrd
Psalm: 51 (Stainer)
First Lesson: Lamentations 3 vv19-33
Canticles: All-Night Vigil, Op 37 (Rachmaninov)
Second Lesson: Matthew 20 vv17-34
Anthem: Christus factus est pro nobis (Bruckner)
Final Hymn: Of the glorious body telling (Pange Lingua)
Organ Voluntary: Pange Lingua (de Grigny)

Organ scholars: Peter Stevens and Tom Kimber
Director of music: Stephen Cleobury.


SUN 17:00 Discovering Music (b0093rrn)
Henri Dutilleux

Henri Dutilleux

Stephen Johnson explores some of the ideas behind the music of one of France's leading composers, Henri Dutilleux, focusing on his second Symphony (Le double). Thierry Fischer conducts a performance given by the BBC National Orchestra of Wales as part of their Discovering Dutilleux festival.


SUN 18:30 Choir and Organ (b0093rrp)
Aled Jones presents a selection of psalms, with settings by Vaughan Williams, Tavener, Ives, Bernstein and Bobby McFerrin. And choral directors Jeremy Summerly and Sarah Baldock test whether a cathedral choir can be judged by its psalm chanting.


SUN 20:00 Drama on 3 (b0093rrq)
An Enemy of the People

An Enemy Of The People

By Martin Lynch and based on the play by Henrik Ibsen.

A drama is set in contemporary Belfast, where the killing of a Catholic man leads to his own community struggling to come to terms with the truth. But one woman, Moya McGovern, is determined to get justice for her murdered brother-in-law - though at what cost?

Moya McGovern ....... Susan Lynch
Caroline McGovern ...... Seainin Brennan
Sean Gillen ...... Charles Lawson
Mr Gillen/Solicitor ...... Harry Towb
Dominic/Frankie ...... Patrick O'Kane
Manus ...... Lloyd Hutchinson
Mrs McGovern ...... Eileen Pollock

Director: Roland Jaquarello.


SUN 21:30 Sunday Feature (b0093rsh)
Joined-Up Artists

Tim Marlow charts the history of cultural collaboration, increasingly popular in recent years, and examines its importance to the arts today.

With archive interviews with artist Robert Rauschenberg and choreographer Merce Cunningham, and discussions with leading producers in the arts such as Jude Kelly and Tom Morris, and audio artist Robin Rimbaud (alias Scanner), whose collaborative partners range from Radiohead to the Royal Ballet.


SUN 22:15 Words and Music (b0093rsj)
Seventh Heaven

Seventh Heaven

The number seven is considered sacred and symbolic in many cultures around the world and it provides the theme for this programme featuring poetry, prose and verse by Shakespeare, Donne and Ginsberg as well as music from Dave Brubeck, Stockhausen, Glenn Gould and Angela Hewitt.



MONDAY 10 MARCH 2008

MON 00:00 The Early Music Show (b0092bww)
Handel and Steffani in Hanover

Handel and Steffani in Hanover

Lucie Skeaping explores Handel's time in Germany and his relationship with Agostino Steffani, his predecessor as musical director in Hanover. With music from a concert featuring Sophie Daneman, Robin Blaze and Peter Seymour given at last year's York Early Music Festival.


MON 01:00 Through the Night (b0093ry5)
With Jonathan Swain.

1.00am
Campra, Andre (1660–1744): Messe de requiem
Anders Dahlin, Nicholas Mulroy (tenors)
Matthew Brook (bass-baritone)
Monteverdi Choir
English Baroque Soloists
John Eliot Gardiner (conductor)

1.51am
Couperin, Francois (1668-1733): Messe l'usage pour les couvents (1690)
Marcel Verheggen (organ)

2.08am
Anon (c.1500): Tentalora
Luppato, Giorgio (c.1502): O triumphale diamante – from the court of Ercole I of Ferrara (1471-1505)
Clare Wilkinson (mezzo-soprano)
John Bryam, Alison Crum, Roy Marks (crumhorns)
Musica Antiqua of London
Philip Thorby (crumhorn/director)

2.11am
Dauvergne, Antoine (1713-1797): Concert de simphonies a IV parties in F, Op 3 No 2
Capella Coloniensis
William Christie (harpsichord/director)

2.32am
Pejacevic, Dora (1885-1923): Piano Quintet in B minor, Op 40 (1915-18)
Ida Gamulin (piano)
Zagreb Quartet:
Goran Koncar, Goran Bakrak (violins)
Ante Zivkovic (viola)
Martin Jordan (cello)

3.00am
Bruckner, Anton (1824-1896): Symphony No 2 in C minor
Saarbrucken Radio Symphony Orchestra
Hiroshi Wakasugi (conductor)

4.01am
Karlowicz, Mieczyslaw (1876-1909): Four Songs (When Spring Arrives)
Jadwiga Rappe (contralto)
Ewa Poblocka (piano)

4.08am
Witte, George Hendrick (1843-1929): Waltzes: in A, Op 7 No 3; in B minor, Op 7 No 6; in A, Op 7 No 9
Wyneke Jordans, Leo van Doeselaar (piano duet)

4.13am
Borodin, Alexander (1833-1887): Polovtsian Dances (Prince Igor)
Sydney Symphony Orchestra
Stuart Challender (conductor)

4.24am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Septet in B flat for 3 oboes, 3 violins and basso continuo, TWV 44 43
Il Gardellino.


MON 04:34 Through the Night (b0093ry6)
Through the Night

With Jonathan Swain.

4.34am
Francoeur, Francois (1698-1787), arr. Trowell: Sonata in E
Monica Leskhovar (cello)
Ivana Schwartz (piano)

4.45am
Finzi, Gerald (1901-1956): All This Night, Op 33
Holst, Gustav (1874-1934): The Evening-Watch, Op 43 No 1
BBC Singers
Bob Chilcott (conductor)

4.54am
Paganini, Niccolo (1782-1840): Perpetuum mobile, Op 11 No 2
Oslo Philharmonic Orchestra
Nello Santi (conductor)

5.00am
Grieg, Edvard Hagerup (1843-1907): Norwegian Dance No 1, Op 35
Bergen Philharmonic Orchestra
Andrew Litton (conductor)

5.06am
Wingfield, Steven (b.1955): Three Bulgarian Dances (arr. Wingfield, for violin and guitar)
Moshe Hammer (violin)
William Beauvais (guitar)

5.13am
Goleminov, Marin (1908-2000): Five Sketches for Strings (1952)
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Vassil Kazandjiev (conductor)

5.29am
Ciurlionis, Mikalojus Konstantinas (1875-1911): De profundis
Kaunas State Choir
Lithuanian National Symphony Orchestra
Petras Bingelis (conductor)

5.38am
Muffat, Georg (1653-1704): Toccata octava in G (Apparatus musico-organisticus, 1690)
Marcel Verheggen (organ)

5.47am
Bovicelli, Giovanni Battista (c.1550-c.1597): Diminutionen on Palestrina's Lo son ferito for cornet and bass continuo
Le Concert Brise

5.53am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Rondo in D, K485
Andras Schiff (piano)

6.00am
Haydn, Joseph (1732-1809): Piano Trio in E, H XV 28
Beaux Arts Trio

6.17am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Symphony No 5 in D, Op 107 (Reformation)
Norwegian Radio Orchestra
Vytautas Lukocius (conductor)

6.47am
Part, Arvo (b.1935): Salve regina for choir and organ
Estonian Philharmonic Chamber Choir
Paul Hillier (conductor).


