Radio-Lists Home Now on R3 Database Contact

RADIO-LISTS: BBC RADIO 3
Unofficial Weekly Listings for BBC Radio 3 — supported by bbc.co.uk/programmes/



SATURDAY 01 MARCH 2008

SAT 01:00 Through the Night (b0090q3v)
Susan Sharpe introduces music, beginning with performance of Verdi's Macbeth.

1.00am
Verdi, Giuseppe (1813-1901): Macbeth (1865 revision, with final scene from 1847 version)
Lady Macbeth ...... Sylvie Valayre (soprano)
Macbeth ...... Andrzej Dobber (baritone)
Banquo ...... Stanislav Shvets (bass-baritone)
Macduff ...... Peter Auty (tenor)
Malcolm ...... Bryan Griffin (tenor)
Doctor/Servant/Herald ...... Richard Mosley-Evans (bass-baritone)
Lady-in-waiting ...... Svetlana Sozdateleva (soprano)
Assassin ...... Douglas Rice-Bowen (bass-baritone)
A Lady ...... Julie Pasturaud (mezzo-soprano)
Glyndebourne Chorus
London Philharmonic Orchestra
Vladimir Jurowski (conductor)

3.24am
Vivaldi, Antonio (1665-1741): Concerto in C for two guitars and orchestra
Maya Le Roux-Obradovic, Zoran Krajisnik (guitars)
Sinfonietta Belgrade
Aleksandar Vujic (conductor)

3.38am
Grieg, Edvard (1843-1907): Lyric Suite (arr. for orchestra from Book 5, Lyric Pieces, Op 54)
Bergen Philharmonic Orchestra
Ole Kristian Ruud (conductor)

3.57am
Schubert, Franz (1797-1828): 16 Landler for piano (17 Landler, D366)
Ralf Gothoni (piano)

4.09am
Part, Arvo (b. 1935): Spiegel im Spiegel
Morten Carlsen (viola)
Sergej Osadchuk (piano)

4.17am
Baranovic, Kresimir (1894-1975): Gingerbread Heart Ballet Suite
Croatian Radio and Television Symphony Orchestra
Mladen Tarbuk (conductor)

4.32am
Brahms, Johannes (1833-1897): Variations on a Theme by Haydn, Op 56a
BBC Scottish Symphony Orchestra
Marc Albrecht (conductor)

4.51am
Spohr, Louis (1784-1859): Fantasy, Theme and Variations in B minor on a Theme of Danzi, Op 81
Laszlo Horvath (clarinet)
New Budapest String Quartet.


SAT 05:00 Through the Night (b0090q3w)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Verdi, Giuseppe (1813-1901): Overture (La forza del destino)
5.07am
Anon: The Spanish Gypsies
Concerto Copenhagen
Andrew Lawrence-King (director/harpsichord)

5.12am
Falla, Manuel de (1876-1946): Spanish Dance No 1 (molto ritmico) (La vida breve)
Eolina Quartet

5.16am
Moszkowski, Moritz (1854-1924): Valse in E for piano, Op 34 No 1
Dennis Hennig (piano)

5.25am
Tournier, Marcel (1879-1951): Images for harp and string quartet, Op 35
Erica Goodman (harp)
Members of the Amadeus Ensemble

5.36am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Concerto No 8 in A minor for two violins, strings and continuo, RV 522 (L'estro armonico, Op 3)
Paul Wright, Sayuri Yamagata (violins)
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (conductor)

5.46am
Stravinsky, Igor (1882-1971): Four Studies for piano, Op 7
Nikita Magaloff (piano)

5.54am
Wolf, Hugo (1860-1903): Intermezzo in E flat for string quartet (1886)
Ljubljana Quartet

6.06am
Rosetti, Antonin Frantisek (c.1750-1792): Concerto in E flat for two horns and orchestra, K3 No 53
Jozef Illes, Jan Budzak (horns)
Chamber Association of Slovakian Radio
Vlastimil Horak (conductor)

6.25am
Biber, Heinrich Ignaz Franz (1644-1704): Sonata No 1 a 8 (Sonatae Tam Aris Quam Aulis Servientes) (1676)
Collegium Aureum

6.31am
Suk, Josef (1874-1935): Raduz and Mahulena, Op 16
Czech Philharmonic Orchestra
Vaclav Smetacek (conductor).


SAT 07:00 Breakfast (b0092brk)
Including from 7.00am

Bach: Menuet 1, 2 and Gigue (Suite No 2 in D minor, BWV 1008)
Balazs Mate (cello)

Vaughan Williams: Elihu's Dance of Youth and Beauty; Pavane of the Sons of the Morning (Job)
London Philharmonic Orchestra
Vernon Handley (conductor)

From 8.00am

Azzaiolo: Chi passa per'sta strada
Yo-Yo Ma (cello)
Silk Road

Smetana: Sarka (Ma vlast)
Czech Philharmonic Orchestra
Rafael Kubelik (conductor).


SAT 09:00 CD Review (b0092brl)
Building a Library: Poulenc: Gloria

Andrew McGregor introduces Radio 3's weekly programme devoted to all that's new in the world of recorded music.

Building a Library:
Poulenc: Gloria

Reviewer - Jeremy Summerly

First Choice:
(c/w HONEGGER: Symphonie Liturgique)
Luba Orgonasova (soprano), Royal Concertgebouw Orchestra, Mariss Jansons (conductor)
RCO Live RCO06003 (SACD)

Budget Choice:
(c/w VERDI: Messa Da Requiem; PUCCINI: Messa di Gloria)
Reinaldo Macias (tenor), Marcos Fink (bass), Brigitte Fournier (soprano), Chorus and Orchestra of the Gulbenkian Foundation (Lisbon), Michael Corboz (conductor)
Virgin Classics 5 62322 2 (CD, Budget)

CD Review BAL Catalogue Data
bal.poulenc:
bal.poulenc.gloria


SAT 12:15 Music Matters (b0092brm)
Tom Service investigates the links between music and health. He looks at reports on how music can change the lives of people with conditions ranging from schizophrenia to Alzheimer's. Saxophonist Barbara Thompson talks about her battle with Parkinson's disease. Plus news from the Royal Opera House and its workshops for autistic teenagers, and Prof Paul Robertson on the effects of music on the mind.


SAT 13:00 The Early Music Show (b0092brn)
John Rich

Lucie Skeaping talks to Jeremy Barlow about the contribution to London's theatrical world of John Rich, one of the city's most celebrated impresarios and entertainers. His career highlights include the staging of John Gay's The Beggar's Opera at Lincoln's Inn Fields, and his work with Handel whose opera company he housed in Covent Garden.


SAT 14:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b0092brp)
Another chance to hear last Monday's lunchtime concert at the Wigmore Hall, London, a recital of songs and duets by the husband-and-wife team of mezzo-soprano Ann Murray and tenor Philip Langridge, with pianist Malcolm Martineau. The programme includes works by Barber, Bridge, Moeran and Britten.

The programme includes works by Barber (including 3 Songs, Op 10), Bridge, Moeran (Seven Poems of James Joyce) and Britten.


SAT 15:00 World Routes (b0092brq)
Taraf de Haidouks

Lucy Duran introduces Taraf de Haidouks, feted as the world's greatest gypsy band, in concert at Birmingham's Town Hall, performing their own versions of gypsy-inspired classics by Bartok and Manuel de Falla.

WORLD ROUTES

Presented by Lucy Duran
Produced by Roger Short

Tel. 020 7765 4661
Fax. 020 7765 4378
e-mail world.routes@bbc.co.uk

Saturday 28th February 2009, 3:00pm

Taraf de Haidouks recorded for World Routes in November 2007 at Birmingham's Town Hall.

The Return of the Magical Horses
Sapo Perapaskero

Romanian Folk Dance (The Missing Dance)
Bela Bartok

Improvised balada
Taraf de Haidouks

Hora si Briu
Taraf de Haidouks

In a Persian Market
Albert Ketelby

Lezghica
Aram Khachaturian

Danza Rituel del Fuego
Manuel de Falla

Tot Taraful
Sapo

Briu and Ciocarlia
Taraf de Haidouks


SAT 16:00 Jazz Line-Up (b0092brr)
With Claire Martin. Jack Massarik presents a round-up of gig news and his pick of the new releases.


SAT 17:00 Jazz Record Requests (b0092brs)
Geoffrey Smith presents a selection of listeners' jazz requests. Email jazz.record.requests@bbc.co.uk.


SAT 18:00 Opera on 3 (b0092bt0)
Verdi's Otello

Verdi's Otello

Giuseppe Verdi's adaptation of Shakespeare's play is widely regarded as the composer's crowning operatic achievement.

South African tenor Johan Botha interprets the role of the tragic hero Otello, and Renee Fleming returns to one of her most celebrated roles as the doomed Desdemona. Semyon Bychkov conducts a production by Elijah Moshinsky.

Presented from New York by Margaret Juntwait.

Desdemona ...... Renee Fleming (soprano)
Otello ...... Johan Botha (tenor)
Iago ...... Carlo Guelfi (baritone)
Emilia ...... Wendy White (mezzo-soprano)
Cassio ...... Garrett Sorenson (tenor)
Roderigo ...... Ronald Naldi (tenor)
Montano ...... Charles Taylor (baritone)
Lodovico ...... Kristinn Sigmundsson (bass)
Herald ...... David Won (baritone)
Chorus and Orchestra of New York Metropolitan Opera
Semyon Bychkov (conductor).


SAT 21:15 The Wire (b0092bt1)
Lullaby of Shadows

By Andrea Earl.

A psychological thriller about a mother who believes her husband is plotting to kill their newborn baby.

Jenny ...... Lyndsey Marshal
Matt ...... Joe Caffrey
Sylvia ...... Olwen May
Doctor ...... Stephen Tomlin

Sound design by Kal Ross and Steve Brooke.
Directed by Pauline Harris.


SAT 22:00 Pre-Hear (b0092bt2)
Johannes Kalitzke conducts the BBC SO in two contrasting works for orchestra by Australian Liza Lim and Karen Tanaka from Japan. Tanaka: Guardian Angel. Lim: The Tree of Life.


