Radio-Lists Home Now on R3 Database Contact

RADIO-LISTS: BBC RADIO 3
Unofficial Weekly Listings for BBC Radio 3 — supported by bbc.co.uk/programmes/



SATURDAY 23 FEBRUARY 2008

SAT 01:00 Through the Night (b008z9rj)
With Jonathan Swain.

1.00am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791) : Symphony No 22 in E flat
Danish Radio Sinfonietta/DR
Adam Fischer (conductor)

1.10am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791) : Symphony No 25 in G minor
Danish Radio Sinfonietta/DR
Adam Fischer (conductor)

1.34am
Mahler, Gustav (1860-1911): Kindertotenlieder
Cornelia Kallisch (contralto)
Danish Radio Sinfonietta/DR
Adam Fischer (conductor)

2.00am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): 33 Variations in C on a waltz by Diabelli, Op 120
Einar Henning Smebye (piano)

2.57am
Weber, Carl Maria von (1786-1826): Missa Sancta No 1 in E flat
Norwegian Soloist Choir
Norwegian Radio Orchestra
Grete Pedersen Helgerod (conductor)

3.31am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Sextet in D for piano and strings, Op 110
Elise Batnes (violin)
Lars Anders Tomter, Johannes Gustavsson (viola)
Ernst Simon Glaser (cello)
Katrine Oigaard (bass)
Enrico Pace (piano)

3.58am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Concerto in B flat for harp and orchestra
Nicanor Zabaleta (harp)
Zagreb Philharmonic
Gennadi Rozhdestvensky (conductor)

4.12am
Brahms, Johannes (1833-1897): Hungarian dances for piano duet (Nos 1, 8, 11, 13 and 17)
Noel Lee, Christian Ivaldi (piano)

4.25am
Faure, Gabriel (1845-1924): Fantasy for flute and piano
Lorant Kovacs (flute)
Erika Lux (piano)

4.31am
Palestrina, Giovanni Pierluigi da (c.1525-1594): Magnificat Primi Toni
Elmer Iseler Singers
Elmer Iseler (conductor)

4.39am
Glinka, Mikhail Ivanovich (1804-1857): Overture in D
Slovak Radio Symphony Orchestra
Ondrej Lenard (conductor)

4.47am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Concerto in E minor for cello and orchestra
Maris Villeruss (cello)
Latvian Philharmony Chamber Orchestra
Tovijs Lifsics (conductor).


SAT 05:00 Through the Night (b008z9rk)
Through the Night

With Jonathan Swain.

5.00am
Glinka, Mikhail Ivanovich (1804-1857): Overture (Ruslan and Lyudmila)
Trondheim Symphony Orchestra
Arvid Engegaard (conductor)

5.06am
Liszt, Franz (1811-1886): Ave Maria, D839
Sylviane Deferne (piano)

5.13am
Milhaud, Darius (1892-1974): Suite for clarinet, violin and piano, Op 157b
James Campbell (clarinet)
Moshe Hammer (violin)
Andre Laplante (piano)

5.23am
Boely, Pierre-Alexandre-Francois (1785-1858): Messe des fetes solennelles
Marcel Verheggen (organ)

5.32am
Mertz, Johann Kaspar (1806-1856): Hungarian Fatherland Flowers
Laszlo Szendry-Karper (guitar)

5.40am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Scherzo capriccioso, Op 66
BBC National Orchestra of Wales
Richard Hickox (conductor)

5.53am
Philips, Peter (c.1560-1628): Pavan Dolorosa
Concordia
Mark Levy (director)

5.59am
Chabrier, Emmanuel (1841-1894): Espana
Sydney Symphony Orchestra
Stuart Challender (conductor)

6.06am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Adagio in B minor, K540
Murray Perahia (piano)

6.13am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Sonata in D, Wq 83 H505
Les Coucous Benevoles

6.31am
Elgar, Edward (1857-1934): Variations on an original theme (Enigma)
New Zealand Symphony Orchestra
Neville Marriner (conductor).


SAT 07:00 Breakfast (b0090l9j)
Including from 7.00am

Vivaldi: Overture (Griselda)
Brandenburg Consort
Roy Goodman (conductor)

Schubert: An die Musik, D547
Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)
Gerald Moore (piano)

From 8.00am

Mozart: Symphony No 5 in B flat, K22
Vienna Consentus Musicus
Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Stravinsky: Suite Italienne
Leonidas Kavakos (violin)
Peter Nagy (piano).


SAT 09:00 CD Review (b0090lbm)
Building a Library: Bartok: Violin Concerto No. 2 Sz. 112

Andrew McGregor introduces Radio 3's weekly programme devoted to all that's new in the world of recorded music.

Building a Library: Bartok: Violin Concerto No. 2 Sz. 112 Reviewer - Piers Burton-Page

First Choice:

(c/w Concerto for Orchestra Sz116; Piano Concerto No. 2 Sz95; Piano Concerto No. 3 Sz119; Violin Concerto No. 1 Sz36; Viola Concerto Op. posth. Sz120; The Miraculous Mandarin - Suite Sz73; Music for Strings, Percussion and Celesta Sz106)
Kyung-Wha Chung (violin)*, City of Birmingham Symphony Orchestra*, Simon Rattle (conductor)*
Royal Philharmonic Orchestra, Rafael Kubelik (conductor), Sviatoslav Richter (piano), Orchestre de Paris, Lorin Maazel (conductor), Martha Argerich (piano), Orchestre Philharmonique de Montreal, Charles Dutoit (conductor), Dmitry Sitkovetsky (violin), Philharmonia Orchestra, Libor Pesek (conductor), Tabea Zimmermann (viola), Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, David Shallon (conductor), Philadelphia Orchestra, Eugene Ormandy (conductor)
EMI 509407 2 (3 CDs, Budget)

CD Review BAL Catalogue Data
bal.bartok:
bal.bartok.violin.concerto.no.2.sz.112


SAT 12:15 The Segovia Legacy (b00911yw)
Novelist and guitar fan Louis de Bernieres and guitarist Craig Ogden visit the museum devoted to Spanish guitarist Andres Segovia to discover more about the man.