MON 07:00 Breakfast (b0093s1b)
Including at 7.00am

Elgar: Pomp and Circumstance March No 1 in D, Op 39
New Symphony Orchestra of London
Adrian Boult (conductor)

Handel: Nisi Dominus, HWV 238
Diana Montague (alto)
John Mark Ainsley (tenor)
Simon Birchall (bass)
Choir and Orchestra of Westminster Abbey
Simon Preston (conductor)

Wieniawski: Variations on an Original Theme, Op 15
Maxim Vengerov (violin)
Ian Brown (piano)

8.30am
Falla: The Three-Cornered Hat
Boston Pops Orchestra
Arthur Fiedler (conductor)

Gluck: Che faro senza Euridice?
Jennifer Larmore (mezzo-soprano)
Orchestra of Welsh National Opera
Carlo Rizzi (conductor)

Gershwin: I Got Rhythm (variations for two pianos)
Anthony Goldstone, Caroline Clemmow (pianos).


MON 10:00 Classical Collection (b0093ry8)
With James Jolly.

10.00am
Grainger: Jutish Medley (Husband and Wifey) (Danish Folk-Song Suite)
Danish National Symphony Orchestra
Richard Hickox (conductor)

10.10am
Bach: Double Concerto in D minor, BWV 1060
Jurg Schaeftlein (oboe)
Alice Harnoncourt (violin)
Concentus Musicus Wien
Nikolaus Harnoncourt (conductor)

10.25am
Prokofiev: Scythian Suite, Op 20
Vienna Symphony Orchestra
Hermann Scherchen (conductor)

10.47am
Rossini: The Barber of Seville (Act 1, Scene 2) (excerpt)
Rosina ...... Roberta Peters (soprano)
Figaro ...... Robert Merill (baritone)
Metropolitan Opera Orchestra
Erich Leinsdorf (conductor)

11.02am
Hovhaness: Symphony No 22 (City of Light)
Seattle Symphony Orchestra
Alan Hovhaness (conductor)

11.33am
Barber: Give me my Robe (Antony and Cleopatra)
Leontyne Price (soprano)
New Philharmonia Orchestra
Thomas Schippers (conductor)

11.43am
Debussy: Preludes, Book 2 (excerpts)
The Building a Library recommendation.


MON 12:00 Composer of the Week (b0093ry9)
Leonard Bernstein

Early Influences

Donald Macleod explores the extraordinary life of Leonard Bernstein; inexhaustible conductor, educator, performer and personality. Despite his prowess on the podium, Bernstein considered himself to be first and foremost a composer. The first programme explores his early influences, from weekly visits to the local synagogue in Boston, to his years as a student at Harvard University. A chance meeting with Aaron Copland led to Bernstein's entree into New York's elite cultural circles.


MON 13:00 Afternoon Concert (b0093ryb)
Presented by Ian Skelly.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

American pianist Jonathan Biss performs a programme of Beethoven, Schoenberg and Schubert, direct from the Wigmore Hall, London.

Jonathan Biss (piano)

Beethoven: Sonata, Op 90
Schoenberg: Six Little Pieces, Op 19
Schubert: Sonata in A, D 959

2.00pm Lucerne Festivals

A survey of all three Lucerne music festivals from 2007 - the Easter Festival, Summer Festival and Piano Festival - showcasing prominent musicians and conductors from around the world.

Sibelius: Symphony No 2 in D, Op 41
Bavarian Radio Symphony Orchestra
Mariss Jansons (conductor)

Grieg: Ballade in G minor, Op 24 (variations on a Norwegian folk song from Valdres)
Juho Pohjonen (piano)

Saunders: Into the Blue
Laboratorium
Jean Deroyer (director)

Mendelssohn: Prelude and Fugue in E minor, Op 35 No 1; Prelude and Fugue in B flat, Op 35 No 6
Juho Pohjonen (piano)

Beethoven: Symphony No 9 in D minor (Choral)
Melanie Diene (soprano)
Anna Larsson (mezzo-soprano)
Jonas Kaufmann (tenor)
Reinhard Hagen (bass)
Bavarian Radio Chorus
Lucerne Festival Orchestra
Claudio Abbado (conductor).


MON 17:00 In Tune (b0093ryc)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


MON 19:00 Henri Dutilleux (b0093rzv)
Discovering Dutilleux Festival

Presented by Catherine Bott.

The first of two concerts, given last month at St David's Hall, Cardiff, celebrating the music of Henri Dutilleux.

The programme includes his cello concerto, Tout un monde lointain, evoking Baudelaire, while the more recent song-cycle, Correspondances, incorporates texts from poems and letters by Rilke, Solzhenitsyn and Van Gogh. Also including works by Ravel and Debussy, from whom he drew inspiration.

Gautier Capucon (cello)
Claron McFadden (soprano)
BBC National Orchestra of Wales
Jac van Steen (conductor)

Ravel: Valses nobles et sentimentales
Dutilleux: Tout un monde lointain; Correspondances
Debussy: La mer.


MON 20:45 Composer of the Week (b0093ry9)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


MON 21:45 Night Waves (b0093rzw)
Philip Dodd tours the controversial new Terminal 5 at Heathrow airport and talks to architect Mike Davies, in charge of the project for the 19 years since its inception.

And Philip meets Norman Rosenthal, who is stepping down as Exhibitions Secretary at the Royal Academy in London after more than 30 years.


MON 22:30 Artist Focus (b0093rzx)
Catherine Bott profiles violinist and leader of his own string quartet, Thomas Zehetmair, in a programme that includes Beethoven's Romance in F and music by Elliott Carter.


MON 23:00 The Essay (b0093rzy)
Greek and Latin Voices (Tacitus)

Episode 1

Greek and Latin Voices

Series about the literature which underpins Western civilisation.

1/4. Maria Wyke, professor of Latin at UCL, examines the work of the independent-minded Roman historian Tacitus, focusing on Annals, his most famous surviving work.


MON 23:15 Charlie Gillett (b00948sq)
With sounds from around the world, and a studio session with Irish singers Pauline Scanlon and Eilis Kennedy.



TUESDAY 11 MARCH 2008

TUE 01:00 Through the Night (b0093s0x)
With Jonathan Swain.

1.00am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Sonata in D, Op 10 No 3
Ingrid Fliter (piano)

1.23am
Maxwell Davies, Peter (b.1934): A Sad Paven for These Distracted Tymes for string quartet
Pavel Haas Quartet

1.31am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Bagatelles for two violins, cello and harmonium, Op 47
Aronowitz Ensemble

1.49am
Liehmann, Antonin (1808-1878): Mass No 1 in D minor for soloists, chorus, organ and orchestra
Lenka Skornickova (soprano)
Olga Kodesova (alto)
Damiano Binetti (tenor)
Ilja Prokop (bass)
Radek Rejsek (organ)
Czech Radio Choir
Pilsen Radio Orchestra
Josef Hercl (conductor)

2.31am
Wagner, Richard (1813-1883): Prelude to Act 3; Dance of the Apprentices; Prelude to Act 1 (Die Meistersinger von Nurnberg)
Oslo Philharmonic Orchestra
Rafael Fruhbeck de Burgos (conductor)

2.52am
Widor, Charles Marie (1844-1937): Suite for flute and piano, Op 34
Katherine Rudolph (flute)
Rena Sharon (piano)

3.10am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Partita diverse sopra il Corale, BWV 767 (O Gott, du frommer Gott)
Theo Teunissen (organ)

3.26am
Gorecki, Henryk Mikolaj (b.1933): Miserere, Op 44
Danish National Radio Choir
Jesper Grove Jorgensen (conductor)

4.00am
Marais, Marin (1656-1728): La sonnerie de Sainte-Genevieve du Mont de Paris for violin, bass viol and continuo
Ricercar Consort
Henri Ledroit (conductor)

4.09am
Byrd, William (c.1543-1623): The Bells for keyboard, MB XXVII 38
Colin Tilney (harpsichord)

4.17am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Concerto in D, RV 208
Elizabeth Wallfisch (baroque violin)
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (director).