SAT 22:30 Hear and Now (b0092bt3)
Alwynne Pritchard explores the world of improvisation and its role in contemporary classical music, in a discussion with composer Richard Barrett and writer John L Walters. The programme includes a recorded studio session by Elliott Sharp and Christian Marclay.

Sharp/Marclay: Improvisation
Elliott Sharp (guitar, soprano saxophone, electronics)
Christian Marclay (turntables, electronics)

Barrett: Adrift
Sarah Nicolls (piano)
Richard Barrett (electronics)

Tchaikovsky, arr. Oswald: Violin Concerto
Jon Rose (violin)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Ilan Volkov (conductor)

Bailey, arr. Burn: Three
Rhodri Davies (harp)
Angharad Davies (violin)
Nikos Veliotis (cello).



SUNDAY 02 MARCH 2008

SUN 00:00 The Early Music Show (b0090lcb)
The Development of the Parisian Chanson

Versailles and Paris Month: The Development of the Parisian Chanson

Catherine Bott continues the exploration of the early music of Versailles and Paris with a look at the rise of the Parisian chanson, a form of 15th-century French song made hugely popular through composers such as Claudin de Sermisy and Clement Janequin.


SUN 01:00 Through the Night (b0092bwq)
With Susan Sharpe.

1.00am
Brahms, Johannes (1833-1897): Piano Quartet No 2 in A, Op 26
Julian Rachlin (violin)
Maxim Rysanov (viola)
Torleif Theden (cello)
Itamar Golan (piano)

1.50am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Piano Quintet No 2 in A, Op 81
Janine Jansen, Anders Nilsson (violins)
Julian Rachlin (viola)
Torleif Theden (cello)
Itamar Golan (piano)

2.30am
Smetana, Bedrich (1824-1884): Overture (The Bartered Bride)
BBC Concert Orchestra
Barry Wordsworth (conductor)

2.37am
Luolajan-Mikkola, Vilho (b. 1911): Haatanhu (Wedding Folkdance)
Sauli Tiilikainen (baritone)
Markus Lehtinen (piano)

2.41am
Matusic, Frano (b. 1961): 2 Croatian Folksongs
Dubrovnik Guitar Trio

2.47am
Nielsen, Carl (1865-1931): Violin Concerto, Op 33
Silvia Marcovici (violin)
Orchestre National de France
Osmo Vanska (conductor)

3.25am
Haydn, Joseph (1732-1809): Piano Sonata in D, H XVI 37
Paul Lewis (piano)

3.34am
Schumann, Robert (1810-1856): Cello Concerto in A minor, Op 129
Daniel Muller-Schott (cello)
Norwegian Radio Orchestra
Gurer Aykal (conductor)

3.59am
Ravel, Maurice (1875-1937): Alborada del gracioso (Miroirs)
Bengt-Ake Lundin (piano)

4.06am
Lipatti, Dinu (1917-1950): Aubade
Nicolae Maxim (flute)
Radu Chisu (oboe)
Valeriu Barbuceanu (clarinet)
Mihai Tanasila (bassoon)

4.27am
Scarlatti, Domenico (1685-1757): Sonata in E, Kk 380 (Andante comodo)
Ivetta Irkha (piano)

4.32am
Debussy, Claude (1862-1918): 3 chansons de Charles d'Orleans
BBC Singers

4.39am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Scherzo No 3 in C sharp minor, Op 39
Simon Trpceski (piano)

4.47am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Concerto in D for two horns
Jozef Illes, Jan Budzak (horns)
Chamber Association of Slovakian Radio
Vlastimil Horak (conductor).


SUN 05:00 Through the Night (b0092bwr)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Brahms, Johannes (1833-1897): Rhapsody in G minor, Op 79 No 2 (1879)
Robert Silverman (piano)

5.07am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Slavonic Dances, Op 46: No 8 in G minor; No 3 in A flat
Oslo Philharmonic Orchestra
Arvid Engegard (conductor)

5.15am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Sinfonia in D for two violins and continuo, H585
Les Adieux

5.25am
Bizet, Georges (1838-1875): L'Arlesienne Suite No 1
Slovenia Radio and Television Symphony Orchestra
Marko Munih (conductor)

5.43am
Paganini, Niccolo (1782-1840): Duetto amoroso for violin and guitar
Tomaz Lorenz (violin)
Jerko Novak (guitar)

5.53am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Voluntary No 1 in C
Dom Andre Laberge (organ)

5.56am
Handel: Theme and Variations
Manja Smits (harp)

6.02am
Tchaikovsky, Pyotr Il'yich (1840-1893): Overture (Hamlet, Op 67)
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

6.20am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Concerto in A minor for four keyboards, BWV 1065
Ton Koopman, Tini Mathot, Patrizia Marisaldi, Elina Mustonen (harpsichords)
Amsterdam Baroque Orchestra
Ton Koopman (director)

6.30am
Byrd, William (c.1543-1623), arr. Howarth: The Earle of Oxford's March, MB 28 No 93
Tallinn Brass
Tarmo Leinatamm (conductor)

6.34am
Haydn, Joseph (1732-1809): Symphony No 92 in G (Oxford)
Bergen Philharmonic Orchestra
Heinz Wallberg (conductor).


SUN 07:00 Breakfast (b0092bws)
Including from 7.00am

Sheppard: The old order changeth
David Halls (organ)
Girl and Boy Choristers and Lay Vicars of Salisbury Cathedral
Richard Seal (director)

FD Weber: Variations in F for trumpet and orchestra
John Wallace (trumpet)
Philharmonia Orchestra

From 8.00am

Smetana: From Bohemian Fields and Groves (Ma vlast)
Czech Philharmonic Orchestra
Rafael Kubelik (conductor)

Gesualdo: Io tancero ma nel silentio (In van dunque o crudele – seconda parte)
La Venexiana

From 9.00am

Borg: Aften and Soldans
Gitta-Maria Sjoberg (vocal)
Nordic Five

Vaughan Williams: Flos Campi (suite)
Liverpool Philharmonic Choir
Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
Vernon Handley (conductor).


SUN 10:00 Sunday Morning (b0092bwt)
On the day Russia goes to the polls, Iain explores music inspired by that nation's turbulent history, including Lyadov's The Enchanted Lake and part of Rachmaninov's Vespers.


SUN 12:00 Private Passions (b0092bwv)
Michael Berkeley meets Dr Frank Tallis, a clinical psychologist specialising in obsessive-compulsive disorders who has also achieved success as a writer of detective novels. His Liebermann series of books is set in Vienna at the turn of the 20th century, where his young doctor hero, a disciple of Freud, helps to solve complex crimes through the use of radical analytical techniques.

Frank is interested in all the arts of the period, but particularly music, and pieces by Mahler and Zemlinsky feature among his choices, as well as vocal music by Gesualdo and Rachmaninov and a Viennese-sounding waltz from a film score by Takemitsu.


SUN 13:00 The Early Music Show (b0092bww)
Handel and Steffani in Hanover

Handel and Steffani in Hanover

Lucie Skeaping explores Handel's time in Germany and his relationship with Agostino Steffani, his predecessor as musical director in Hanover. With music from a concert featuring Sophie Daneman, Robin Blaze and Peter Seymour given at last year's York Early Music Festival.


SUN 14:00 Radio 3 Requests (b0092bwx)
Chi-chi Nwanoku introduces Radio 3 listeners' requests, including Lalo's Symphonie espagnole, played by Vadim Repin on the same Stradivarius violin on which Sarasate premiered the work.

Plus Strauss's Four Last Songs, performed by Elisabeth Soderstrom.

The guest requester is MP and jazz aficionado Ken Clarke.


SUN 16:00 Choral Evensong (b0092c2s)
Live from Southwell Minster on Mothering Sunday

Introit: Ave Maria (Biebl)
Responses: Reading
Office Hymn: Shall we not love thee, Mother dear (Beatitudo)
Psalm: 34 (Martin, Wesley)
First Lesson: I Samuel 1 vv20-28
Canticles: Blair in B minor
Second Lesson: Colossians 3 vv12-17
Anthem: The Lord is my shepherd (Stanford)
Final Hymn: Ye who own the faith of Jesus (French trad.)
Organ Voluntary: Stella Maris (Symphony No 1) (Guy Weitz)

Rector Chori: Paul Hale
Assistant organist: Simon Bell.


SUN 17:00 Discovering Music (b0092c2t)
Bartok's Divertimento

Bartok's Divertimento: Martin Handley teams up with the strings of the BBC Scottish Symphony Orchestra for an exploration of some of the ideas behind Bartok's Divertimento.


SUN 18:30 Choir and Organ (b0092c2v)
Aled Jones explores the world of minimalist music and talks to Gavin Bryars about his career and his recent collaborations with the Latvian Radio Choir.


SUN 20:00 Drama on 3 (b0092c2w)
The Adding Machine

Elmer Rice's wildly imaginative Expressionist classic play from 1923.

Mr Zero has spent the last 25 years adding up columns of figures and dreaming of advancement. But when the boss finally calls him into his office, Zero does not get the promotion he was expecting - quite the opposite in fact.

Mr Zero ...... Nathan Osgood
Mrs Zero ...... Rebecca Front
Daisy ...... Gina Bellman
Shrdlu ...... John Rogan
Charles/The Head ...... Danny Sapani
One/Boss ...... Peter Marinker
Mrs One ...... Liza Sadovy
Two/Joe ...... Chris Pavlo
Mrs Two/Judy ...... Liz Sutherland
Young Man/Policeman ...... Ben Crowe

Produced by Steven Canny and Abigail le Fleming.


SUN 21:15 BBC Singers (b0092c2x)
With choral music by two of France's greatest 20th-century organists, Marcel Dupre and Jean Langlais.

Stephen Disley (organ)
BBC Singers
Nicholas Kok (conductor)

Dupre: Ave Maria, Op 9, No 3; O salutaris hostia, Op 9, No 1
Jean Langlais: Festival alleluia.


SUN 21:30 Sunday Feature (b0092c2y)
The Moving Power of Art

The Moving Power of Art

As the BBC and the British Council shift their focus to the Middle East, novelist Hisham Matar asks how countries use culture as a political tool and where he fits in as a young Arabic writer living in the West.