SAT 13:00 The Early Music Show (b0090lcb)
The Development of the Parisian Chanson

Versailles and Paris Month: The Development of the Parisian Chanson

Catherine Bott continues the exploration of the early music of Versailles and Paris with a look at the rise of the Parisian chanson, a form of 15th-century French song made hugely popular through composers such as Claudin de Sermisy and Clement Janequin.


SAT 14:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b0090lcc)
Sean Rafferty presents another chance to hear Monday's Radio 3 Lunchtime Concert from the Wigmore Hall, London.

Cedric Tiberghien (piano)

Chopin: Four Ballades
Beethoven: Sonata in C minor, Op 111.


SAT 15:00 World Routes (b0090lcd)
Lucy Duran presents a studio session by the American mandolin player Chris Thile with his new group Punch Brothers. Plus a round-up of recent world music releases with guests Andy Morgan and Laudan Nooshin.


SAT 16:00 Jazz Line-Up (b0090ld8)
Claire Martin introduces a session by Israeli-born pianist Yaron Herman given at the London Jazz Festival 2007. Plus an interview with guitarist Pat Metheny, who talks about his new CD Daytrip.


SAT 17:30 Jazz Record Requests (b0090ld9)
Geoffrey Smith presents a selection of listeners' jazz requests. Email jazz.record.requests@bbc.co.uk.


SAT 18:30 Opera on 3 (b0090lty)
Bizet's Carmen

Bizet's Carmen

Mezzo-soprano Olga Borodina takes the title role and Marcelo Alvarez makes his Met debut as Don Jose, the proud soldier destroyed by his fascination with the femme fatale Carmen, in this live production from New York. Carmen was among the first operas in the 1870s to go against the trend of glorifying heroes and heroines and Bizet's independent-minded gypsy seductress caused much controversy amongst critics of the time.

The programme, which also includes backstage interviews with the artists during the intervals, is presented from New York by Margaret Juntwait, with Ira Siff as guest commentator.

Carmen ...... Olga Borodina (mezzo-soprano)
Don Jose ...... Marcelo Alvarez (tenor)
Escamillo ...... Lucio Gallo (baritone)
Micaela ...... Krassimira Stoyanova (soprano)
Frasquita ...... Rachelle Durkin (soprano)
Mercedes ...... Edyta Kulczak (mezzo-soprano)
Remendado ...... Juan-Paul Fouchecourt (tenor)
Dancairo ...... John Hancock (baritone)
Zuniga ...... Jeffrey Wells (bass)
Chorus and Orchestra of New York Metropolitan Opera
Emmanuel Villaume (conductor).


SAT 22:15 Pre-Hear (b0090ltq)
The BBC Scottish Symphony Orchestra under Pierre-Andre Valade perform Scottish composer Jennifer Martin's Hearing Pictures.


SAT 22:30 Hear and Now (b0090ltr)
Cut and Splice

Robert Worby presents Hear and Now's annual electronic music event, co-curated with the Sonic Arts Network.

This year the theme is Food, with the Vienna Vegetable Orchestra amplifying raw vegetables, Charles Amirkhanian weaving concrete poetry from favourite food names and Parkinson Saunders playing a quartet for plastic cups.

Lee Patterson and Helena Gough create soundscapes from frying eggs and roasting seeds.

Plus noise/body art by Randy HY Yau and Sudden Infant.



SUNDAY 24 FEBRUARY 2008

SUN 00:00 The Early Music Show (b008z2zl)
Lully's Paris

A repeat of a programme broadcast earlier this year in which Lucie Skeaping considers the life and music of Jean-Baptiste Lully by exploring some of the sites in central Paris associated with the composer.

PLAYLIST:

All music by Jean Baptiste Lully

Te Deum – “Dignare, Domine”& “In Te, Domine, speravi”
Le Concert Spirituel/Herve Niquet
NAXOS 8.554397
Tracks 5 & 6

Ballet Royal de Flore (excerpt)
Le Simphonie du Marais/Hugo Reyne
ACCORD 4618042
Tracks 25-37

Ballet Royal de Flore (excerpt)
Le Simphonie du Marias/Hugo Reyne
ACCORD 4618042
Tracks 38-40

Miserere – “Benigne fac, Domine”
Le Concert Spirituel/Herve Niquet
NAXOS 8.554397
Tracks 7

Le Bourgeois Gentilhomme – Overture, Interlude, Bouree, Galliarde, Canarie
London Oboe Band/Paul Goodwin
HARMONIA MUNDI HMU 907122
Tracks 17- 20

Isis – “Scene du froid”
Sophie Daneman (soprano)
Paul Agnew (tenor)
Les Arts Florissants/William Christie
ERATO 0927 446552
Track 10

Passacaille d’Armide
Skip Sempe/Capriccio Stravagante
DEUTSCHE HARMONIA MUNDI RD 77218
Track 15

Armide: “Un amant fortune, puis le Choeur”
Paul Agnew (tenor)
Rinat Shaham (mezzo-soprano)
Cyril Auvity (countertenor)
Les Arts Florissants/William Christie
ERATO 0927 446552
Track 14


SUN 01:00 Through the Night (b0090lwr)
With Susan Sharpe.