TUE 04:32 Through the Night (b0093s0y)
Through the Night

With Jonathan Swain.

4.32am
Mussorgsky, Modest (1839-1881), orch. Rimsky-Korsakov/Labinsky/Serge Liapunov: Songs and Dances of Death
Kolos Kovacs (bass)
Royal Concertgebouw Orchestra
Riccardo Chailly (conductor)

4.51am
Kogoj, Marij (1892-1956): Two pieces (Nos 3 and 4) (Piano Collection)
Bojan Gorisek (piano)

5.00am
Fasch, Johann Friedrich (1688-1758): Sonata in D minor
Amsterdam Bach Soloists
Wim ten Have (conductor)

5.09am
Lubeck, Vincent (c.1654-1740): Prelude in C
Jan Kleinbussink (Holtgrave organ, Bergwerk, Deventer)

5.16am
Obrecht, Jacob (1450-1505): J'ai pris amours a ma devise
5.22am
Buus, Jacques (c.1500-1565): Ricercare
Amsterdam Loeki Stardust Quartet

5.29am
Lassus, Orlande de (1532-1594): Miser, chi speme in cose mortal pone
5.32am
Porta, Costanzo (1528/9-1601): Sub tuum praesidium
Banchieri Singers
Denes Szabo (conductor)

5.35am
Kraus, Joseph Martin (1756-1792): String Quartet No 4 in D
Lysell String Quartet

5.50am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Scherzo No 2 in B flat minor, Op 31
Valerie Tryon (piano)

6.00am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Mass in C, K257 (Credo)
Elizabeth Poole (soprano)
Sian Menna (mezzo-soprano)
Christopher Bowen (tenor)
Stuart MacIntyre (baritone)
BBC Singers
BBC Concert Orchestra
Stephen Cleobury (conductor)

6.26am
Mozart, transcr. Reinecke (1824-1910): Piano Concerto No 26, K537 (Larghetto)
6.33am
Reinecke, Carl (1824-1910): Flute Concerto in D minor, Op 283
Matej Zupan (flute)
Slovenian National Radio Symphony Orchestra
David de Villiers (conductor)

6.54am
Fesch, Willem de (1687-1757): Joseph's aria Tremble Shudder at the Guilt (Joseph)
Joseph ...... Claron McFadden (soprano)
Musica ad Rhenum
Jed Wentz (conductor).


TUE 07:00 Breakfast (b0093s21)
Including 7.00am

Schubert: Impromptu in G flat, Op 90 No 3
Elisabeth Leonskaja (piano)

Dvorak: Slavonic Rhapsody, Op 45 No 3
Detroit Symphony Orchestra
Antal Dorati (conductor)

Flecha: La Guerra
Les Sacqueboutiers

8.30am
Mendelssohn: String Symphony No 10 in B minor
Concerto Koln

Stanford: Three Intermezzi, Op 13
Robert Plane (clarinet)
Benjamin Frith (piano)

Destouches: Les Elemens
Academy of Ancient Music
Christopher Hogwood (director).


TUE 10:00 Classical Collection (b0093s22)
With James Jolly.

10.00am
J Strauss: Die Fledermaus (Act 2) (excerpt)
Eisenstein ...... Peter Seiffert (tenor)
Rosalinde ...... Lucia Popp (soprano)
Munich Rundfunk Orchestra
Placido Domingo (conductor)

10.07am
Mozart: Concerto for two pianos, K365
Semyon Bychkov, Marielle Labeque (pianos)
Berlin Philharmonic Orchestra
Semyon Bychkov (director)

10.33am
Chopin, arr. McNeff: Fantasie impromptu No 4 in C sharp minor
O Duo

10.38am
Reich: Nagoya Marimbas
Bob Becker, James Preiss (marimbas)

10.43am
Lutoslawski, arr. Ptasaznska: Paganini Variations
Slovak Piano Duo
Safri Duo

10.49am
Paganini: Violin Concerto No 1 in E flat, Op 6
Itzhak Perlman (violin)
Royal Philharmonic Orchestra
Laurence Foster (conductor)

11.24am
Bach/Kurtag: Jatekok (excerpt)
Gyorgy and Marta Kurtag (piano)

11.32am
Bach: Magnificat, BWV 243
Emily van Evera, Evelyn Tubb (sopranos)
Caroline Trevor (alto)
Howard Crook (tenor)
Simon Grant (bass)
Taverner Players
Andrew Parrott (conductor).


TUE 12:00 Composer of the Week (b0093s23)
Leonard Bernstein

Episode 2

Bernstein always seems to have been in the right place at the right time. Seven years to the day since meeting his mentor Aaron Copland, he gallantly took the baton at the last minute of the ailing Bruno Walter in a broadcast with the New York Philharmonic Orchestra. Thus Bernstein was catapulted into the limelight. Donald Macleod also explores his beloved Israel Philharmonic Orchestra and we'll hear 'Prelude, Fugue and Riffs', first performed in Bernstein's second appearance on the television programme 'Omnibus'.


TUE 13:00 Afternoon Concert (b0093s2x)
Presented by Ian Skelly.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

St George's, Bristol: The Eve of Revolution - Paris

The first in a series of concerts given at St George's, Bristol, exploring the music of pre-revolutionary 18th century Europe. The programme centres on Paris, with music by Francois Devienne, Mozart and violinist Chevalier de Saint Georges, all performed on period instruments.

Chevalier de Saint-Georges: Sonata in G for fortepiano and violin Op 1 No 3
Devienne: Quartet in G for flute and strings
Mozart: Violin Sonata in E minor, K 304; Quartet in A for flute and strings

Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment
Lisa Beznosiuk (flute)
Pavlo Beznosiuk (violin)
Tom Dunn (viola)
Piet Kuijken (fortepiano)
Richard Tunnicliffe (cello)

2.00pm Lucerne Festivals

Continuing a survey of the three Lucerne music festivals from 2007, which showcase prominent musicians and conductors from around the world.

Schubert: Symphony No 5 in B flat
Vienna Philharmonic Orchestra
Daniel Barenboim (conductor)

Buxtehude: Prelude and Fugue in D, BuxWV 139
Ton Koopman (organ of the Franciscan Church, Lucerne)

Rheinberger: Stabat mater
Barbara Locher (soprano)
Liliane Zurcher (alto)
Bernhard Gartner (tenor)
Peter Brechbuhler (bass)
Lucerne Akademiechor
Franz Liszt Music Academy Chorus, Weimar
Lucerne Symphony Orchestra
Alois Koch (conductor)

Beethoven: Sonata No 23 in F minor (Appassionata)
Andreas Haefliger (piano)

Mahler: Symphony No 9
Berlin Philharmonic Orchestra
Simon Rattle (conductor).


TUE 17:00 In Tune (b0093s2y)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


TUE 19:00 Henri Dutilleux (b0093s41)
Discovering Dutilleux Festival

Presented by Catherine Bott.

The second of two concerts given last month at St David's Hall, Cardiff, in celebration of the music of Henri Dutilleux, who is still composing at age 92.

The programme includes Dutilleux' song-cycle Mystere de l'instant, commissioned by his Swiss patron Paul Sacher. It pays homage in its orchestration to Bartok's Music for Strings, Percussion and Celesta, also in the programme, and the festival concludes with Dutilleux's Symphony No 2.

Jeremy Huw Williams (baritone)
BBC National Orchestra of Wales
Thierry Fischer (conductor)

Dutilleux: Mystere de l'Instant
Bartok: Music for Strings, Percussion and Celesta
Dutilleux: Deux sonnets de Jeau Cassou
Alain, orch. Dutilleux: Priere pour nous autres charnels
Dutilleux: Symphony No 2 (Le double).