He visits the new Korean Art Centre in London and the Islamic Gallery in the Victoria and Albert Museum. He also talks to the man who coined the term 'soft power', Prof Joseph Nye, to artist Tracey Emin and to director of the Britsh Museum Neil MacGregor.


SUN 22:15 Words and Music (b0092dmv)
Memory

Memory

Saskia Reeves and Alex Jennings read poetry and prose by Philip Larkin, Carol Ann Duffy, Lewis Carroll, Billy Collins and Patrick Kavanagh, interspersed with music from Mahler, Joan Baez, the Beatles, Schumann, George Butterworth, Tchaikovsky and Liszt.



MONDAY 03 MARCH 2008

MON 00:00 The Early Music Show (b0090lwx)
Notre Dame and the Sorbonne

Versailles and Paris Month: Notre Dame and the Sorbonne

Lucie Skeaping visits Notre Dame where she meets Benjamin Bagby and Katarina Livljanic, both performers and directors of medieval music ensembles, and lecturers in medieval music performance practice at the Sorbonne, Paris. They talk about some of the composers of the medieval period and how they influenced the development of western music. Katerina and Benjamin also take Lucie to the Left Bank to discover how the Sorbonne evolved.

Music includes works by Leonin and Perotin, and examples of the earliest motets and conductus form.


MON 01:00 Through the Night (b0092cdr)
With Susan Sharpe.

1.00am
Ravel, Maurice (1875-1937): Ma mere l'oye
1.20am
Scriabin, Alexander (1872-1915): Symphony No 3, Op 43 (The Divine Poem)
Sofia Philharmonic Orchestra
Emil Tabakov (conductor)

2.10am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Trio No 7 in B flat, Op 97 (Archduke)
Arcadia Trio:
Reiner Gepp (piano)
Gorian Kosuta (violin)
Milos Mlejnik (cello)

2.51am
Lopes-Graca, Fernando (1906-1994): Portuguese Regional Songs, Op 39
Rodrigo Gomes (piano)
Ricercare Chorus
Pedro Teixeira (conductor)

3.35am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Suite No 1 in C, BWV 1066
Musica Antiqua Koln
Reinhard Goebel (conductor)

4.00am
Ravel, Maurice (1875-1937): Rhapsodie espagnole
Aglika Genova, Liuben Dimitrov (pianos)

4.14am
Handel, George Frideric (1685-1759): Concerto in B flat for harp, Op 4 No 6
Nicanor Zabaleta (harp)
Zagreb Philharmonic Orchestra
Gennady Rozhdestvensky (conductor)

4.28am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Missa Brevis for countertenor, two violins and continuo
David Cordier (countertenor)
Das Kleine Konzert
Hermann Max (conductor)

4.43am
Warlock, Peter (1894-1930): Serenade for Strings (1921-22)
Manitoba Chamber Orchestra
Roy Goodman (conductor)

4.51am
Quinault, Jean-Baptiste (1687-1745): Overture and Dances (Le nouveau monde)
L'Ensemble Arion.


MON 05:00 Through the Night (b0092cds)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Vladigerov, Pancho (1899-1978): Divertimento for chamber orchestra
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Alexander Vladigerov (conductor)

5.16am
Stoyanov, Pencho (b. 1931): Sonata for piano
Ivan Eftimov (piano)

5.30am
Borodin, Alexander (1833-1887): Ni sna, ni otdikha' (No sleep, no rest) (Prince Igor)
Stoyan Popov (baritone)
Sofia Philharmonic Orchestra
Rouslan Raychev (conductor)

5.37am
Sweelinck, Jan Pieterszoon (1562-1621): Six Variations on a Folk Melody
Bulgarian Academic Wind Quintet

5.46am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Variations brillantes in B flat on a Theme from Herold's Ludovic
Ludmil Angelov (piano)

5.53am
Stainov, Petko (1896-1977): Horsemen
Kaval Men's Choir
Mihail Angelov (conductor)

6.01am
Shostakovich, Dmitri (1906-1975): Second Waltz (Jazz Suite No 2)
Eolina Quartet

6.06am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Concerto in D minor for two violins and orchestra, BWV 1043
Henryk Szeryng, Stoyka Milanov (violins)
Plovdiv Philharmonic Orchestra
Dobrin Petkov (conductor)

6.22am
Prokofiev, Sergei (1891-1953): Symphony No 3 in C minor, Op 44
Plovdiv Philharmonic Orchestra
Georgi Dimitrov (conductor).


MON 07:00 Breakfast (b009347y)
Including from 7.00am

Handel: Organ Concerto in B flat, Op 4 No 2
Academy of Ancient Music
Richard Egarr (organ/director)

Porpora: Tu che d'ardir m'accendi (Siface)
Philippe Jaroussky (countertenor)
Le Concert d'Astree
Emmanuelle Haim (director)

Schnittke: Suite in an Olden Style
Moscow Virtuosi
Vladimir Spivakov (conductor)

From 8.30am

Telemann: Overture in D
Musica Antiqua Koln
Reinhard Goebel (director)

Sarasate: Carmen Fantasy
Anne-Sophie Mutter (violin)
Vienna Philharmonic Orchestra
James Levine (conductor)

Shostakovich: Prelude and Fugue No 4 in E minor
Tatiana Nikolayeva (piano).


MON 10:00 Classical Collection (b0092cdv)
With James Jolly.

10.00am
Mussorgsky: The Destruction of Sennacherib
Prague Philharmonic Choir
Berlin Philharmonic Orchestra
Claudio Abbado (conductor)

10.08am
Bach: Sonata in A minor for solo violin, BWV 1003
Henryk Szeryng (violin)

10.32am
Taneyev: John of Damascus
Moscow State Chamber Choir
Russian National Orchestra
Mikhail Pletnev (conductor)

10.56am
Tchaikovsky: The Seasons (excerpt)
Mikhail Pletnev (piano)

11.10am
Rossini: Overture (Italian Girl in Algiers)
Chamber Orchestra of Europe
Claudio Abbado (conductor)

11.19am
Telemann: Sonata in F minor for bassoon and continuo
Philidor Ensemble

11.31am
Poulenc: Gloria
The Building a Library recommendation.


MON 12:00 Composer of the Week (b0092cdw)
John Woolrich

Promise and Unfoldment

John Woolrich (b.1954)

John Woolrich talks to Donald Macleod about what drew him towards composing, the way in which his works form a dialogue with the music of the past, and his love of the shadowy world of the viola.

1/5. Promise and Unfoldment

Monody with Minor Seconds (A Book of Studies - Set 1 for Wind Quintet)
New London Chamber Ensemble

Selection from Pianobooks (1, 4, 5 and 6)
Ian Munro (piano)

Sestina
Schubert Ensemble

Viola Concerto
Lars Anders Tomter (viola)
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor).


MON 13:00 Afternoon Concert (b0092cff)
Presented by Louise Fryer.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Direct from the Wigmore Hall, London, Verity Sharp introduces young British violinist Daniel Hope and pianist Sebastian Knauer in a programme of drama and contrast that includes the first violin sonata of Alfred Schnittke, a composer with whom he has had close contact.

Schnittke: Sonata No 1
Mendelssohn: A selection of Songs, arranged for violin and piano
Brahms: Sonata No 3 in D minor

2.00pm BBC National Orchestra of Wales St David's Day Concert

In a recital given on St David's day last year, the BBC National Orchestra of Wales perform music by compatriots Grace Williams and John Metcalf among others.

Gareth Glyn: Gwylmbsant
Huw Williams (organ)
BBC National Orchestra of Wales
Jac van Steen (conductor)

Hoddinott: Serenissima
Helen Field (soprano)
Jeremey Huw Williams (baritone)
BBC National Orchestra of Wales
Jac van Steen (conductor)

Mathias: Psalm 150
BBC National Chorus of Wales
BBC National Orchestra of Wales
Adrian Partington (conductor)

Thomas: Folk Song Suite
BBC National Chorus of Wales
BBC National Orchestra of Wales
Adrian Partington (conductor)

Respighi: The Pines of Rome
BBC National Orchestra of Wales
Jac van Steen (conductor)

Metcalf: Mobiles
Gerard McChrystal (saxophone)
BBC National Orchestra of Wales
Grant Llewellyn (conductor)

Williams: Trumpet Concerto
Philippe Schartz (trumpet)
BBC National Orchestra of Wales
Owain Arwel Hughes (conductor)

Metcalf: Mapping Wales
Lucy Wakeford (harp)
BBC National Orchestra of Wales
Luke Dollman (conductor)

Williams: Symphony No 1
BBC National Orchestra of Wales
Owain Arwel Hughes (conductor).


MON 17:00 In Tune (b0092cfg)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


MON 19:00 Performance on 3 (b0092ck8)
BBC Symphony Orchestra: Penderecki Celebration

BBC Symphony Orchestra: Penderecki Celebration

Presented by Petroc Trelawny.

The 75th birthday of Polish composer Krzysztof Penderecki is celebrated with the first UK performance of his latest symphony. Titled Songs of Transcience, it is a large-scale setting of German poems by Goethe and others on the theme of man's destruction of nature. Brahms's Bach-inspired final symphony completes the programme.

Heidi Grant Murphy (soprano)
Agnieska Rehlis (mezzo-soprano)
Roderick Williams (baritone)
BBC Symphony Chorus
BBC Symphony Orchestra
Jiri Belohlavek (conductor)

Brahms: Symphony No 4 in E minor
Penderecki: Symphony No 8 (Lieder der Verganglichkeit) (UK premiere).


MON 20:45 Composer of the Week (b0092cdw)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


MON 21:45 Night Waves (b0092ck9)
Pulitzer prize-winning American journalist Susan Faludi talks to Rana Mitter about the effect of 9/11 on American women, asking if the attacks created a climate that presents them as fragile and weak and needing the protection of men.

Norwegian investigative journalist and author Asne Seierstad discusses the effect of the the war in Chechnya on ordinary people's lives, having lived with a family in Grozny.

With a journey along some of the nation's most beautiful B roads to Cockfosters, a new exhibition of the Shell guides to Britain, and as the film The Other Boleyn Girl opens, there is a look at scholars are redefining history.


MON 22:30 Artist Focus (b0092ckb)
With Petroc Trelawny. This week's featured artist is conductor Sakari Oramo, who in this programme leads the City of Birmingham Symphony Orchestra and the CBSO Youth Chorus in John Foulds' Three Mantras from Avatara.