1.00am
Enescu, George (1881-1955): String Trio (Aubade)
1.05am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791) : String Quintet in C minor, K406
1.31am
Dvorak, Antonin (1841-1904): String Quintet in E flat
2.03am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): String Quintet No 2 in B flat (2nd mvt)
2.09am
Brahms, Johannes (1833-1897): String Quintet No 2 in G (4th mvt)
Zukerman Chamber Players

2.14am
Brahms: Symphony No 4 in E minor
Stavanger Symphony Orchestra
Leif Segerstam (conductor)

2.58am
Rossi, Camilla de (fl.1707-1710): Duol sofferto per Amore (Sant'Alessio)
Alessio ...... Martin Oro (countertenor)
Musica Fiorita
Daniela Dolci (director)

3.04am
Rossi, Salomone (c.1570-1630): Rimanti in pace for 5 voices
Katelijne van Laethem (soprano)
Pascal Bertin (alto)
Eitan Sorek, Josep Benet (tenors)
Josep Cabre (baritone)
Daedalus
Roberto Festa (conductor)

3.11am
Chausson, Ernest (1855-1899) : Poeme for violin and orchestra
Igor Ozim (violin)
Slovenian Radio and Television Symphony Orchestra
Samo Hubad (conductor)

3.28am
Franck, Cesar (1822-1890): Piano Quintet in F minor, Op 34
Imre Rohmann (piano)
Bartok Quartet

4.02am
Dukas, Paul (1865-1935): The Sorcerer's Apprentice
Orchestre National de France
Charles Dutoit (conductor)

4.14am
Forqueray, Antoine (1672-1745): Harpsichord suites (Pieces de clavecin 1747)
Kati Hamalainen (harpsichord)

4:30am
Bozza, Eugene (1905-1991): Jour d'ete a la montagne
Giedrius Gelgoras, Albertas Stupakas, Valentinas Kazlauskas, Linas Gailiunas (flutes)

4.41am
Raitio, Vaino (1891-1945): Joutsenet (The Swans)
Finnish Radio Symphony Orchestra
Okko Kamu (conductor)

4.50am
Liszt, Franz (1811-1886): St Francis Preaching to the Birds (2 Legendes, S175)
Bernhard Stavenhagen (piano).


SUN 05:00 Through the Night (b0090lws)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Dvorak, Antonin (1841-1904): Scherzo capriccioso, Op 66
Slovak Radio Symphony Orchestra, Bratislava
Oliver Dohnanyi (conductor)

5.13am
Schubert, Franz (1797-1828): Scherzo No 1 in B flat, D593
Halina Radvilaite (piano)

5.19am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Singet dem Herrn ein neues Lied, BWV 225
Danish National Radio Chorus
Stefan Parkman (conductor)

5.33am
Stravinsky, Igor (1882-1971): Suite italienne for violin and piano
Alena Baeva (violin)
Giuzai Karieva (piano)

5.50am
Haydn, Joseph (1732-1809): Trumpet Concerto in E flat
Geoffrey Payne (trumpet)
Melbourne Symphony Orchestra
Michael Halasz (conductor)

6.06am
Weber, Carl Maria von (1786-1826): Symphony No 1 in C, Op 19
Norwegian Radio Orchestra
Ari Rasilainen (conductor)

6.30am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Trio Sonata in A minor, Wq 148
Les Coucous Benevoles

6.43am
Strauss, Richard (1864-1949): Horn Concerto No 1 in E flat, Op 11
Bostjan Lipovsek (horn)
Slovenian Radio and Television Symphony Orchestra
David de Villiers (conductor).


SUN 07:00 Breakfast (b0090lwt)
Including from 7.00am

Wagner: Ride of the Valkyries (Die Walkure)
Berlin Philharmonic Orchestra
Klaus Tennstedt (conductor)

Dufay: Sanctus (Mass of St Anthony of Padua)
Binchois Consort
Andrew Kirkman (conductor)

From 8.00am

Scarlatti: Sonata in E, Kk 162
Pierre Hantai (harpsichord)

Handel: As when the dove (Acis and Galatea)
Joan Sutherland (soprano)
Philomusica of London
Adrian Boult (conductor)

From 9.00am

Debussy: The Sunken Cathedral (Preludes, Book 1)
Jean-Efflam Bavouzet (piano)

Boccherini: Symphony in D minor, Op 12 No 4 (The House of the Devil)
Il Giardino Armonico
Giovanni Antonini (conductor).


SUN 10:00 Sunday Morning (b0090lwv)
Iain admires a range of musical portraits with painter Tom Phillips, whose choices include Messiaen's Vingt regards sur l'enfant Jesus and Mozart's Die Zauberflote.


SUN 12:00 Private Passions (b0090lww)
Michael Berkeley's guest is the actress Maureen Lipman, whose musical choices include concertos by Bruch and Beethoven, arias by Bernstein and Rossini, Glenn Gould playing Bach, and the Queen of the Night's aria from Mozart's The Magic Flute, sung by Florence Foster Jenkins, whom Maureen Lipman has played on stage.


SUN 13:00 The Early Music Show (b0090lwx)
Notre Dame and the Sorbonne

Versailles and Paris Month: Notre Dame and the Sorbonne

Lucie Skeaping visits Notre Dame where she meets Benjamin Bagby and Katarina Livljanic, both performers and directors of medieval music ensembles, and lecturers in medieval music performance practice at the Sorbonne, Paris. They talk about some of the composers of the medieval period and how they influenced the development of western music. Katerina and Benjamin also take Lucie to the Left Bank to discover how the Sorbonne evolved.

Music includes works by Leonin and Perotin, and examples of the earliest motets and conductus form.