TUE 20:45 Composer of the Week (b0093s23)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


TUE 21:45 Night Waves (b0093s42)
Matthew Sweet talks to Booker Prize-winning Irish writer Anne Enright about her latest collection of short stories – Taking Pictures. The stories' locations range from Dublin to America and describe women's stormy relationships with the opposite sex.


TUE 22:30 Artist Focus (b0093s43)
Catherine Bott profiles Austrian violinist Thomas Zehetmair in a programme that includes Bach's Violin Concerto in A minor, BWV 1041.


TUE 23:00 The Essay (b0093s44)
Greek and Latin Voices (Tacitus)

Episode 2

Greek and Latin Voices: Series about the literature which underpins Western civilisation. 2/4: Classics lecturer Ellen O'Gorman discusses Tacitus's skill at character portrayal.


TUE 23:15 Late Junction (b0093s45)
Fiona Talkington presents a varied musical mix, including Karine Polwart's new album, John Cage's Suite for toy piano, Gnossiennes by Erik Satie and Forgotten Fish Memory Orchestra.



WEDNESDAY 12 MARCH 2008

WED 01:00 Through the Night (b0093s4s)
Jonathan Swain introduces music, beginning with a concert given at the Utrecht Early Music Festival in August 2007.

1.00am
Schutz, Heinrich (1585-1672): Stehe auf, meine Freundin
1.09am
Bohm, Georg (1661-1733): Mein Freund ist mein
1.27am
Buxtehude, Dietrich (1637-1707): Drei schone Dinge sind
1.38am
Bach, Johann Christoph (1642-1703): Meine Freundin, du bist schon
2.04am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Der Herr denket an uns, BWV 196
Johanette Zomer (soprano)
Marcel Beekman (tenor)
Harry van der Kamp (bass)
Netherlands Bach Society
Jos van Veldhoven (conductor)

2.16am
Szymanowski, Karol (1882-1937): String Quartet No 1 in C, Op 37
Silesian Quartet

2.34am
Sibelius, Jean (1865-1957): Lemminkainen Suite, Op 22
Finnish RSO
Jukka-Pekka Saraste (conductor)

3.20am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Sonata in E flat for violin and fortepiano, Op 12 No 3
Hiro Kurosaki (violin)
Linda Nicholson (fortepiano)

3.39am
Rodrigo, Joaquin (1901-1999): Concierto de Aranjuez
Norbert Kraft (guitar)
Winnipeg SO
Kazuhiro Koizumi (conductor)

4.01am
Tavener, John (b.1944): Funeral Ikos for chorus
Norwegian Soloists' Choir
Grete Helgerod (conductor)

4.08am
Kajanus, Robert (1856-1933): Funeral March (1880)
Finnish RSO
Atso Almila (conductor)

4.20am
Handel, George Frideric (1685-1759): Sonata in F, HWV 363a
Louise Pellerin (oboe)
Dom Andre Laberge (organ)

4.28am
Strauss, Johann Jr (1825-1899), arr. Berg: Wine, Woman and Song
Canadian Chamber Ensemble
Raffi Armenian (conductor)

4.39am
Berg, Alban (1885-1935) arr. Verbey: Piano Sonata, Op 1
Concertgebouw Orchestra
Riccardo Chailly (conductor)

4.52am
Dukas, Paul (1865-1935): Villanelle for horn and orchestra
Esa Tukia (horn)
Finnish RSO
Michel Adelson (conductor).


WED 05:00 Through the Night (b0093s4t)
Through the Night

With Jonathan Swain.

5.00am
Scarlatti, Alessandro (1660-1725): Sinfonia amore, pace e providenza
Stavanger Symphony Orchestra
Fabio Biondi (conductor)

5.03am
Couperin, Francois (1668-1733): Bruit de guerre
Hungarian Brass Ensemble

5.08am
Bach, Johann Christian (1735-1782): Quintet in G for flute, oboe, violin, viola and basso continuo, Op 11 No 2
Les Adieux

5.16am
Verdi, Giuseppe (1813-1901): Fiesco's Aria Il lacerato spirito (Simon Boccanegra) (1857)
Reinhard Hagen (bass)
Suisse Romande Orchestra
Armin Jordan (conductor)

5.21am
Bull, John (c.1562-1628): Why ask you?
Colin Tilney (harpsichord)

5.27am
Khachaturian, Aram (1903-1978): Adagio of Spartacus and Phrygia (Spartacus)
Ukranian National Radio Symphony Orchestra
Vyacheslav Blinov (conductor)

5.36am
Brahms, Johannes (1833-1897): Gesang der Parzen (Song of the Fates, Op 89)
Oslo Philharmonic Choir and Orchestra
Rafael Fruhbeck de Burgos (conductor)

5.45am
Sweelinck, Jan Pieterszoon (1562-1621): Fantasia in G
Vincent van Laar (Arp Schnitger organ)

5.54am
Borgstrom, Hjalmar (1864-1925): Music to Johan Gabriel Borkman
Norwegian Radio Orchestra
Kjell Seim (conductor)

6.06am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Sonata in B flat minor, Op 35
Ivo Pogorelich (piano)

6.26am
Elgar, Edward (1857-1934): Overture (Cockaigne)
Zagreb Philharmonic Orchestra
Pinchas Steinberg (conductor)

6.41am
Vanhal, Johann Baptist (1739-1813): Symphony in A minor
Capella Coloniensis
Hans-Martin Linde (conductor).


WED 07:00 Breakfast (b0093s5h)
Including 7.00am

Gabrieli: Magnificat a 14
Emma Kirkby, Martyn Hill, Nigel Rogers (soloists)
Taverner Choir
London Cornett and Sackbut Ensemble
Andrew Parrott (director)

Mozart: Divertimento for strings in F, K138
Camerata Salzburg
Sandor Vegh (conductor)

Bach: Kommt ihr Tochter (Matthew-Passion)
Dunedin Consort and Players
John Butt (director)

From 8.30am
Debussy: Danse sacree et danse profane
Czech Philharmonic Orchestra
Serge Baudo (conductor)

Glass: String Quartet No 2 (Company)
Smith Quartet

Schubert, transcr. Queyras/Tharaud: Sonatine for violin and piano, D384
Jean-Guihen Queyras (cello)
Alexandre Tharaud (piano).


WED 10:00 Classical Collection (b0093s5j)
With James Jolly.

10.00am
Monteverdi: Chiome d'oro
Emma Kirkby, Judith Nelson (sopranos)
Consort of Musicke
Anthony Rooley (director)
L'OISEAU LYRE 421 480-2

10.04am
Vivaldi: Concerto in C for two oboes, two clarinets, strings and continuo, RV 559
Paulo Grazzi, Alfredo Bernardini (oboes)
Lorenzo Coppola, Daniele Latini (clarinets)
Luca Guglielmi (harpsichord)
Zefiro
Alberto Grazzi (conductor)
NAIVE OP30409

10.17am
Berio: Folk Songs
Cathy Berberian (mezzo-soprano)
Juilliard Ensemble
Luciano Berio (conductor)
RCA 09026 62540-2

10.39am
Mozart: Violin Concerto No 3 in G, K216
Thomas Zehetmair (violin)
Philharmonia Orchestra
TELDEC 2292-46340-2

11.02am
Schoenberg: Five piano pieces
Maurizio Pollini (piano)
DG 423 249-2

11.13am
Zemlinsky: Lyric Symphony
Julia Varady (soprano)
Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)
Berlin Philharmonic Orchestra
Lorin Maazel (conductor)
DG 419 261-2.