MON 23:00 The Essay (b0092ckc)
Greek and Latin Voices (Euripides)

Episode 1

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Euripides.

1/4. Prof Christopher Pelling examines the life and work of Euripides, whose surviving tragedies fascinate theatre audiences today as much as in 5th century BC Athens.


MON 23:15 Awards for World Music A to Z (b0092ckd)
Lucy Duran introduces the third in a monthly series of profiles of the nominees for the 2008 BBC Radio 3 Awards. Including singers Maria Rita from Brazil and Mayra Andrade from Cape Verde; Moroccan band Nass El Ghiwane; Ojos de Brujo from Spain; veteran Senegalese band Orchestre Baobab; Algerian rai-rocker Rachid Taha; and a new voice from China, Sa Ding Ding.



TUESDAY 04 MARCH 2008

TUE 01:00 Through the Night (b0092cm4)
With Susan Sharpe.

1.00am
Scarlatti, Domenico (1685-1757): Sonata in B minor, Kk 87
Eduard Kunz (piano)

1.07am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): String Quartet in C (Dissonance)
Ebene Quartet

1.38am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Sonata No 30
Cedric Tiberghien (piano)

1.57am
Walton, William (1902-1983): Violin Concerto
James Ehnes (violin)
Vancouver SO
Bramwell Tovey (conductor)

2.28am
Mehul, Etienne-Nicolas (1763-1817): Symphony No 1 in G minor
Cappella Coloniensis
Bruno Weil (director)

2.55am
Strauss, Richard (1864-1949): Der Abend
Danish National Radio Choir
Stefan Parkman (conductor)

3.05am
Ravel, Maurice (1875-1937): Trio in A minor for piano and strings
Grieg Trio

3.31am
Grieg, Edvard (1843-1907): Symphonic Dances
Slovak Radio Symphony Orchestra
Ondrej Lenard (conductor)

3.58am
Pezel, Johann Christoph (1639-1694): German Dance Suite
Canadian Brass

4.06am
Heinichen, Johann David (1683-1729): Concerto for flute, bassoon, cello, double bass and harpsichord
Vladislav Brunner (flute)
Jozef Martinkovic (bassoon)
Juraj Alexander (cello)
Juraj Schoffer (double bass)
Milos Starosta (harpsichord)

4.16am
Mozetich, Marjan (b. 1948): Procession
Moshe Hammer (violin)
Douglas Perry (viola)
Henry van der Sloot (cello)
Joel Quarrington (bass)
Raymond Luedeke (clarinet)
James McKay (bassoon)
Joan Watson (horn)

4.31am
Palmgren, Selim (1878-1951): Exotic March
Finnish Radio Symphony Orchestra
George de Godzinsky (conductor)

4.36am
Wagner, Richard (1813-1883): Overture (Tannhauser)
Netherlands Radio Symphony Orchestra
Antoni Ros-Marba (conductor)

4.52am
Liszt, Franz (1811-1886): Sonetto 123 del Petrarca (Annees de Pelerinage, Italie)
Richard Raymond (piano).


TUE 05:00 Through the Night (b0092cm6)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Grainger, Percy (1882-1961): Rustic Dance
Symphony Nova Scotia
Georg Tintner (conductor)

5.04am
Handel, George Frideric (1685-1759): Il Pastor Fido (ballet music)
English Baroque Solists
John Eliot Gardiner (conductor)

5.15am
Bartok, Bela (1881-1945): Piano Concerto No 2, Sz 95
Geza Anda (piano)
Royal Concertgebouw Orchestra
Bernard Haitink (conductor)

5.41am
Dauvergne, Antoine (1713-1797): Ballet music (Les Troqueurs)
Capella Coloniensis
William Christie (harpsichord/conductor)

5.57am
Liszt, Franz (1811-1886): La campanella
Valerie Tryon (piano)

6.03am
Rung, Henrik (1807-1871): Chime, You Bells
Fionian Chamber Choir
Alice Granum (director)

6.05am
Sibelius, Jean (1865-1957): The Bells of Berhall Church, Op 65b
Finnish Radio Chamber Choir
Eric-Olof Soderstrom (conductor)

6.08am
Delius, Frederick (1862-1934): On Hearing the First Cuckoo in Spring
Symphony Nova Scotia
Georg Tintner (conductor)

6.16am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Concerto in A, RV 335 (The Cuckoo)
Elizabeth Wallfisch (baroque violin)
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (director)

6.26am
Glinka, Mikhail Ivanovich (1804-1857): Memories of a Summer Night in Madrid (Spanish Overture No 2)
Slovak Radio Symphony Orchestra
Oliver Dohnanyi (conductor)

6.36am
Goldmark, Karoly (1830-1915): Night on the Lake with Moonlight, Op 52 No 5
Ilona Prunyi (piano)

6.40am
Kuffner, Joseph (1776-1856): Quintet in B flat for clarinet and strings, Op 32
Joze Kotar (clarinet)
Slovene Philharmonic String Quartet

6.51am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Concerto da camera in C, RV 87
Camerata Koln.


TUE 07:00 Breakfast (b009348w)
Including from 7.00am

Vivaldi: Spring (The Four Seasons)
Andrew Manze (violin)
Amsterdam Baroque Orchestra
Ton Koopman (conductor)

Chopin: Trois nouvelles etudes for piano
Alexandre Tharaud (piano)

Cererols: Serafin que con dulce harmonia
Ellen Hargis (soprano)
The Harp Consort
Andrew Lawrence-King (director)

From 8.30am

Debussy: Prelude a l'apres-midi d'une faune
Marie-Andree Benny (flute)
Greater Montreal Metropolitan Orchestra
Yannick Nezet-Seguin (conductor)

Tavener: Funeral Ikos
Tallis Scholars

JC Bach: Sinfonia in F, Op 8 No 4
Freiburg Baroque Orchestra
Gottfried von der Goltz (violin/director).


TUE 10:00 Classical Collection (b0092cm8)
With James Jolly.

10.00am
Verdi, transcr. Muzio: Luisa Miller (Nos 1,2,3 - Act I)
Hagen Quartet
DG 447 069 2

10.16am
Mendelssohn: Paulus (excerpt)
Ingeborg Danz (alto)
Michael Schade (tenor)
Andreas Schmidt (bass)
Gachinger Kantorei, Stuttgart
Prague Chamber Choir
Czech Philharmonic Orchestra
Helmuth Rilling (conductor)
HANSSLER CLASSIC 98926 (2 CDs)

10.36am
Bach: Sonata in E minor for flute and continuo, BWV 1034
Janet See (baroque flute)
Davitt Moroney (harpsichord)
Mary Springfels (viola da gamba)
HARMONIA MUNDI HMU 90702425 (2 CDs)

10.52am
Haydn: Introduction (Winter) (The Seasons)
Freiburg Baroque Orchestra
Rene Jacobs (conductor)
HARMONIA MUNDI HMC 90182930 (2 CDs)

10.56am
Bach: Sinfonia, Part 2 (Christmas Oratorio)
Bach Collegium, Japan
Masaaki Suzuki (conductor)
BIS CD 941/942 (2 CDs)

11.02am
Handel: Overture (The Messiah)
Philharmonia Orchestra
Otto Klemperer (conductor)
EMI CMS 763 621 2 (3 CDs)

11.08am
Chopin: Three Waltzes, Op 64
Zoltan Kocsis (piano)
PHILIPS 412 890 2

11.17am
Schmidt: Das Buch mit sieben Siegeln (excerpt)
John ...... Sig Andrersen (tenor)
Christiane Oelze (soprano)
Cornelia Kallisch (contralto)
Lothar Odinius (tenor)
Alfred Reiter (bass)
Friedemann Winklhofer (organ)
Choir and Orchestra of Bavarian Radio
Franz Welser-Most (conductor)
EMI CDS 556 660 2 (2 CDs)

11.38am
Britten: Simple Symphony
Norwegian Chamber Orchestra
Iona Brown (director)
VIRGIN CLASSICS VC 545 121 2

11.55am
Mendelssohn: Elijah (excerpt from Act 2)
MDR Choir Leipzig
Israel Philharmonic Orchestra
Kurt Masur (conductor)
TELDEC 9031731312 (2 CDs).


TUE 12:00 Composer of the Week (b0092cm9)
John Woolrich

Memory Awake

John Woolrich (b.1954)

2/5. Memory Awake

Donald Macleod discusses with the composer his works 'haunted' by Bach and Monteverdi.

Christ lay in the bonds of death; A Shadowed Lesson
Schubert Ensemble

Ulysses Awakes
Jane Atkins (viola)
Orchestra of St John's
John Lubbock (conductor)

A Presence of Departed Acts
Schubert Ensemble

The Ghost in the Machine
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor).


TUE 13:00 Afternoon Concert (b0092cmb)
Presented by Louise Fryer

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Mendelssohn and Gade

1/4. Series of four recitals from the Royal Scottish Academy of Music and Drama in Glasgow. Feaeturing the chamber music of Mendelssohn and Danish composer Niels Gade, who was strongly influenced by the German composer. Dutch musicians Isabelle van Keulen and Ronald Brautigam play sonatas by both composers as well as by Grieg.

Isabelle van Keulen (violin)
Ronald Brautigam (piano)

Gade: Violin Sonata in D minor, Op 21 No 2
Grieg: Violin Sonata in F minor, Op 8 No 1
Mendelssohn: Violin Sonata in F minor, Op 4

2.00pm British Symphony Series: Havergal Brian

Including BBC recordings of Havergal Brian among composers as part of the ongoing British Symphony Series.

Tchaikovsky: Hamlet, Op 67
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

Glazunov: Violin Concerto
Arabella Steinbacher (violin)
BBC National Orchestra of Wales
Walter Weller (conductor)

Borodin: In the Steppes of Central Asia
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

Holt: Witness to a Snow Miracle
Viviane Hagner (violin)
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor)

Brian: Symphony No 30
BBC National Orchestra of Wales
Jason Lai (conductor)

Shostakovich: Cello Concerto No 1 in E flat, Op 107
Danjulo Ishizaka (cello)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Clark Rundell (conductor)

Dvorak: Symphony No 5
BBC Symphony Orchestra
Jiri Belohlavek (conductor).