SUN 14:00 Radio 3 Requests (b0090lwy)
Chi-chi Nwanoku presents more requests from Radio 3 listeners, including Chaucer's Canterbury Pilgrims travelling to the tune of George Dyson, The Devil's Trill captured in Tartini's violin sonata in G minor, and composer Gavin Bryars's request for some Wagner.


SUN 16:00 Choral Evensong (b0090mm6)
Live from Wakefield Cathedral

Introit: Steal away (Tippett)
Responses: Shephard
Nobody knows (Tippett)
Psalm: 119 vv1-32 (Attwood, Coward, Bairstow, Marchant)
First Reading: Joshua 1 vv1-9
Canticles: Howells in B minor
Second Reading: Ephesians 6 vv10-20
Go down, Moses (Tippett)
By and by (Tippett)
Final Hymn: Praise to the holiest in the height (Chorus Angelorum)
Deep river (Tippett)
Organ Voluntary: Apparition de l'eglise eternelle (Messiaen)

Organist: Jonathan Bielby
Assistant director of music: Thomas Moore.


SUN 17:00 Discovering Music (b007skkf)
Ravel's Gaspard de la Nuit

Ravel's Gaspard de la Nuit

Stephen Johnson and Radio 3 New Generation Artist pianist Cedric Tiberghien consider some of the ingredients that define the piano music of Maurice Ravel with particular emphasis on what is arguably the greatest French 'sonata' for the piano, his Gaspard de la nuit.


SUN 18:30 Choir and Organ (b0090mm7)
Aled Jones presents choral settings of words by the quintessential American poet, Walt Whitman, and discovers that Whitman's fame began when he was taken up by English composers. With music by Vaughan Williams, Holst, Delius, Hindemith and Charles Ives.


SUN 20:00 Drama on 3 (b0090mm8)
Girlfriend in a Coma

The first radio dramatisation of an iconic modern classic by Douglas Coupland, author of Generation X and Microserf, brought to the airwaves by Sony nominated Dan Rebellato.

December 15 1979. Karen Ann McNeill goes into a deep coma after a teen party. She remains under until 1997. When she wakes up, the voices in her head keep telling her the world is about to end, but Karen doesn't believe them...

Jared ..... Florian Hutter
Karen ..... Rayisa Kondracki
Wendy ..... Maggie Blake
Richard ..... Jason Durran
Hamilton ..... Simon Lee Phillips
Pamela ..... Heather Dann
Doctor ..... Peter Marinker
Megan ..... Julia Summer
Gloria ..... Buffy Davis

With original music composed by Alice Trueman
Produced by Polly Thomas.


SUN 21:30 Sunday Feature (b0090mm9)
Retreat to Bug River

Rana Mitter traces the dramatic events of August 1920 when the Red Army marched on Warsaw in the hope of exporting the Bolshevik revolution to Poland, Germany and beyond.

In conversation with historians Norman Davies and Timothy Garton Ash, veterans of the Polish-Soviet war of 1919-20 and their relatives, Rana brings to life the day-by-day events of August 1920 and asks how the Battle of Warsaw continues to influence Poland and the wider region.


SUN 22:15 Words and Music (b0090mmb)
Actress Fiona Shaw introduces a selection of poetry and prose on the theme of animals, wild and domestic, including works by Ted Hughes, Elizabeth Bishop, William Golding, Lewis Carroll and Paul Durcan, with music by Sibelius, Schumann, Schubert, John Tavener and Poulenc.



MONDAY 25 FEBRUARY 2008

MON 00:00 The Early Music Show (b008z64s)
Le Concert Spirituel

Versailles and Paris Month: Le Concert Spirituel

Catherine Bott meets Herve Niquet, current director of Le Concert Spirituel, the noted French concert society. She also talks to musicologist Jean-Paul Montagnier, from Nancy University.

The trio talk about the composers and performers who were closely associated with Le Concert, the first concert organisation in France specialising in performance of French grands motets. Featuring music by Mondonville, Campra, Gilles and Leclair.


MON 01:00 Through the Night (b0090msy)
With Susan Sharpe.

1.00am

Delius, Frederick (1862-1934): To be sung of a summer night on the water for chorus
Estonian Philharmonic Chamber Choir
Paul Hillier (conductor)

1.07am
Grieg, Edvard (1843-1907): Norwegian March; Nocturne; March of the Trolls (Lyric Pieces, Book 5, Op 54)
Sveinung Bjelland (piano)

1.19am
Grieg: 4 Psalms for baritone and mixed voices, Op 74
Estonian Philharmonic Chamber Choir
Paul Hillier (conductor)

1.40am
Shostakovich, Dmitri (1906-1975): Symphony No 11 in G minor
Slovak Radio Symphony Orchestra
Ladislav Slovak (conductor)

2.46am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): The Art of Fugue, BWV 1080
Amsterdam Bach Soloists

4.01am
Brumby, Colin (b. 1933): Festival Overture on Australian Themes
West Australian Symphony Orchestra
Richard Mills (conductor)

4.11am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791) : Exsultate, jubilate, K165
Kiri Te Kanawa (soprano)
Netherlands Radio Philharmonic
Kent Nagano (conductor)

4.26am
Ligeti, Gyorgy (1923-2006): Six bagatelles for wind quintet
Cinque Venti

4.38am
Hellendaal, Pieter (1721-1799): Concerto grosso in D minor, Op 3 No 2
Combattimento Consort Amsterdam

4.50am
Piazzolla, Astor Pantaleon (1921-1992): Adios Nonino
Musica Camerata Montreal.