WED 12:00 Composer of the Week (b0093s61)
Leonard Bernstein

Episode 3

'New York, New York, that helluva town' is the focus of this third programme. Bernstein's name has long been associated with the cultural fabric of the city, from his lifelong relationship with the New York Philharmonic Orchestra to his success on Broadway. Donald Macleod features music from On the Town and West Side Story. We'll also hear the speaking voice of Bernstein's devoted wife Felicia performing in part II of his third symphony 'Kaddish'.


WED 13:00 Afternoon Concert (b0093s6d)
Presented by Ian Skelly.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

St George's, Bristol: The Eve of Revolution - London

Continuing series of concerts given at St George's, Bristol exploring the music of pre-revolutionary 18th century Europe. The programme centres on London and features the Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment performing music by JC Bach, Mozart and Clementi.

Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment:
Steven Devine (fortepiano)
Alison Bury (violin)
Andrew Roberts (violin)
Ruth Alford (cello)
Anthony Robson (oboe)
Andrew Clark (horn)
Martin Lawrence (horn)

Mozart: Piano Concerto in D, K107 (arr. of Piano Sonata, Op 5 No 2, by JC Bach)
Clementi: Piano Sonata in G minor, Op 7 No 3
JC Bach: Sextet for piano

2.00pm

A production at the Vienna State Opera of Massenet's opera Werther, based on Goethe's story of thwarted love and suicide set against the backdrop of Christmas celebrations in a German town.

Massenet: Werther
Vienna State Opera
Werther ...... Neil Shicoff (tenor)
Albert ...... Adrian Erod (baritone)
Charlotte ...... Vesselina Kasarova (mezzo-soprano)
Sophie ....... Laura Tatulescu (soprano)
Le Bailli ...... Alfred Sramek (bass)
Schmidt ...... Benedikt Kobel (tenor)
Johann ...... Clemens Unterreiner (bass)
Ladies' voices ...... Vienna State Opera Chorus
Children of the Vienna State Opera School
Vienna State Opera Stage Orchestra
Vienna State Opera Orchestra
Marco Armiliato (conductor)

Taffanel: Andante Pastorale et Schersettino
Aniela Frey (flute)
Francois Killian (piano)

Messiaen: Cinq rechants for 12 voices
Schola Heidelberg
Walter Nussbaum (director)

Ravel: Le tombeau de Couperin
Chamber Orchestra of Europe
Pekka Kuusisto (conductor).


WED 17:00 In Tune (b0093s6f)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


WED 19:00 Performance on 3 (b0093s97)
Presented by Catherine Bott.

A concert given by the Zehetmair Quartet from their series featuring the quartets of Schumann, from the Wigmore Hall, London.

Haydn: String Quartet in C, Op 76 No 3 (Emperor)
Bartok: String Quartet No 5
Schumann: String Quartet in F, Op 41 No 2.


WED 20:45 Composer of the Week (b0093s61)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


WED 21:45 Night Waves (b0093s98)
Kenan Malik tours Liverpool city centre's oldest building, the Bluecoat Gallery, to see how the art venue has been transformed by a 12 million pound refit. And he talks to Pulitzer prize-winning historian David Levering Lewis about Islam's early impact on Europe.


WED 22:30 Artist Focus (b0093s99)
Catherine Bott profiles Austrian violinist Thomas Zehetmair, who features as soloist in a recording of Szymanowski's Violin Concerto No 2.


WED 23:00 The Essay (b0093s9b)
Greek and Latin Voices (Tacitus)

Episode 3

Greek and Latin Voices

Series about the literature which underpins Western civilisation.

3/4. Andy Martin, a writer and French lecturer at Cambridge University assesses Tacitus' influence on writers like Racine and political figures like Napoleon.


WED 23:15 Late Junction (b0093s9c)
Fiona Talkington presents an eclectic mix of music, with tracks by Food and Dastan Ensemble, and a new album by Misha Alperin.



THURSDAY 13 MARCH 2008

THU 01:00 Through the Night (b0093sw8)
Jonathan Swain introduces music, beginning with a concert of accordion music given by Kallis Bengtsson.

1.00am
Seiber, Matyas (1905-1960): Preludium and Fugue in A minor
1.06am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Toccata and Fugue in D minor
1.16am
Zolotariev, Vladislav (1942-1975): Suite for Children No 3
1.22am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Ah, vous dirais-je, maman
1.32am
Scarlatti, Domenico (1685-1757): Sonata in G minor
1.35am
Zolotariev, Vladislav (1942-1975): Sonata No 2
Kallis Bengtsson (accordion)

1.49am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): The Four Seasons, Op 8
Barbara Jane Gilbey (violin)
Tasmanian Symphony Chamber Players
Geoffrey Lancaster (conductor)

2.29am
Brahms, Johannes (1833-1897): Sextet No 2 in G for strings, Op 36
Oslo Chamber Soloists

3.09am
Tchaikovsky, Piotr Il'yich (1840-1893): Symphony No 5 in E minor, Op 64
Bergen Philharmonic Orchestra
Dmitri Kitajenko (conductor)

4.01am
Arnic, Blaz (1901-1970): Overture to the Comic Opera, Op 11
Slovenian Radio and Television Symphony Orchestra
Anton Nanut (conductor)

4.08am
Ibert, Jacques (1890-1962): Trois pieces breves
Ariart Woodwind Quintet

4.16am
Brahms: Five Choral Songs, Op 104
Danish National Radio Choir
Stefan Parkman (conductor)

4.30am
Mozart: Divertimento in C/F, K439b
Geert Bierling (organ)

4.44am
Tartini, Giuseppe (1692-1770): Symphony in A
I Cameristi Italiani

4.53am
Mozart: Andante in C for flute and orchestra, K315
Anita Szabo (flute)
Hungarian National Philharmonic Orchestra
Zoltan Kocsis (conductor).


THU 05:00 Through the Night (b0093sw9)
Through the Night

With Jonathan Swain.

5.00am
Locatelli, Pietro Antonio (1695-1764), arr. Bierling: Introduttione Teatrale in F, Op 2 No 4
Geert Bierling (organ)

5.07am
Debussy, Claude (1862-1918): Premiere rapsodie (arr. for clarinet and orchestra)
Kari Kriikku (clarinet)
Finnish Radio Symphony Orchestra
Jukka-Pekka Saraste (conductor)

5.16am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Scherzo No 4 in E, Op 54
Ronald Brautigam (piano)

5.26am
Reicha, Anton (1770-1836): Trio for French horns, Op 82
Jozef Illes, Jaroslan Snobl, Jan Budzak (French horns)

5.36am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Heilig, Heilig, Wq 217
Netherlands Chamber Choir
Amsterdam Baroque Orchestra
Ton Koopman (conductor)

5.43am
Stoyanov, Vesselin (1902-1969): Rhapsody
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Vassil Stefanov (conductor)

5.53am
Chopin: Valse in B minor, Op 69 No 2
Wanda Landowska (piano)

5.57am
Albicastro, Henricus (fl.1700-06): Concerto a 4, Op 7 No 2
Ensemble 415
Chiara Banchini (violin/director)

6.06am
Gluck, Christoph Willibald (1714-1787): Overture (Alceste)
Slovak Radio Symphony Orchestra, Bratislava
Ludovit Rajter (conductor)

6.16am
Szymanowski, Karol (1882-1937): Violin Concerto No 2, Op 61
Edward Zienkowski (violin)
Polish Radio National Symphony Orchestra, Katowice
Michal Dworzynski (conductor)

6.37am
Schmelzer, Johann Heinrich (c.1620-1680): Vesperae sollennes
Gradus ad Parnassum
Concerto Palatino
Choral scholars from Wiener Hofburgkapelle
Konrad Junghanel (director).