TUE 17:00 In Tune (b0092cmc)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


TUE 19:00 Performance on 3 (b0092d7x)
Halle Orchestra at the Bridgewater

Halle Orchestra at the Bridgewater

Petroc Trelawny presents a concert given at Manchester's Bridgewater Hall on Saturday, where music director Mark Elder and assistant conductor Rory Macdonald share the podium to conduct colourful works by Mozart and Stravinsky.

Halle Orchestra
Mark Elder, Rory Macdonald (conductors)

Mozart: Serenade No 10 in B flat for 13 winds, K361 (Gran Partita)
Stravinsky: The Firebird (1910).


TUE 20:45 Composer of the Week (b0092cm9)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


TUE 21:45 Night Waves (b0092d7y)
Philip Dodd talks to novelist Julian Barnes about his new book Nothing to be Frightened Of, a personal memoir and contemplation on religious belief, family life and the lessons to be learnt from the past.

Actress Fiona Shaw reviews the new National Theatre production of George Bernard Shaw's Major Barbara, while film critic Nigel Floyd reveals his enthusiasm for the work of Lenny Abrahamson, the young Irish director who made the low-budget comedy Adam and Paul.

And to coincide with the revival at the Donmar of arthur Miller's The Man Who Had All the Luck, Christopher Bigsby and journalist Don Guttenplan consider what luck means to the American creative imagination.


TUE 22:30 Artist Focus (b0092d7z)
With Petroc Trelawny. The featured artist is conductor Sakari Oramo, who directs the Finnish Radio Symphony Orchestra in Uuno Klami's Karelian Rhapsody.


TUE 23:00 The Essay (b0092d80)
Greek and Latin Voices (Euripides)

Episode 2

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Euripides.

2/4. Distinguished neuroscientist Prof Susan Greenfield explores her lifelong passion for Euripides' play The Bacchae, which she says still offers fresh insights into the workings of the human mind.


TUE 23:15 Late Junction (b0092d81)
Fiona Talkington presents an eclectic mix of music, including different approaches to Indian percussion from Taufiq and Pete Lockett. Plus She'koyokh Klezmer Ensemble and Kronos Quartet, with Wu Man playing Terry Riley.



WEDNESDAY 05 MARCH 2008

WED 01:00 Through the Night (b0092d9c)
Susan Sharpe introduces music, beginning with a selection of early music from a concert given by soprano Carolyn Sampson and Kristian Bezuidenhout (fortepiano) at the Utrecht Early Music Festival.

1.00am
Herbung, A B V (1735-1766): Montan und Lalage (Eine Erzahlung)

1.14am
Fleischer, Friedrich (1722-1806): An den Schlaf

1.18am
Wolff, Christian M. (1707-1789): An das Clavier (Sammling von Oden und Liedern)

1.25am
Benda, Jiri Antonin (1722-1795): Sonata in A minor (Sammlung vermischter Clavier und Gesangstucke)

1.35am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Das Veilchen, K476; Abendempfindung, K523; Als Luise die Briefe, K520

1.44am
Schubert, Franz (1797-1828): Adagio in G, D 178

1.52am
Schubert: Vedi quanto adoro, D 510 (Didone abbandonata)

1.57am
Schubert: La Pastorella

2.00am
Brahms, Johannes (1833-1897): Ein Deutsches Requiem, Op 45
Barbara Bonney (soprano)
David Wilson-Johnson (baritone)
Oslo Philharmonic Orchestra
Andre Previn (conductor)

3.07am
Poulenc, Francis (1899-1963): Sarabande for guitar
Heiki Matlik (guitar)

3.10am
Piris, Bernard (b. 1951): Deux Preludes
Heiki Matlik (guitar)

3.13am
Debussy, Claude (1862-1918): Images for orchestra
Norwegian Radio Orchestra
Ion Marin (conductor)

3.50am
Gilson, Paul (1865-1942): Suite nocturne, d'apres Aloysius Bertrand
Josef de Beenhouwer (piano).


WED 04:05 Through the Night (b0092zpr)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.05am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Sonata in A (Der Getreue Music-Meister)
Camerata Koln

4.12am
Martinu, Bohuslav (1890-1959): Variations on a Theme by Rossini for cello and piano (1942)
Leonid Gorokhov (cello)
Irina Nikitina (piano)

4.20am
Schreker, Franz (1878-1934): Fantastic Overture, Op 15
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

4.30am
Roussel, Albert (1869-1937): Le jardin mouille, Op 3 No 2
Ola Eliasson (baritone)
Mats Jansson (piano)

4.35am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Brandenburg Concerto No 3 in G, BWV 1048
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (conductor)

4.48am
Rossini, Gioachino (1792-1868): Quartet No 6 in F for flute, clarinet, horn and bassoon
Vojtech Samec (flute)
Jozef Luptacik (clarinet)
Frantisek Machats (bassoon)
Josef Illes (French horn).


WED 05:00 Through the Night (b0092d9d)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Matteis, Nicola (d.c.1707): Passages in Imitation of the Trumpet (Ayres and Pieces IV, 1685)
Anon: Five Marches from John Playford's new tunes
Pedro Memelsdorff (recorder)
Andreas Staier (harpsichord)

5.10am
Grieg, Edvard (1843-1907): Holberg Suite, Op 40
Stavanger Symphony Orchestra
Eivind Aadland (conductor)

5.32am
Brahms, Johannes (1833-1897): Clarinet Sonata, Op 120 No 2
Hans Christian Braein (clarinet)
Havard Gimse (piano)

5.53am
Sibelius, Jean (1865-1957): Romance in C for string orchestra, Op 42
Danish Radio Concert Orchestra
Hannu Koivula (conductor)

5.59am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Komm, Jesu, komm, BWV 229
Tafelmusik Chamber Choir
Tafelmusik Baroque Orchestra
Ivars Taurins (conductor)

6.08am
Anon (16th century): Branles
6.09am
Anon (16th century): Suite
Hortus Musicus
Andrew Mustonen (director)

6.17am
Pearson, Leslie (b. 1931): Dance Suite (after Arbeau)
Graham Ashton Brass Ensemble

6.26am
Wiren, Dag (1905-1986): Sonatina for piano, Op 25
Niklas Sivelov (piano)

6.33am
Haydn, Joseph (1732-1809): Trio in F for keyboard and strings, H XV 19
Katharine Gowers (violin)
Adrian Brendel (cello)
Paul Lewis (piano)

6.49am
Schumann, Robert (1810-1856): Overture (Genoveva, Op 81)
Orchestre Nationale de France
Heinz Wallberg (conductor).


WED 07:00 Breakfast (b00934jh)
Including from 7.00am

Arne: Trio Sonata in G, Op 3 No 2
Collegium Musicum 90

Stravinsky: Scenes de ballet
Orchestra of St Luke's
Robert Craft (conductor)

Jones: Might I redeeme myne errours
Emma Kirkby (soprano)
Anthony Rooley (lute)

From 8.30am

Milhaud: Sonatine, Op 76
Emily Beynon (flute)
Andrew West (piano)

Bach: Chaconne (Partita No 2 in D minor)
Janine Jansen (violin)

Prokofiev: Lieutenant Kije Suite, Op 60
Cincinatti Symphony Orchestra
Paavo Jarvi (conductor).


WED 10:00 Classical Collection (b0092d9g)
With James Jolly.

10.00am
Franck: Morceau symphonique (Redemption, Part 2)
Toulouse Capitole Orchestra
Michel Plasson (conductor)
EMI CDC 555 056 2

10.16am
Haydn: Piano Sonata No 58 in C, H XVI 48
Andras Schiff (piano)
TELDEC 0630171412 (2 CDs)

10.29am
Pingoud: Le chant de l'espace
Finnish Radio Symphony Orchestra
Sakari Oramo (conductor)
ONDINE ODE 875 2

10.47am
Elgar: The Kingdom, Op 51 (excerpt from Act I)
The Blessed Virgin ...... Margaret Price (soprano)
Mary Magdelene ..... Yvonne Minton (contralto)
St John ...... Alexander Young (tenor)
St Peter ...... John Shirley-Quirk (bass)
London Philharmonic Choir and Orchestra
Adrian Boult (conductor)
EMI CMS 764 209 2 (2 CDs)

11.06am
Bach: Sonata No 3 in G minor for viola da gamba and harpsichord, BWV 1029
Jordi Savall (viola da gamba)
Ton Koopman (harpsichord)
ALIA VOX AV 9812

11.22am
Sibelius: Symphony No 3
City of Birmingham Symphony Orchestra
Sakari Oramo (conductor)
ERATO 0927435002

11.53am
Foulds: English Tune with Burden, Op 89
Kathryn Stott (piano)
BIS CD 933.


WED 12:00 Composer of the Week (b0092d9h)
John Woolrich

The Move South

John Woolrich (1954-)

3/5. The Move South

John Woolrich talks to Donald Macleod about having worked closely with performing groups and his intention to concentrate on his own composing at his new base in the south of France.

Book of Studies Set 2 for Wind Quintet No 3
New London Chamber Ensemble

A Farewell
Jane Atkins (viola)
Catherine Edwards (piano)
Mark van de Wiel (clarinet)

Four Flowers
Nigel Robinson (tenor)
Richard Sisson (piano)

The Death of King Renaud
Jane Atkins (viola)
Brodsky Quartet

Going a Journey
Birmingham Contemporary Music Group
Oliver Knussen (conductor).


WED 13:00 Afternoon Concert (b0092d9j)
Presented by Louise Fryer.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert: Mendelssohn and Gade

A recital given at the Royal Scottish Academy of Music and Drama in Glasgow featuring the Gould Piano Trio performing works by Mendelssohn and his Danish contemporary Niels Gade.

Gould Piano Trio

Gade: Piano Trio in F, Op 42
Mendelssohn: Piano Trio in D minor, Op 49 No 1

2.00pm British Symphony Series: Havergal Brian

Including BBC recordings of Havergal Brian among others as part of the ongoing British Symphony Series.