MON 05:00 Through the Night (b0090msz)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750) arr. Fiona Walsh: Fugue in G minor, BWV542 (Great)
Guitar Trek

5.07am
Haydn, Joseph (1732-1809): Te Deum in C, H XXIIIc 1
Netherlands Radio Choir and Chamber Orchestra
Antoni Ros-Marba (conductor)

5.15am
Shostakovich, Dmitri (1906-1975): Festive Overture, Op 96
BBC Symphony Orchestra
Leonard Slatkin (conductor)

5.22am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Scherzo No 4 in E for piano, Op 54
Simon Trpceski (piano)

5.33am
Schubert, Franz (1797-1828): Polonaise in B flat for violin and orchestra, D580
Peter Zazofsky (violin)
Prima La Musica
Dirk Vermeulen (conductor)

5.39am
Cesti, Pietro Antonio (1623-1669): Intorno all'idol mio (Orontea)
Helga Muller Molinari (mezzo-soprano)
Concerto Vocale
Rene Jacobs (director)

5.47am
Copland, Aaron (1900-1990): Danzon Cubano
Aglika Genova, Liuben Dimitrov (pianos)

5.53am
Halvorsen, Johan (1864-1935): Norwegian Rhapsody No 1 in A minor
Bergen Philharmonic Orchestra
Christopher Warren-Green (conductor)

6.06am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Trio sonata in B flat, Wq 161 No 2
Les Coucous Benevoles

6.24am
Ravel, Maurice (1875-1937): Valses nobles et sentimentales
Bengt-Ake Lundin (piano)

6.40am
Power, Leonel (d.1445): Salve regina
Hilliard Ensemble

6.47am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Variations serieuses, Op 54
Reitze Smits (organ).


MON 07:00 Breakfast (b0090mt0)
Including from 7.00am

Purcell: Come ye sons of art away; Birthday Ode for Queen Mary (Sound the Trumpet)
Early Music Consort of London
David Munrow (director)

Mozart: Adagio in E for violin and orchestra, K261
Philharmonia Orchestra
Thomas Zehetmair (conductor/violin)

Debussy: Scottish March
Concertgebouw Orchestra
Bernard Haitink (conductor)

From 8.30am

Bach: Sinfonia No 4 in D minor, BWV 790; Sinfonia No 9 in F minor, BWV 795; Sinfonia No 3 in D, BWV 789
Jascha Heifetz (violin)
William Primrose (viola)
Gregor Piatigorsky (cello)

Haydn: Dearest wife! By thy side (The Creation)
Gundula Janowitz (soprano)
Dietrich Fischer-Dieskau (baritone)

Arnold: Concerto for two pianos (3 hands)
David Nettle, Richard Markham (pianos)
Royal Philharmonic Orchestra
Vernon Handley (conductor).


MON 10:00 Classical Collection (b0090mt1)
With Sarah Walker.

10.00am
Bartok: Romanian Folk Dances, Sz 68
Orpheus Chamber Orchestra
DG 445 541 2

10.08am
Vaughan Williams: Serenade to Music
Soloists including Amanda Roocroft (soprano)
Catherine Wyn-Rogers (alto)
John Mark Ainsley (tenor)
Thomas Allen (baritone)
English Chamber Orchestra
Matthew Best (conductor)
HYPERION CDA 66420

10.23am
Rachmaninov: Preludes: in C sharp minor, Op 3 No 2; in D minor, Op 23 No 3; in E flat minor, Op 23 No 9
Moura Lympany (piano)
ERATO 4509917142 (2 CDs)

10.34am
Martin: Ballade for alto saxophone, piano and orchestra
John Harle (saxophone)
Ronald Brautigam (piano)
Royal Concertgebouw Orchestra
Riccardo Chailly (conductor)
DECCA 444 455 2

10.50am
Walton: Facade Suites Nos 1 and 2 (excerpts)
City of Birmingham Symphony Orchestra
Louis Fremaux (conductor)
EMI CDM 764 201 2

11.12
Mendelssohn: Konzertstuck in F minor, Op 113
Hans Rudolf Stalder (clarinet)
Hansjurg Leuthold (basset horn)
Jurg von Vintschger (piano)
JECKLIN JD 5602

11.23am
Bartok: Concerto No 2 for violin and orchestra
The Building a Library recommendation.


MON 12:00 Composer of the Week (b0091tfl)
William Alwyn

Episode 1

William Alwyn (1905-1985)

1/5. Donald Macleod explores the range of music Alwyn created during his long and prolific career. While the composer was well-known for film scores including for Odd Man Out, Fallen Idol and The History of Mr Polly, he also wrote many works for the concert hall, which are rarely heard today.

Rhapsody for piano quartet
David Willison (piano)
Members of Quartet of London

Divertimento
Kate Hill (flute)

Overture to a Masque
London Symphony Orchestra
Richard Hickox (conductor)

Concerto grosso No 1
City of London Sinfonia
Richard Hickox (conductor).


MON 13:00 Afternoon Concert (b0090mt3)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Direct from Wigmore Hall in London, Verity Sharp introduces a recital of songs and duets by the husband-and-wife team of mezzo-soprano Ann Murray and tenor Philip Langridge, who are joined by pianist Malcolm Martineau in a programme taking in works by Barber, Bridge, Moeran and Britten.

2.00pm British Symphony Series: Peter Maxwell Davies Symphony Cycle

Concluding a survey of the symphonies of Master of the Queen's Music Sir Peter Maxwell Davies. Plus major choral works by more peers of the musical world, Sir Granville Bantock, Sir George Dyson and Sir John Tavener, and music from this year's Royal Northern College of Music festival of Brass.

Bantock: Omar Khayyam Part 1
Catherine Wyn-Rogers (mezzo-soprano)
Toby Spence (tenor)
Roderick Williams (baritone)
BBC Symphony Chorus
BBC Symphony Orchestra
Vernon Handley (conductor)

Maxwell Davies: Symphony No 6
BBC Philharmonic Orchestra
Peter Maxwell Davies (conductor).