THU 07:00 Breakfast (b0093swb)
From 7.00pm

Tchaikovsky: Waltz (Eugene Onegin)
New York Philharmonic Orchestra
Kurt Masur (conductor)

Vivaldi: Cantata (Amor, hai vinto, RV 651)
Emma Kirkby (soprano)
The Academy of Ancient Music
Christopher Hogwood (director)

Beethoven: Rondo in G, Op 51, No 2
Evgeny Kissin (piano)

From 8.30pm

Berlioz: Royal Hunt and Storm (Les Troyens)
Baltimore Symphony Orchestra and Chorus
David Zinman (conductor)

Mendelssohn: Six motets, Op 79
Corydon Singers
Matthew Best (conductor)

Bach: Keyboard Concerto No 5 in F minor, BWV 1056
Lukas Foss (piano)
Elysium String Quartet.


THU 10:00 Classical Collection (b0093swc)
With James Jolly.

10.00am
Cimarosa: Cara, non dubitar (Il Matrimonio segreto)
Pierrette Alarie (soprano)
Leopold Simoneau (tenor)
Berlin Radio Symphony Orchestra
Lee Schaenen (conductor)
DG 457 752-2

10.07am
Kraus: Symphony in D
Swedish Chamber Orchestra
Petter Sundkvist (conductor)
NAXOS 8.555305

10.26am
Grieg: String Quartet No 1 in G minor, Op 27
Chilingirian Quartet
HELIOS CDH55299

11.02am
F Mendelssohn: Gondellied, Op 1 No 6
Susan Gritton (soprano)
Eugene Asti (piano)
HYPERION CDA 67110

11.06am
C Schumann: Er ist gekommen in Sturm und Regen
Barbara Bonney (soprano)
Vladimir Ashkenazy (piano)
DECCA 425 898-2

11.09am
A Mahler: Laue Sommernacht
Iris Vermillion (mezzo-soprano)
Cord Garben (piano)
CPO 999 455-2

11.12am
Anon: V Chiermniem mori
Tallis Scholars
Peter Phillips (director)
GIMELL 454 902-2

11.20am
Prokofiev: Piano Concerto No 3 in C, Op 26
Mari Kodama (piano)
The Philharmonia Orchestra
Kent Nagano (conductor)
ASV CD DCA 786

11.52am
Schubert: Mut; Die Lebensonnen; Der Leiermann (Winterreise, D 911)
Peter Pears (tenor)
Benjamin Britten (piano)
DECCA 417 473-2.


THU 12:00 Composer of the Week (b0093t4q)
Leonard Bernstein

Bad Times

Bernstein's seemingly perfect life as a loving husband and father, an exceptional musical talent and an electric personality are in jeopardy in this fourth programme. Donald Macleod maps a category of bad events in Bernstein's life. He blamed his wife Felicia for his Broadway flop 1600 Pennsylvania Avenue; she'd apparently encouraged him to work with its librettist. But Bernstein's affair with his assistant Thomas Cothran, for whom he momentarily left his wife, was a harsher blow. Bernstein's relationship with Cothran resulted in their collaboration on 'Songfest - A Cycle of American Poems', played here in its entirety.


THU 13:00 Afternoon Concert (b0093swd)
Presented by Ian Skelly.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

St George's, Bristol: The Eve of Revolution - Salzburg

Part of a series of concerts given at St George's, Bristol, exploring the music of pre-revolutionary 18th century Europe. The Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment focus on Salzburg, playing quintets written by a young Mozart, as well as Michael Haydn, the younger brother of Joseph.

M Haydn: Quintet in C, P108
Mozart: Quintet in B flat, K174

Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment
Margaret Faultless, Nadja Zwiener (violin)
Jan Schlapp, Martin Kelly (viola)
Sebastian Comberti (cello)

2.00pm Lucerne Festivals

Continuing a survey of the three Lucerne music festivals from 2007, which showcase prominent musicians and conductors from around the world.

R Strauss: Also sprach Zarathustra
Bavarian Radio Symphony Orchestra
Mariss Jansons (conductor)

Schubert: Mass in G
Luba Orgonasova (soprano)
Christian Elsner (tenor)
Gustav Belacek (bass)
Bavarian Radio Chorus
Bavarian Radio Symphony Orchestra
Mariss Jansons (conductor)

Schoenberg: Three Piano Pieces, Op 11
Saleem Abboud Ashkar (piano)

Mahler: Symphony No 3 in D minor
Anna Larsson (mezzo-soprano)
Ladies of the Arnold Schoenberg Chorus, Vienna
Tolz Boy Choir
Lucerne Festival Orchestra
Claudio Abbado (conductor).


THU 17:00 In Tune (b0093swf)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


THU 19:00 Performance on 3 (b0093t4j)
Presented by Catherine Bott.

Young Macedonian pianist Simon Trpceski features in a concert given at Wigmore Hall in London. Young and old are catered for in Debussy's work composed for his daughter, and in Prokofiev's Grandmother's Tales.

These are framed by Chopin's monumental second sonata which includes the famous Funeral March as its third movment, and Prokofiev’s 7th Sonata, composed during the Second World War.

Chopin: Piano sonata No 2 in B flat minor, Op 35 (Funeral March)
Debussy: Children's Corner
Prokofiev: Old Grandmother's Tales, Op 3; Toccata in D minor, Op 11; Piano Sonata No 7 in B flat, Op 83

Simon Trpceski (piano).


THU 20:45 Composer of the Week (b0093t4q)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


THU 21:45 Night Waves (b009nqww)
Another chance to hear architect Lord Richard Rogers talk to Philip Dodd about his life's work.

He discusses his career since the 1960s, his vocal political involvement in shaping government policy for British cities, and, most importantly, his series of iconic buildings in major centres around the globe that have made him one of the world's best known architects, and put him at the forefront of the British architectural renaissance.


THU 22:30 Artist Focus (b0093t5k)
Catherine Bott profiles Austrian violinist Thomas Zehetmair in a programme that includes the Sonata No 4 for solo violin by Ysaye.


THU 23:00 The Essay (b0093t5l)
Greek and Latin Voices (Tacitus)

Episode 4

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Tacitus.

4/4. Rhiannon Ash, Lecturer in Latin and Greek at Oxford University, asks whether Tacitus is still worth reading today.


THU 23:15 Late Junction (b0093t5m)
Fiona Talkington presents a varied musical mix, with new albums from the Dowland Project and ice-instrument maker Terje Isungset, plus Steve Reich, Robert Parsons and El Tanbura.



FRIDAY 14 MARCH 2008

FRI 01:00 Through the Night (b0093t6r)
With Jonathan Swain.

1.00am
Delius, Frederick (1862-1934): A Song of Summer
BBC Symphony Orchestra
Andrew Davis (conductor)

1.12am
Ravel, Maurice (1875-1937): Le tombeau de Couperin
1.30am
Berlioz, Hector (1803-1869): Romeo et Juliette - symphonie dramatique, Op 17
BBC Symphony Orchestra
Esa-Pekka Salonen (conductor)

2.14am
Biber, Heinrich Ignaz Franz (1664-1704): Missa Sancti Henrici
Unknown boy soloists from Regensburger Domspatzen
James Griffett (tenor)
Michael Schopper (bass)
Regensburger Domspatzen
Herbert Metzger (organ)
Collegium Aureum
Georg Ratzinger (conductor)

2.51am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Fantasy on an Irish song The Last Rose of Summer, Op 15
Sylviane Deferne (piano)

3.00am
Strauss, Richard (1864-1949) arr. anon: Suite (Der Rosenkavalier)
Sydney Symphony Orchestra
Stuart Challender (conductor)

3.24am
Hummel, Johann Nepomuk (1778-1837): Piano Quintet in E flat major/minor, Op 87
Tobias Ringborg (violin)
Ingegard Kierkegaard (viola)
John Ehde (cello)
Hakan Ehren (double bass)
Stefan Lindgren (piano)

3.44am
Engel, Jan (d.1788): Symphony in G
Polish Radio Symphony Orchestra
Andrzej Straszynski (conductor).