Schubert: Symphony No 2 in B flat, D 125
Ulster Orchestra
Christian Gansch (conductor)

Bruch: Violin Concerto No 1, Op 26
Jennifer Pike (violin)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Alexander Titov (conductor)

Glazunov: Symphony No 5 in B flat, Op 55
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

Ives: Three Places in New England
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor)

Mozart: Piano Concerto No 23 in A, K488
Llyr Williams (piano)
BBC National Orchestra of Wales
Francois-Xavier Roth (conductor)

Brian: Symphony No 5 (Wine of Summer)
Donald Maxwell (baritone)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Nicholas Kok (conductor).


WED 17:00 In Tune (b0092d9k)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


WED 19:00 Performance on 3 (b0092dbq)
Royal Liverpool Philharmonic Orchestra: Tavener Premiere

Royal Liverpool Philharmonic Orchestra: Tavener Premiere

Petroc Trelawny presents a concert given at Liverpool Metropolitan Cathedral last month.

Rachmaninov's unaccompanied choral setting of the All-Night Vigil draws on Orthodox Church chants, and in Sir John Tavener's new work, commissioned as part of Liverpool's year as European Capital of Culture, he attempts to reconcile the world's warring religions through music and the contemplation of death.

Josephine Knight (cello)
Andrew Kennedy (tenor)
Royal Liverpool Philharmonic Choir
Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
Vasily Petrenko, Ian Tracey (conductors)

Rachmaninov: All-Night Vigil (Vespers)
Tavener: Requiem (world premiere).


WED 20:45 Composer of the Week (b0092d9h)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


WED 21:45 Night Waves (b0092dbr)
Isabel Hilton talks to Samantha Power, Pulitzer prize-winning journalist, writer and human rights professor, who is now a senior adviser to US presidential hopeful Barack Obama.

Artist Grayson Perry and religious philosopher Philip Blond view a major exhibition devoted to German Renaissance artist Cranach the Elder.

And there's a review of the playwriting debut of Dorota Maslowska, who has already won the highest Polish literary award with her second novel.


WED 22:30 Artist Focus (b0092dbs)
With Petroc Trelawny. The featured artist is conductor Sakari Oramo, who leads the Finnish Radio Symphony Orchestra performing Bartok's Romanian Folkdances.


WED 23:00 The Essay (b0092dbt)
Greek and Latin Voices (Euripides)

Episode 3

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Euripides.

3/4. Classics professor Simon Goldhill explores how the work of Euripides is open to so many and such different interpretations, and also considers why in recent years his plays are the most frequently staged of all the Greek tragedies.


WED 23:15 Late Junction (b0092dbv)
Fiona Talkington presents an eclectic mix of music, including Nancarrow, Nina Simone, Siwe bell music and the new album of Zen funk from Nik Bartsch's Ronin.



THURSDAY 06 MARCH 2008

THU 01:00 Through the Night (b0092dcz)
With Susan Sharpe.

1.00am
Strauss, Richard (1864-1949): Don Quixote, Op 35 (1897)
Pierre Fournier (cello)
Royal Concertgebouw Orchestra
George Szell (conductor)

1.42am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Mi restano le lagrime (Alcina)
Nancy Argenta (soprano)
CBC Vancouver Orchestra
Monica Huggett (conductor)

1.49am
Schubert, Franz (1797-1828): Octet in F, D 803
Niklas Andersson (clarinet)
Henrik Blixt (bassoon)
Hans Larsson (horn)
Jannica Gustafsson (violin)
Martin Stensson (violin)
Hakan Olsson (viola)
Jan-Erik Gustafsson (cello)
Maria Johansson (double bass)

2.49am
Diepenbrock, Alphons (1862-1921): De klare dag (song)
Christoph Pregardien (tenor)
Rudolf Jansen (piano)

2.54am
Elgar, Edward (1857-1934): Violin Concerto in B minor, Op 61
Nikolaj Zanider (violin)
Bergen Philharmonic Orchestra
Andrew Litton (conductor)

3.42am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Piano Sonata in C minor, K457
Pavica Gvozdic (piano)

4.03am
Kroll, William (1901-1980): Banjo and Fiddle
Moshe Hammer (violin)
Valerie Tryon (piano)

4.06am
Palestrina, Giovanni Pierluigi da (c.1525-1594): Magnificat primi toni for four voices
Marco Beasley, Davide Livermoore (tenors)
Fabian Schofrin, Annemieke Cantor (altos)
Daniele Carnovich (bass)
Diego Fasolis (conductor)

4.14am
Weber, Carl Maria von (1786-1826) (arr.unknown): Concertino in C for oboe and wind ensemble (arr. for trumpet)
Geoffrey Payne (trumpet)
Melbourne Symphony Orchestra
Michael Halasz (conductor)

4.22am
Zlatic, Slavko (1910-1993): Three symphonic dances
Croatian Radio and Television Symphony Orchestra
Tomislav Uhlik (conductor).


THU 04:34 Through the Night (b0092dd0)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.34am
Daniel-Lesur, Jean Yves (1908-2002): Le cantique des colonnes (1954-1957)
Isabelle Perrin, Ghislaine Petit (harps)
Maitrise de Radio France
Denis Dupays (conductor)

4.48am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Trio No 1 for recorder, oboe and basso continuo (Essercizii Musici)
Camerata Koln

5.00am
Glinka, Mikhail Ivanovich (1804-1857): Overture (Ruslan and Lyudmila)
Oslo Philharmonic Orchestra
Vladimir Jurowski (conductor)

5.05am
Anon (Italian c.1400): Istampitta (Belicha)
Ensemble Unicorn
Michael Posch (recorder/conductor)

5.12am
Granados, Enrique (1867-1916): The Maiden and the Nightingale (Goyescas: 7 pieces for piano), Op 11 No 4
Angela Hewitt (piano)

5.18am
Kisielewski, Stefan (1911-1991): Suite (Fun Fair)
Polish Radio National Symphony Orchestra in Katowice
Michal Nesterowicz (conductor)

5.31am
Gesualdo, Carlo (c.1560-1613): Merce, grido piangendo
Daedalus
Roberto Festa (director)

5.36am
Anon: Greensleeves, to a Ground with Divisions
Elizabeth Wallfisch (baroque violin)
Rosanne Hunt (cello)
Linda Kent (harpsichord)

5.41am
Tchaikovsky, Pyotr Il'yich (1840-1893): Voyevoda (symphonic ballad), Op 78
Hungarian Radio Symphony Orchestra
Tamas Vasary (conductor)

5.53am
Grieg, Edvard Hagerup (1843-1907): String Quartet No 2 in F (unfinished)
Fragaria Vesca

6.14am
Bernstein, Leonard (1918-1990): Chichester psalms arranged for treble, chorus, organ, harp and percussion
Yves Castagnet (organ)
Radio France Chorus
Vladislav Chernuchenko (conductor)

6.35am
Bach, Johann Christoph Friedrich (1732-1795): Trio in C for flute, violin and continuo
Musica Petropolitana

6.47am
Berlioz, Hector (1803-1869): Overture (Les franc-juges), Op 3
Bergen Philharmonic Orchestra
John Nelson (conductor).


THU 07:00 Breakfast (b00934n0)
Including from 7.00am

Bellini: Prendi: l'anel ti dono; Ah! Vorrei trovar parole (La Sonnambula)
Amina ...... Natalie Dessay (soprano)
Elvino ...... Francesco Meli (tenor)
Orchestra and Choir of Lyon Opera
Evelino Pido (conductor)

Landi: T'amai gran tempo
L'Arpeggiata

Prokofiev: Classical Symphony, Op 25
Southbank Sinfonia
Simon Over (conductor)

From 8.30am

Brahms: Alto Rhapsody
Christa Ludwig (mezzo-soprano)
Philharmonia Orchestra
Otto Klemperer (conductor)

Bach: Suite No 4 for solo cello, BWV 1010
Jean-Guihen Queyras (cello)

Sousa: The Liberty Bell
Eastman Wind Ensemble
Frederick Fennell (conductor).


THU 10:00 Classical Collection (b0092dd2)
With James Jolly.

10.00am
Bach: Trio sonata in G, BWV 1039
Frans Bruggen, Leopold Stastny (flute)
Herbert Tachezi (harpsichord)
Nikolaus Harnoncourt (cello)
TELDEC 0630135832

10.14am
Handel: Ev'ry Valley Shall Be Exalted (The Messiah)
Heddle Nash (tenor)
Royal Philharmonic Orchestra
Thomas Beecham (conductor)
BIDDULPH WHL 05962 (2 CDs)

10.18am
Handel: O Thou That Tellest Good Tidings to Zion (The Messiah)
Grace Bumbry (alto)
George Malcolm (harpsichord)
London Symphony Chorus and Orchestra
Adrian Boult (conductor)
DECCA 433 003 2 (3 CDs)

10.22am
Handel: How Beautiful Are the Feet (The Messiah)
Isobel Baillie (soprano)
Liverpool Philharmonic Orchestra
Malcolm Sargent (conductor)
DUTTON LABORATORIES 2CDEA 5010 2 (2 CDs)

10.27am
Handel: Why Do the Nations So Furiously Rage; Let Us Break Their Bonds Asunder (The Messiah)
Donald McIntyre (bass)
John Aldiss Choir
London Philharmonic Orchestra
Karl Richter (conductor)
DG 419 799 2 (2 CDs)

10.34am
Mozart: Symphony in C, K551 (Jupiter)
Freiburg Baroque Orchestra
Rene Jacobs (conductor)
HARMONIA MUNDI HMC 901958

11.11am
Liszt: St Francis of Assisi preaching to the birds (Legends, S175 No 1)
Nicolai Demidenko (piano)
HYPERION CDA 66616

11.23am
Vaughan Williams: Sancta civitas
Gareth Roberts (tenor)
Brian Rayner Cook (baritone)
BBC Singers
BBC Symphony Chorus and Orchestra
Gennadi Rozhdestvensky (conductor)
BBC RADIO CLASSICS BBCRD 9125.


THU 12:00 Composer of the Week (b0092dd3)
John Woolrich

Machines Implacable and Fragile

John Woolrich (b.1954)

4/5. Machines Implacable and Fragile

John Woolrich talks to Donald Macleod about his fascination with ticking and whirring things, and his oboe concerto, in which the crowd (or orchestra) takes up an armory of dustbins, scaffolding bars, car wheel hubs, and sawn-off oxygen cylinders to force the soloist into retreat.