MON 17:00 In Tune (b0090n78)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


MON 19:00 Performance on 3 (b0090ncw)
Petroc Trelawny introduces a concert given by the BBC Concert Orchestra to celebrate the 60th birthday of Barry Wordsworth, their principal conductor for 17 years, and now conductor laureate.

In Job, called a masque for dancing, Vaughan Williams draws together Elizabethan courtly dances and traditional country music in a powerfully dramatic score still rarely heard in concert; and in Astor Piazzolla's The Four Seasons of Buenos Aires, the rhythms of the nuevo tango meet the Italian Baroque of Vivaldi.

Chris Garrick (violin)
BBC Concert Orchestra
Barry Wordsworth (conductor)

Vaughan Williams: Job
Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires
Ravel: La valse.


MON 20:45 Composer of the Week (b0091tfl)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


MON 21:45 Night Waves (b0090ncx)
Matthew Sweet talks to political playwright David Edgar about Testing the Echo, his new play about a group of immigrants preparing to take the new British citizenship exam. Does he believe that immigration and citizenship should be top of the country's agenda?

Plus a review of the latest film from Danish maverick director Lars Von Trier, famous for starting the Dogma movement, whose work now seems to have taken another new turn with The Boss of It All, a comedy about an IT firm.


MON 22:30 Artist Focus (b0090ncy)
With Petroc Trelawny. The featured artist is the pianist Peter Donohoe and the programme includes music by Brahms.


MON 23:00 The Essay (b0090ncz)
To Russia with Love

Episode 4

Five writers, each intimately connected with Russia, examine some of the passions that led them to embark upon a life-long relationship with the nation. Lesley Chamberlain recalls the ice age of the Cold War and how she was able to find solace at the Moscow Hippodrome.


MON 23:15 Mary Ann Kennedy (b0091xkv)
Mary presents the programme from the Celtic Connections Festival in Glasgow, with studio performances from Daimh and singer Jenna Cumming, plus highlights from the Galician Night at Glasgow's Old Fruitmarket.



TUESDAY 26 FEBRUARY 2008

TUE 01:00 Through the Night (b0090ndv)
With Susan Sharpe.

1.00am
Bach, Johann Christian (1735-1782): Symphony in A
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Plamen Djurov (conductor)

1.18am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Concerto in C for harp, flute and orchestra, K299
Suzana Klincharova (harp)
George Spasov (flute)
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Plamen Djurov (conductor)

1.46am
Kandov, Alexander (b.1949): Trio-Concerto for harp, flute cello and string orchestra
Suzana Klincharova (harp)
George Spasov (flute)
Dimitar Tenchev (cello)
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Plamen Djurov (conductor)

2.09am
Elgar, Edward (1857-1934): Serenade in E minor for strings, Op 20
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Plamen Djurov (conductor)

2.20am
Benjamin, Arthur (1893-1960): North American Square Dance
Symphony Nova Scotia
Georg Tintner (conductor)

2.33am
Byrd, William (c.1543-1623): The Galliard Jig
Colin Tilney (harpsichord)

2.35am
Stravinsky, Igor (1882-1971): Petrushka: Burlesque in four scenes (1947)
Ruud van den Brink (piano)
Peter Masseurs (trumpet)
Jacques Zoon (flute)
Royal Concertgebouw Orchestra
Riccardo Chailly (conductor)

3.11am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Sonata in E flat, Op 31 No 3
Annie Fischer (piano)

3.33am
Schubert, Franz (1797-1828): Symphony No 3 in D
Saarbrucken Radio Symphony Orchestra
Marcello Viotti (conductor).


TUE 03:59 Through the Night (b00911c6)
Through the Night

With Susan Sharpe.

3.59am
Bruhns, Nicolaus (1665-1697): Jauchzet dem Herren alle Welt
Guy de Mey (tenor)
Ricercar Consort

4.11am
Hummel, Johann Nepomuk (1778-1837): Trumpet Concerto in E flat
Odin Hagen (trumpet)
Norwegian Radio Orchestra
Per Kristian Skalstad (conductor)

4.30am
Ravel, Maurice (1875-1937): Daphnis and Chloe Suite No 2
Symphony Orchestra of Bulgarian National Radio
Vassil Kazandjiev (conductor)

4.48am
Martin, Frank (1890-1974): Five Ariel Songs for mixed choir (1950)
Myra Kroese (contralto)
Netherlands Chamber Choir
Tonu Kaljuste (conductor).


TUE 05:00 Through the Night (b0090qxy)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Elsner, Jozef Antoni Franciszek (1769-1854): Overture (Sultan Vampum)
Polish Radio Symphony Orchestra
Andrzej Straszynski (conductor)

5.04am
Wikander, David (1884-1955): King Lily of the Valley
Swedish Radio Choir
Eric Ericson (conductor)

5.08am
Grieg, Edvard (1843-1907): In the Hall of the Mountain King (Peer Gynt Suite No 1, Op 46)
KBS Symphony Orchestra
Chi-Yong Chung (conductor)

5.11am
Morley, Thomas (c.1557-1602) and Dowland, John (1563-1626): Fantasie (Morley); Pavan; Earl of Derby, his Galliard (Dowland)
Nigel North (lute)

5.21am
Brahms, Johannes (1833-1897): Intermezzo in A, Op 118 No 2
Jane Coop (piano)

5.28am
Manfredini, Francesco (1684-1762): Symphony No 10 in E minor
Slovak Chamber Orchestra
Bohdan Warchal (leader)