FRI 04:02 Through the Night (b009j5y8)
Through the Night

With Jonathan Swain.

4.02am
Anon. (18th century): Gorzkie zale – Planctus de passione for two sopranos, strings and continuo
Olga Pasichnyk, Anna Miklokajczy (soprano)
Arek Golinski, Dymitr Olszewski (violin)
Teresa Kaminska (cello)
Concerto Polacco
Marek Toporowski (organ/director)

4.08am
Chopin, Fryderyk (1810-1849), arr. Kocsis: Mazurka in G minor, Op 63, No 3; Mazurka in C sharp minor, Op 67, No 2
Zsolt Szatmari (clarinet)
Zoltan Kocsis (piano)

4.13am
Rachmaninov, Sergey (1873-1943): Two pieces for cello and piano, Op 2
Monika Leskovar (cello)
Ivana Svarc-Grenda (piano)

4.22am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Figlia mia, non pianger no! (Tamerlano)
Bajazet ...... Nigel Robson (tenor)
English Baroque Soloists
John Eliot Gardiner (conductor)

4.28am
Weber, Carl Maria von (1786-1826): Variationen uber ein Zigeunerlied for piano, Op 55
Niklas Sivelov (piano)

4.34am
Vladigerov, Pancho (1899-1978): Vardar – Rhapsodie bulgare, Op 16
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Milen Nachev (conductor)

4.44am
Saint-Saens, Camille (1835-1921): Allegro appassionato in C sharp minor, Op 70
Stefan Lindgren (piano)

4.51am
Bersa, Blagoje (1873-1934): Capriccio-Scherzo, Op 25c
Croatian Radio Symphony Orchestra
Mladen Tarbuk (conductor).


FRI 05:00 Through the Night (b0093t6s)
Through the Night

With Jonathan Swain.

5.00am
Moniuszko, Stanislaw (1819-1872): Overture (Verbum Nobile – Opera in One Act)
Polish Radio Symphony Orchestra
Jerzy Salwarowski (conductor)

5.05am
Gershwin, George (1898-1937): Three Preludes arr. for two pianos
Aglika Genova, Luben Dimitrov (piano)

5.11am
Purcell, Henry (1659-1695): Chacony a 4 in G minor for strings, Z730
Simon Standage (violin)
Il Tempo

5.17am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750), orchestr. Davis: Passacaglia and Fugue in C minor, BWV 582
BBC Symphony Orchestra
Andrew Davis (conductor)

5.29am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Fantasia in D minor, K397
Mieczyslaw Horszowski (piano)

5.36am
Brahms, Johannes (1833-1897): Schaffe in mir, Gott, ein rein Herz, Op 29, No 2
Wiener Kammerchor
Johannes Prinz (director)

5.43am
Brahms: Four ballades for piano, Op 10
Paul Lewis (piano)

6.06am
Svendsen, Johan (1840-1911): Romeo and Juliet, Op 18
Norwegian Radio Orchestra
John Storgards (conductor)

6.20am
Aulin, Valborg (1860-1928): String Quartet in F
Tale String Quartet

6.46am
Hartmann, Johan Peter Emilius (1805-1900): Deux pieces caracteristiques, Op 25
Nina Gade (piano).


FRI 07:00 Breakfast (b009512y)
From 7.00am

Vaughan Williams: The Lark Ascending
Bradley Creswick (violin)
Northern Sinfonia
Richard Hickox (conductor)

Monteverdi: Two erotic madrigals
Emma Kirkby, Judith Nelson, Poppy Holden (soprano)
The Consort of Musicke
Anthony Rooley (director)

Mozart: Sonata in C for piano and violin, K303
Mark Steinberg (violin)
Mitsuko Uchida (piano)

From 8.30am

Couperin: 21st Order (Fourth Book of Harpsichord Pieces)
George Malcolm (harpsichord)

Shostakovich: The Assault on Beautiful Gorky
Dmitri Alexeev (piano)
English Chamber Orchestra
Jerzy Maksymiuk (conductor)

Haydn: Symphony No 41 in C
Tafelmusik
Bruno Weil (conductor).


FRI 10:00 Classical Collection (b0093t6v)
With James Jolly.

10.00am
C Schumann: Three Romances, Op 22, No 3
Fabio Biondi (violin)
Luigi di Ilio (piano)
OPUS OPS 30-77

10.07am
R Schumann: Symphony No 4 in D minor, Op 120
Northern Sinfonia
Thomas Zehetmair (conductor)
AVIE AV2125

10.31am
Ullmann: Abendphantasie; Der Fruhling
Mitsuko Shirai (soprano)
Hartmut Holl (piano)
CAPRICCIO 10534

10.42am
Delius: Spring Morning
Royal Scottish National Orchestra
David Lloyd-Jones (conductor)
NAXOS 8.557143

10.50am
Haydn: Piano Sonata in F, H XVI 23
John McCabe (piano)
DECCA 443 785-2 (12 CDs)

11.09am
Previn: Violin Concerto
Anne-Sophie Mutter (violin)
London Symphony Orchestra
Andre Previn (conductor)
DG 474 500-2

11.50am
Lehar: Die Lustige Witwe (Act II - Introduction and Viljalied)
Hanna ...... Elizabeth Schwarzkopf (soprano)
The Philharmonia Orchestra
Lovro von Matacic (conductor)
EMI CDS 747 178-8 (3 CDs).


FRI 12:00 Composer of the Week (b0093tm1)
Leonard Bernstein

The Final Years

Donald Macleod discovers that Bernstein's final years were anything but quiet despite declining health with much of his work being autobiographical. Felicia Bernstein's death in June 1978, not long after the reconciliation with her husband, left a gaping void in Bernstein's life. He began contemplating his own mortality and leaving a legacy in his final decade is including a song cycle named after a remark by President Eisenhower who preferred music with a good tune, "not all them Arias and Barcarolles". Works featured in this programme include 'The Great American Opera' and 'A Quiet Place'.


FRI 13:00 Afternoon Concert (b0093tkp)
Presented by Ian Skelly.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

St George's, Bristol: The Eve of Revolution - Vienna

Concluding a series of concerts given at St George's, Bristol, exploring the music of pre-revolutionary 18th century Europe. The focus is on Vienna, where months before the outbreak of the French Revolution, Haydn and Mozart, produced two trio masterpieces.

Haydn: Piano Trio in A flat
Mozart: Piano Trio in E, K542

Soloists of the Orchestra of the Age of Enlightenment
Robert Levin (fortepiano)
Richard Lester (cello)
Matthew Truscott (violin)

2.00pm Lucerne Festivals

A survey of the three Lucerne music festivals from 2007, which showcase prominent musicians and conductors from around the world.

Copland: Fanfare for the Common Man
Crawford Seeger: Andante (String Quartet)
Adams: Short Ride in a Fast Machine
San Francisco Symphony Orchestra
Michael Tilson Thomas (conductor)

Sibelius: Violin Concerto
Julia Fischer (violin)
San Francisco Symphony Orchestra
Michael Tilson Thomas (conductor)

Dvorak: Czech Suite
Mahler Chamber Orchestra
Philippe Jordan (conductor)

Janacek: Mladi (Youth)
Soloists of the Lucerne Festival Orchestra
Sabine Meyer Wind Ensemble

Mozart: Piano Concerto in D minor, K466
Chamber Orchestra of Europe
Leif Ove Andsnes (piano/director)

Mahler: Kindertotenlieder
Nathalie Stutzman (alto)
Mahler Chamber Orchestra
Philippe Jordan (conductor)

Dvorak: Serenade in D minor
Soloists of the Lucerne Festival Orchestra
Sabine Meyer Wind Ensemble.