Through the dark leaves
Eileen Hulse, Adele Eikenes (sopranos)
Christine Cairns (mezzo-soprano)
The Orchestra of St John's
John Lubbock (conductor)

Dartington Doubles
Composers Ensemble

The Barber's Timepiece
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor)

Oboe Concerto
Nicholas Daniel (oboe)
BBC Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor).


THU 13:00 Afternoon Concert (b0092dd4)
Presented by Louise Fryer.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert: Mendelssohn and Gade

Part of a recital series given at the Royal Scottish Academy of Music and Drama in Glasgow celebrating the chamber music of Felix Mendelssohn and his Danish contemporary Niels Gade. Pianist Benjamin Frith contrasts miniatures by the two composers with some of their larger works.

Benjamin Frith (piano)

Gade: Five New Aquarelles, Op 57
Mendelssohn: Songs Without Words Book 6, Op 67
Gade: Arabesque, Op 27
Mendelssohn: Fantasie in F sharp minor, Op 28 (Sonate ecossaise)

2.00pm British Symphony Series: Havergal Brian

Including BBC recordings of Havergal Brian among others as part of an ongoing series on the British symphony.

Mendelssohn: Overture (The Hebrides)
BBC Philharmonic Orchestra
Gianandrea Noseda (conductor)

R Strauss: Duett-concertino for clarinet, bassoon, string orchestra and harp
Robert Plane (clarinet)
Jaroslaw Augustyniak (bassoon)
BBC National Orchestra of Wales
Douglas Boyd (conductor)

Brian: Symphony No 18
BBC Scottish Symphony Orchestra
Lionel Friend (conductor)

Beethoven: Piano Sonata No 24 in F sharp, Op 78
Cedric Tiberghien (piano)

Hubay: Violin concerto No 2, Op 90
Hagai Shaham (violin)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Martyn Brabbins (conductor)

Ligeti: Melodien for orchestra
BBC Scottish Symphony Orchestra
Ilan Volkov (conductor)

Haydn: Symphony No 96 in D, H I 96 (Miracle)
BBC Symphony Orchestra
Jiri Belohlavek (conductor)

Rachmaninov: Piano concerto No 3 in D minor
Yan Pascal Tortelier (piano)
Ulster Orchestra
Boris Berezovsky (conductor)

Barber: Dover Beach for voice and string quartet
Ronan Collett (baritone)
Psophos String Quartet.


THU 17:00 In Tune (b0092dd5)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


THU 19:00 Performance on 3 (b0092dds)
Petroc Trelawny presents a concert featuring conductor, composer and chansonnier HK Gruber, in which he explores the world of cabaret. The line-up includes songs by Kurt Weill, theatrical works by Stravinsky, an eclectic John Adams piece as well as his own darkly comic composition.

Christopher Richards (clarinet)
Northern Sinfonia
HK Gruber (conductor/chansonnier)

Stravinsky: Suite No 1
Weill: Berlin im Licht
Adams: Gnarly Buttons
Weill: The Threepenny Opera (excerpts)
Stravinsky: Suite No 2
Gruber: Frankenstein!! A pan-demonium for orchestra.


THU 20:45 Composer of the Week (b0092dd3)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


THU 21:45 Night Waves (b0092ddt)
An exploration of DW Griffith's film The Birth of a Nation

For the Landmarks series championing influential works, Matthew Sweet is joined by writers Kevin Jackson and Bonnie Greer, and film historians Richard Dyer and Kevin Brownlow to reassess DW Griffith's controversial silent classic from 1915, The Birth of a Nation, a film whose qualities have always been overshadowed by its subject matter - the Ku Klux Klan.


THU 22:30 Artist Focus (b0092ddv)
With Petroc Trelawny. The featured artist is conductor Sakari Oramo, who leads performances of contemporary music beginning with Magnus Lindberg's Chorale.


THU 23:00 The Essay (b0092ddw)
Greek and Latin Voices (Euripides)

Episode 4

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Euripides.

4/4. Fiona Macintosh, Senior Research Fellow at the Archive for the Performance of Greek Drama at Oxford, explores the enduring popularity of Euripides through the centuries and, in particular, in the 21st century.


THU 23:15 Late Junction (b0092ddx)
Fiona Talkington presents an eclectic mix of music, including tracks by Steve Reich and Gothic Voices, a new album from percussionist Marilyn Mazur and saxophonist Jan Garbarek, Hawaiian slack-key guitar and a lesson in belly-dancing.



FRIDAY 07 MARCH 2008

FRI 01:00 Through the Night (b0092df7)
With Susan Sharpe.

1.00am
Mahler, Gustav (1860-1911): Symphony No 7 in E Minor
Trondheim Symphony Orchestra
Eivind Aadland (conductor)

2.18am
Carniolus, Iacobus Gallus (1550-1591): Missa super Adesto dolori meo a 5
Madrigal Quintett Brno
Roman Valek (director)

2.40am
Schubert, Franz (1797-1828): Sonata in B flat for piano
Rudolf Firkusny (piano)

3.14am
Tulindberg, Erik (1761-1814): String Quartet No 3 in C
Ostrobothnian Quartet

3.35am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Concerto in E flat for 2 pianos and orchestra
Paul Lewis, Till Felner (pianos)
BBC National Chorus of Wales
BBC National Orchestra of Wales
Richard Hickox (conductor)

4.01am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): The Arrival of the Queen of Sheba (Solomon)
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (conductor)

4.04am
Couperin, Francois (1668-1733): Treizieme concert a deux violes
Violes Esgales
Susie Napper, Margaret Little (viols)

4.15am
Schubert: Overture in D
Saarbrucken Radio Symphony Orchestra
Marcello Viotti (conductor)

4.23am
Wieniawski, Henryk (1835-1880): Polonaise in A for violin and piano
Piotr Plawner (violin)
Andrzej Guz (piano)

4.33am
Ziani, Pietro Andrea (c.1616-1684): Sonata XI in G minor for 2 violins and 2 violas
Musica Antiqua Koln
Reinhard Goebel (conductor)

4.42am
Grandi, Alessandro (1586-1630): O beata Virgo a 3
Nicholas Watts, Benjamin Hulett, Mark Wilde (tenors)
English Baroque Soloists

4.45am
Grandi, Alessandro (1586-1630): Plorabo die ac nocte for four voices
Anna Crookes (soprano)
Clare Wilkinson (alto)
Nicholas Watts (tenor)
Matthew Brooks (bass)
English Baroque Soloists (continuo)

4.53am
Boely, Alexandre Francois (1785-1858): Messe des fetes solennelles for organ (excerpts)
Nicholas Danby (organ).


FRI 05:00 Through the Night (b0092df8)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Delius, Frederick (1862-1934) arr. Beecham: The Walk to the Paradise Garden
BBC Concert Orchestra
Barry Wordsworth (conductor)

5.10am
Marson, John (1932-2007): Waltzes and Promenades for two harps
Julia Shaw, Nora Bumanis (harps)

5.23am
Pijper, Willem (1894-1947): La maumariee
Jard van Nes (mezzo-soprano)
Gerard van Blerk (piano)

5.29am
Satie, Erik (1866-1925): Trois petites pieces montees
Pianoduo Kolacny

5.33am
Corelli, Arcangelo (1653-1713): Sonata da chiesa in B minor, Op 1 No 6
London Baroque

5.40am
Philidor, Anne Danican (1681-1728): Recorder sonata in D minor (Premier livre de pieces, 1712)
La Simphonie du Marais
Hugo Reyne (flute/director)

5.50am
Brahms, Johannes (1833-1897): Minnelied; Und gehst du uber den Kirchhof (12 Songs and romances for female chorus), Op 44
Madchenchor Hannover
Gudrun Schrofel (director)

5.53am
Kotter, Hans (c.1480-1541): Salve regina 1,3,5 and 6
Anon: Upon la mi re (c.1540)
Anon: Psalm 9 (Susanne van Soldt Manuscript) (pre-1590)
Scheidemann, Heinrich (c.1596-1663): Jesu, wollst uns weisen
Theo Jellema (organ)

6.00am
Barber, Samuel (1910-1981): Agnus Dei for chorus
BBC Singers
Stephen Cleobury (conductor)

6.09am
Kyurkchiiski, Krassimir (b.1936): Variations on a theme by Handel (1984)
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Dimitar Manolov (conductor)

6.30am
Lipinski, Karol Jozef (1790-1861): Great Fantasy on themes from Bellini's I Puritani for violin and piano, Op 29
Miroslaw Lawrynowicz (violin)
Krystyna Makowska-Lawrynowicz (piano)

6.49am
Benoit, Peter (1834-1901): Overture (Charlotte Corday) (1876)
Vlaams Radio Orkest (Flemish Radio Orchestra)
Jan Latham-Koenig (conductor).


FRI 07:00 Breakfast (b00934x3)
Including from 7.00am

Wilbye: Draw on Sweet Night
Oxford Camerata
Jeremy Summerly (conductor)

Tchaikovsky: Marche slave, Op 31
Russian National Orchestra
Mikhail Pletnev (conductor)

Monteverdi: Mentre vaga Angioletta
Imaginarium
Enrico Onofri (violin/director)

From 8.30am

Ravel: Mother Goose Suite
Danish National Radio Symphony Orchestra
Yuri Temirkanov (conductor)

Schubert: Erlkonig, D328
Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)
Gerald Moore (piano)

Sibelius: Serenade No 2 in G minor, Op 69b
Ida Haendel (violin)
Bournemouth Symphony Orchestra
Paavo Berglund (conductor).


FRI 10:00 Classical Collection (b0092dk4)
With James Jolly.