5.38am
Paganini, Niccolo (1782-1840): Polonaise
Viktor Pikajzen (violin)
Evgenia Sejdelj (piano)

5.44am
Lalo, Edouard (1823-1892): Two Aubades for orchestra (1872)
CBC Vancouver Symphony Orchestra
Daniel Swift (conductor)

5.53am
Pisendel, Johann (1687-1755): Sonata in C minor for two oboes
Michael Niesemann, Alison Gangler (oboes)
Musica Antiqua Koln
Reinhard Goebel (conductor)

5.58am
Hue, Georges (1858-1948): Phantasy
Iveta Kundratova (flute)
Inna Aslamasova (piano)

6.06am
Prokofiev, Sergei (1891-1953): Lieutenant Kije Suite, Op 60
Queensland Symphony Orchestra
Vladimir Verbitsky (conductor)

6.28am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Trio Sonata in B minor, Wq 143
Les Coucous Benevoles

6.38am
Karlowicz, Mieczyslaw (1876-1909): Serenade in G for strings, Op 2 (1897)
Polish Radio Chamber Orchestra (Amadeus)
Agnieszka Duczmal (conductor).


TUE 07:00 Breakfast (b0090ndw)
Including from 7.00am

Scarlatti: Sinfonia No 8
Paolo Capirci (flute)
La Magnifica Comunita
Enrico Csazza (director)

Mozart: Symphony in C, K162
Vienna Consentus Musicus
Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Clementi: Batti, batti (after Mozart's Don Giovanni)
Mario Tipo (piano)

Smetana: Vysehrad (Ma vlast)
Milwaukee Symphony Orchestra
Zdenek Macal (conductor)

Puccini: Vogliatemi bene, un bene piccolino (Madama Butterfly, Act 1)
Cio-Cio San ...... Renata Scotto (soprano)
BF Pinkerton ...... Carlo Bergonzi (tenor)
Rome Opera House Orchestra

Mussorgsky: A Night on the Bare Mountain
Gustav Mahler Youth Orchestra
Claudio Abbado (conductor).


TUE 10:00 Classical Collection (b0090ng0)
With Sarah Walker.

10.00am
Villa Lobos: Bachianas brasileiras No 5
Anna Moffo (soprano)
American Symphony Orchestra
Leopold Stokowski (conductor)
RCA GD 87831

10.14am
Beethoven: Bagatelles, Op 119 Nos 4-10
Mikhail Pletnev (piano)
DG 457 492 2 (2 CDs)

10.25am
Bach: Aria (Ich bin vergnugt mit meinem Glucke) (1st mvt)
Nancy Argenta (soprano)
Paul Goodwin (oboe)
Sonnerie
Monica Huggett (director)
VIRGIN VC VBD 561 644 2 (2 CDs)

10.31am
Donizetti: Una furtiva lagrima (L'Elisir d'amore)
Jose Carreras (tenor)
PHILIPS 434 745 2

10.36am
Handel: Va tacito e nascosto (Giulio Cesare)
Andreas Scholl (countertenor)
Christian-Friedrich Dallmann (horn)
Akademie fur alte Musik Berlin
HARMONIA MUNDI HMC 901685

10.44am
Corigliano: Chaconne (The Red Violin)
Joshua Bell (violin)
Philharmonia Orchestra
Esa-Pekka Salonen (conductor)
SONY CLASSICAL SK 63010

11.03am
Prokofiev: Alexander Nevsky, Op 78
Rosalind Elias (mezzo-soprano)
Chicago Symphony Orchestra and Chorus
Fritz Reiner (conductor)
RCA GD 60176

11.46am
Shostakovich: String Quartet No 1 in C, Op 49
Talich Quartet
PRAGA PR 254042.


TUE 12:00 Composer of the Week (b0091y1d)
William Alwyn

Episode 2

William Alwyn (1905-1985)

2/5. During the Second World War Alwyn, began composing for propaganda films and documentaries and was soon in demand for feature films. Donald Macleod introduces music from the soundtracks of some of his best-known films, plus a recording of the composer conducting his own harp concerto and his first venture into symphonic writing.

Punting Scene (The History of Mr Polly); Odd Man Out Suite (excerpts); Symphony No 1 (final mvt)
London Symphony Orchestra
Richard Hickox (conductor)

Lyra Angelica
Osian Ellis (harp)
London Philharmonic Orchestra
William Alwyn (conductor).


TUE 13:00 Afternoon Concert (b0090ng2)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Beginning a week of performances from a series of concerts given at St George's Hall in Liverpool last autumn to mark the city's 800th anniversary. These concerts feature young artists performing British and American repertoire, reflecting Liverpool's long-standing reputation as the gateway to the New World.

Korngold: Fanfare No 1
Onyx Brass Quintet

Goossens: Pastorale et harlequinade
InTriplicate

Ives: The Innate
Alasdair Beatson (piano)
Doric Quartet

Finzi: Let us garlands bring
Simon Bailey (bass-baritone)
Claire Dunham (piano)

Thomson: The plough that broke the plain
Onyx Brass Quintet

Piston: Suite for oboe and piano
Sally Richardson (oboe)
Claire Dunham (piano)

Howells: Violin Sonata No 3 in E minor, Op 38
Jack Liebeck (violin)
Ashley Wass (piano)

Ives: Halloween
Alasdair Beatson (piano)
Josephine Large (bass drum)
Doric Quartet

2.00pm British Symphony Series: Peter Maxwell Davies Symphony Cycle

Granville Bantock: Omar Khayyam, Part 2
Catherine Wyn-Rogers (mezzo-soprano)
Toby Spence (tenor)
Roderick Williams (baritone)
BBC Symphony Chorus
BBC Symphony Orchestra
Vernon Handley (conductor)

Peter Maxwell Davies: Symphony No 7
BBC Philharmonic Orchestra
Peter Maxwell Davies (conductor)

Beethoven: Sonata in D for cello and piano, Op 102 No 2
Li-Wei (cello)
Gretel Dowdeswell (piano)

Beethoven: Piano Concerto No 1 in C, Op 15
Cedric Tiberghien (piano)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Baldur Bronnimann (conductor).