FRI 17:00 In Tune (b0093tkq)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


FRI 19:00 Performance on 3 (b0093tlk)
Presented by Catherine Bott.

A concert given by the Ulster Orchestra at Whitla Hall, Belfast, featuring popular symphonies by Mozart and Beethoven as well as a late Romantic piano concerto with influences that include Tchaikovsky, Rachmaninov and Celtic folk music.

Mozart: Symphony No 31 in D, K300a (Paris)
Harty: Piano Concerto in B minor
Beethoven: Symphony No 7 in A, Op 92

Peter Donohoe (piano)
Ulster Orchestra
Douglas Boyd (conductor).


FRI 20:45 Composer of the Week (b0093tm1)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


FRI 21:45 The Verb (b0093tmj)
Ian McMillan's programme about language looks at two new teenage fictional heroes, from new books by Joe Dunthorne and Ross Raisin – themselves just of their teens and already being hailed as the future of British fiction.

With a performance by American singer Alela Diane, whose CD The Pirate's Gospel was a critical success last year, as well as comic verse from Luke Wright.

And Hungarian writer Peter Zilahy reads from his autobiography, partly a report from the streets of the former Yugoslavia in the turbulent 1980s and 90s.


FRI 22:30 Jazz Library (b0093tmk)
Audience Feedback

Audience Feedback

The quarterly edition of Jazz Library in which listeners suggest additional recordings to those which have been recommended by the programme over the last three months.

This edition focuses on the music of the late Oscar Peterson, as well as other diverse figures such as Anthony Braxton, Ella Fitzgerald, Django Reinhardt and Lester Young.


FRI 23:30 Jazz on 3 (b0093tmz)
The Missing Bits

The Missing Bits

Jez Nelson presents a selection of previously unbroadcast music, recorded for the show. Highlights from the programme's extensive archive of exclusive recordings include a solo spot from New York bassist William Parker, live takes from free-jazz saxophonist Charles Gayle and a set by Mercury-nominated UK group Polar Bear.




LIST OF THIS WEEK'S PROGRAMMES
(Note: the times link back to the details; the pids link to the BBC page, including iPlayer)

Afternoon Concert 13:00 MON (b0093ryb)

Afternoon Concert 13:00 TUE (b0093s2x)

Afternoon Concert 13:00 WED (b0093s6d)

Afternoon Concert 13:00 THU (b0093swd)

Afternoon Concert 13:00 FRI (b0093tkp)

Artist Focus 22:30 MON (b0093rzx)

Artist Focus 22:30 TUE (b0093s43)

Artist Focus 22:30 WED (b0093s99)

Artist Focus 22:30 THU (b0093t5k)

Between the Ears 22:15 SAT (b00939sm)

Breakfast 07:00 SAT (b00939l5)

Breakfast 07:00 SUN (b0093rrg)

Breakfast 07:00 MON (b0093s1b)

Breakfast 07:00 TUE (b0093s21)

Breakfast 07:00 WED (b0093s5h)

Breakfast 07:00 THU (b0093swb)

Breakfast 07:00 FRI (b009512y)

CD Review 09:00 SAT (b00939l6)

Charlie Gillett 23:15 MON (b00948sq)

Choir and Organ 18:30 SUN (b0093rrp)

Choral Evensong 16:00 SUN (b0093rrm)

Classical Collection 10:00 MON (b0093ry8)

Classical Collection 10:00 TUE (b0093s22)

Classical Collection 10:00 WED (b0093s5j)

Classical Collection 10:00 THU (b0093swc)

Classical Collection 10:00 FRI (b0093t6v)

Composer of the Week 12:00 MON (b0093ry9)

Composer of the Week 20:45 MON (b0093ry9)

Composer of the Week 12:00 TUE (b0093s23)

Composer of the Week 20:45 TUE (b0093s23)

Composer of the Week 12:00 WED (b0093s61)

Composer of the Week 20:45 WED (b0093s61)

Composer of the Week 12:00 THU (b0093t4q)

Composer of the Week 20:45 THU (b0093t4q)

Composer of the Week 12:00 FRI (b0093tm1)

Composer of the Week 20:45 FRI (b0093tm1)

Discovering Music 17:00 SUN (b0093rrn)

Drama on 3 20:00 SUN (b0093rrq)

Hear and Now 22:35 SAT (b00939z4)

Henri Dutilleux 19:00 MON (b0093rzv)

Henri Dutilleux 19:00 TUE (b0093s41)

In Tune 17:00 MON (b0093ryc)

In Tune 17:00 TUE (b0093s2y)

In Tune 17:00 WED (b0093s6f)

In Tune 17:00 THU (b0093swf)

In Tune 17:00 FRI (b0093tkq)

Jazz Library 22:30 FRI (b0093tmk)

Jazz Line-Up 16:00 SAT (b00939s1)

Jazz Record Requests 17:30 SAT (b00939s2)

Jazz on 3 23:30 FRI (b0093tmz)

Late Junction 23:15 TUE (b0093s45)

Late Junction 23:15 WED (b0093s9c)

Late Junction 23:15 THU (b0093t5m)

Music Matters 12:15 SAT (b00939l7)

Night Waves 21:45 MON (b0093rzw)

Night Waves 21:45 TUE (b0093s42)

Night Waves 21:45 WED (b0093s98)

Night Waves 21:45 THU (b009nqww)

Opera on 3 18:30 SAT (b00939sl)

Performance on 3 19:00 WED (b0093s97)

Performance on 3 19:00 THU (b0093t4j)

Performance on 3 19:00 FRI (b0093tlk)

Private Passions 12:00 SUN (b0093rrj)

Radio 3 Lunchtime Concert 14:00 SAT (b00939pn)

Radio 3 Requests 14:00 SUN (b0093rrl)

Sunday Feature 21:30 SUN (b0093rsh)

Sunday Morning 10:00 SUN (b0093rrh)

The Early Music Show 13:00 SAT (b00939pm)

The Early Music Show 00:00 SUN (b0092brn)

The Early Music Show 13:00 SUN (b0093rrk)

The Early Music Show 00:00 MON (b0092bww)

The Essay 23:00 MON (b0093rzy)

The Essay 23:00 TUE (b0093s44)

The Essay 23:00 WED (b0093s9b)

The Essay 23:00 THU (b0093t5l)

The Verb 21:45 FRI (b0093tmj)

Through the Night 01:00 SAT (b0092dlm)

Through the Night 05:00 SAT (b0092dln)

Through the Night 01:00 SUN (b0093rrd)

Through the Night 04:32 SUN (b0093rrf)

Through the Night 01:00 MON (b0093ry5)

Through the Night 04:34 MON (b0093ry6)

Through the Night 01:00 TUE (b0093s0x)

Through the Night 04:32 TUE (b0093s0y)

Through the Night 01:00 WED (b0093s4s)

Through the Night 05:00 WED (b0093s4t)

Through the Night 01:00 THU (b0093sw8)

Through the Night 05:00 THU (b0093sw9)

Through the Night 01:00 FRI (b0093t6r)

Through the Night 04:02 FRI (b009j5y8)

Through the Night 05:00 FRI (b0093t6s)

Words and Music 22:15 SUN (b0093rsj)

World Routes 15:00 SAT (b00939pp)