10.00am
Scarlatti: Sonata in D, K415
Marco Farolfi (fortepiano)
STRADIVARIUS STR 33619

10.04am
Dvorak: Saint Ludmilla (Part 3, Nos 40 - 45)
Svatava ...... Vera Soukupova (alto)
Saint Ludmila ...... Eva Zikmundova (soprano)
Borivoj ...... Beno Blachut (tenor)
Saint Ivan ...... Richard Novak (bass)
Czech Philharmonic Chorus
Prague Symphony Orchestra
Vaclav Smetacek (conductor)
SUPRAPHON 1121412 (2 CDs)

10.21am
Mozart: Divertimento in F, K253
Oslo Philharmonic Wind Soloists
NAXOS 8555943

10.35am
Rachmaninov: Piano Concerto No 4
Nikolai Lugansky (piano)
City of Birmingham Symphony Orchestra
Sakari Oramo (conductor)
WARNER CLASSICS 2564 61946 2

11.03am
Bach: Cello Suite No 3 in C, BWV 1009
Anner Bylsma (cello)
SONY CLASSICAL S2K48047 (2 CDs)

11.22am
Walton: Belshazzar's Feast
John Shirley-Quirk (baritone)
London Symphony Chorus and Orchestra
Andre Previn (conductor)
EMI CDM 764 723 2.


FRI 12:00 Composer of the Week (b0092dkj)
John Woolrich

Inventions Tiny and Mammoth

John Woolrich (b.1954)

5/5. Inventions Tiny and Mammoth

Donald Macleod talks to John Woolrich about the shift in his work from literary stimuli to visual, including the surreal sculptures of Jean Tinguely and a painting by Max Ernst, the inspiration for one of his most recent works, The Elephant from Celebes.

Clockwork Chorale
New London Chamber Ensemble

Adagissimo
Schubert Ensemble

It Is Midnight Dr Schweitzer
Orchestra of St John's Smith Square
John Lubbock (conductor)

The Elephant from Celebes
BBC National Orchestra of Wales
Luke Dollman (conductor).


FRI 13:00 Afternoon Concert (b0092dkk)
Presented by Louise Fryer.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert: Mendelssohn and Gade

To conclude the series of recitals recorded at the Royal Scottish Academy of Music and Drama in Glasgow, the strings of New Generation Artists the Aronowitz Ensemble play octets by Mendelssohn and his Danish contemporary Niels Gade.

Aronowitz Ensemble

Gade: Octet for strings, Op 17
Mendelssohn: Octet for strings in E flat, Op 20

2.00pm British Symphony Series: Havergal Brian

Including BBC recordings of Havergal Brian among others as part of an ongoing series on the British symphony.

Adams: The Dharma at Big Sur for electric violin and orchestra
Tracy Silverman (violin)
BBC Symphony Orchestra
John Adams (conductor)

Mozart: Symphony No 40 in G minor, K550
BBC National Orchestra of Wales
Douglas Boyd (conductor)

Brahms: Violin Concerto in D, Op 77
Viviane Hagner (violin)
BBC Philharmonic Orchestra
Gianandrea Noseda (conductor)

Brian: Symphony No 3 in C sharp minor
Andrew Ball, Julian Jacobson (pianos)
BBC Symphony Orchestra
Lionel Friend (conductor).


FRI 17:00 In Tune (b0092dkl)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


FRI 19:00 Performance on 3 (b0092dl2)
Performance on 3

City of Birmingham Symphony Orchestra

Petroc Trelawny introduces a performance by the Birmingham orchestra conducted by the young Latvian, Andris Nelsons, who will take over as Music Director of the CBSO in the Autumn.

Strauss's opera is a love letter to the Viennese waltz, while a new concerto by Austrian Olga Neuwirth – written for tonight’s soloist Hakan Hardenberger - offers a kaleidoscope of Handel, jazz and other musical memories.

Strauss: Suite (Der Rosenkavalier)
Neuwirth: miramondo multiplo (UK premiere)
Part: Fratres
Shostakovich: Symphony No 6, Op 53
Hakan Hardenberger (trumpet)
City of Birmingham Symphony Orchestra
Andris Nelsons (conductor).


FRI 20:45 Composer of the Week (b0092dkj)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


FRI 21:45 The Verb (b0092dl3)
Ian McMillan talks to poet Kei Miller, whose first novel The Same Earth tells the story of a Jamaican village of Watersgate and the characters who live there, over a period of 50 years.

Ian also investigates the history and purpose of aphorisms, and there's a new story from novelist Will Ashon, about a man who lives in a hole.

Plus folk singer Julie Fowlis, who sings in Gaelic, performing in the studio.


FRI 22:30 Jazz Library (b0092dlg)
Eric Dolphy

Eric Dolphy

Alyn Shipton is joined by jazz writer Brian Morton to select highlights from the work of bass-clarinetist, saxophonist and flautist Eric Dolphy. Famous for his musical jousts with John Coltrane and Charles Mingus, Dolphy led a short but highly creative career, ended by his death from diabetes when he was just 36.


FRI 23:30 Jazz on 3 (b0092dlh)
Gannets in Session

Gannets in Session

Jez Nelson presents a session from Gannets, the improvising quintet led by Fyfe Dangerfield, founder and frontman of the successful indie rock band Guillemots.

In a gig played exclusively for the programme, the band's line-up features several important players on the UK improvising scene, including Alex Ward and Christopher Cundy on reeds, Dominic Lash on bass and Steve Noble on drums, with Dangerfield playing keyboards, electronics and toy instruments.




LIST OF THIS WEEK'S PROGRAMMES
(Note: the times link back to the details; the pids link to the BBC page, including iPlayer)

Afternoon Concert 13:00 MON (b0092cff)

Afternoon Concert 13:00 TUE (b0092cmb)

Afternoon Concert 13:00 WED (b0092d9j)

Afternoon Concert 13:00 THU (b0092dd4)

Afternoon Concert 13:00 FRI (b0092dkk)

Artist Focus 22:30 MON (b0092ckb)

Artist Focus 22:30 TUE (b0092d7z)

Artist Focus 22:30 WED (b0092dbs)

Artist Focus 22:30 THU (b0092ddv)

Awards for World Music A to Z 23:15 MON (b0092ckd)

BBC Singers 21:15 SUN (b0092c2x)

Breakfast 07:00 SAT (b0092brk)

Breakfast 07:00 SUN (b0092bws)

Breakfast 07:00 MON (b009347y)

Breakfast 07:00 TUE (b009348w)

Breakfast 07:00 WED (b00934jh)

Breakfast 07:00 THU (b00934n0)

Breakfast 07:00 FRI (b00934x3)

CD Review 09:00 SAT (b0092brl)

Choir and Organ 18:30 SUN (b0092c2v)

Choral Evensong 16:00 SUN (b0092c2s)

Classical Collection 10:00 MON (b0092cdv)

Classical Collection 10:00 TUE (b0092cm8)

Classical Collection 10:00 WED (b0092d9g)

Classical Collection 10:00 THU (b0092dd2)

Classical Collection 10:00 FRI (b0092dk4)

Composer of the Week 12:00 MON (b0092cdw)

Composer of the Week 20:45 MON (b0092cdw)

Composer of the Week 12:00 TUE (b0092cm9)

Composer of the Week 20:45 TUE (b0092cm9)

Composer of the Week 12:00 WED (b0092d9h)

Composer of the Week 20:45 WED (b0092d9h)

Composer of the Week 12:00 THU (b0092dd3)

Composer of the Week 20:45 THU (b0092dd3)

Composer of the Week 12:00 FRI (b0092dkj)

Composer of the Week 20:45 FRI (b0092dkj)

Discovering Music 17:00 SUN (b0092c2t)

Drama on 3 20:00 SUN (b0092c2w)

Hear and Now 22:30 SAT (b0092bt3)

In Tune 17:00 MON (b0092cfg)

In Tune 17:00 TUE (b0092cmc)

In Tune 17:00 WED (b0092d9k)

In Tune 17:00 THU (b0092dd5)

In Tune 17:00 FRI (b0092dkl)

Jazz Library 22:30 FRI (b0092dlg)

Jazz Line-Up 16:00 SAT (b0092brr)

Jazz Record Requests 17:00 SAT (b0092brs)

Jazz on 3 23:30 FRI (b0092dlh)

Late Junction 23:15 TUE (b0092d81)

Late Junction 23:15 WED (b0092dbv)

Late Junction 23:15 THU (b0092ddx)

Music Matters 12:15 SAT (b0092brm)

Night Waves 21:45 MON (b0092ck9)

Night Waves 21:45 TUE (b0092d7y)

Night Waves 21:45 WED (b0092dbr)

Night Waves 21:45 THU (b0092ddt)

Opera on 3 18:00 SAT (b0092bt0)

Performance on 3 19:00 MON (b0092ck8)

Performance on 3 19:00 TUE (b0092d7x)

Performance on 3 19:00 WED (b0092dbq)

Performance on 3 19:00 THU (b0092dds)

Performance on 3 19:00 FRI (b0092dl2)

Pre-Hear 22:00 SAT (b0092bt2)

Private Passions 12:00 SUN (b0092bwv)

Radio 3 Lunchtime Concert 14:00 SAT (b0092brp)

Radio 3 Requests 14:00 SUN (b0092bwx)

Sunday Feature 21:30 SUN (b0092c2y)

Sunday Morning 10:00 SUN (b0092bwt)

The Early Music Show 13:00 SAT (b0092brn)

The Early Music Show 00:00 SUN (b0090lcb)

The Early Music Show 13:00 SUN (b0092bww)

The Early Music Show 00:00 MON (b0090lwx)

The Essay 23:00 MON (b0092ckc)

The Essay 23:00 TUE (b0092d80)

The Essay 23:00 WED (b0092dbt)

The Essay 23:00 THU (b0092ddw)

The Verb 21:45 FRI (b0092dl3)

The Wire 21:15 SAT (b0092bt1)

Through the Night 01:00 SAT (b0090q3v)

Through the Night 05:00 SAT (b0090q3w)

Through the Night 01:00 SUN (b0092bwq)

Through the Night 05:00 SUN (b0092bwr)

Through the Night 01:00 MON (b0092cdr)

Through the Night 05:00 MON (b0092cds)

Through the Night 01:00 TUE (b0092cm4)

Through the Night 05:00 TUE (b0092cm6)

Through the Night 01:00 WED (b0092d9c)

Through the Night 04:05 WED (b0092zpr)

Through the Night 05:00 WED (b0092d9d)

Through the Night 01:00 THU (b0092dcz)

Through the Night 04:34 THU (b0092dd0)

Through the Night 01:00 FRI (b0092df7)

Through the Night 05:00 FRI (b0092df8)

Words and Music 22:15 SUN (b0092dmv)

World Routes 15:00 SAT (b0092brq)