TUE 17:00 In Tune (b0090ng3)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


TUE 19:00 Performance on 3 (b0090nhc)
Petroc Trelawny introduces a concert given by the Nash Ensemble at the Wigmore Hall, London. Schubert's melodious Octet is set beside a similar work by Louis Spohr and complemented by a Beethoven sextet.

Beethoven: Sextet in E flat, Op 81b
Spohr: Octet in E, Op 32
Schubert: Octet in F, D803.


TUE 20:45 Composer of the Week (b0091y1d)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


TUE 21:45 Night Waves (b0090nhd)
Rana Mitter talks to Joseph Stiglitz, winner of the Nobel Prize for Economics and an influential chief economist at the World Bank until January 2000. Stiglitz's controversial new book, The True Cost of the War in Iraq, argues that far from being good for the economy, the conflict has done significant damage to both the US and global economies.

And sound recordist and sonic installation artist Chris Watson talks about his new project in Newcastle, Whispering in the Leaves, which aims to convey to listeners the surroundings of the tropical rainforest.


TUE 22:30 Artist Focus (b0090nhf)
With Petroc Trelawny. The featured artist is the pianist Peter Donohoe, who performs works including a piano concerto by Kevin Volans.


TUE 23:00 The Essay (b00dz38b)
To Russia with Love

Episode 3

Five writers, each intimately connected with Russia, examine some of the passions that led them to embark upon a life-long relationship with the nation. Journalist Vanora Bennett delights in sharing compartments with complete strangers as she explores the idiosyncrasies of travelling by train in Russia.


TUE 23:15 Late Junction (b0090nhh)
Verity Sharp previews the upcoming AV festival in Northumberland with prepared piano music by John Cage and she introduces more tracks from pop singer-turned-composer Scott Walker.



WEDNESDAY 27 FEBRUARY 2008

WED 01:00 Through the Night (b0090nj4)
With Susan Sharpe.

1.00am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Mass in G minor, BWV 235
1.27am
Zelenka, Jan Dismas (1679-1745): Missa dei filii, ZWV 20
Ars Nova Vocal Group
Concerto Copenhagen
Lars Ulrik Mortensen (conductor)

2.05am
Mendelssohn, Felix (1809-1847): Symphony No 3 in A minor, Op 56 (Scottish)
Polish Radio Orchestra
Wojciech Rajski (conductor)

2.43am
Rachmaninov, Sergei (1873-1943): Piano Concerto No 3 in D minor, Op 30
Nelson Goerner (piano)
Suisse Romande Orchestra
Matthias Aesbacher (conductor)

3.24am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): String Quartet in F, Op 59 No 1 (Rasumovsky)
Tankstream Quartet

4.05am
Grieg, Edvard (1843-1907): Last Spring, Op 33 No 2
Camerata Bern
Thomas Furi (leader/concertmaster)

4.12am
Offenbach, Jacques (1819-1880): The Doll's Song (The Tales of Hoffmann)
Tracy Dahl (soprano)
Calgary Philharmonic Orchestra
Mario Bernardi (conductor)

4.18am
Martinu, Bohuslav (1890-1959): Four Madrigals (1959)
Danish National Radio Choir
Stefan Parkman (conductor)

4.28am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Quartet in G for two violins, viola and continuo, Op 5 No 4
Musica Antiqua Koln

4.40am
Benoit, Peter (1834-1901): Regina coeli
Joris Verdin (organ)
Jan Busschaert (double bass)
Flemish Radio Choir (women's voices only)
Vic Nees (conductor)

4.45am
Bach: Keyboard Concerto No 7 in G minor, BWV 1058
Angela Hewitt (piano)
Norwegian Chamber Orchestra.


WED 05:00 Through the Night (b0090nj5)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Shostakovich, Dmitri (1906-1975): Festive Overture, Op 96
Edmonton Symphony Orchestra
Uri Mayer (conductor)

5.06am
Compiled by Alfonso X (el Sabio) (1221-1284): Rosa das rosas (Cantigas de Santa Maria)
Concanentes

5.13am
Abel, Carl Friedrich (1723-1787): Symphony in D, Op 10 No 5
La Stagione Frankfurt
Michael Schneider (conductor)

5.23am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791) : 12 Variations on Ah! Vous dirai-je, maman, K265
Yur-Eum Woodwind Quintet

5.35am
Bach, Carl Philip Emanuel (1714-1788): Sonata in G minor, Wq 70 No 6
Wim Diepenhorst (organ)

5.49am
Haydn, Joseph (1732-1809): The heavens are telling (The Creation, H XXI 2)
Toronto Mendelssohn Choir
Roy Thomson Hall Orchestra
Elmer Iseler (conductor)

5.53am
Arnold, Sir Malcolm Henry (b. 1921), arr. Paynter: Little Suite No 1 for brass band, Op 80
Edmonton Wind Ensemble
Harry Pinchin (conductor)

6.01am
Scarlatti, Domenico (1685-1757), arr. Kain: Sonata in F, K518
Guitar Trek

6.06am
Glick, Srul Irving (1934-2002): Divertimento for string orchestra
13 Strings of Ottawa
Brian Law (conductor)

6.25am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Concerto No 3 in C minor, Op 37
Christian Zacharias (piano)
Academie Beethoven
Jean Caeyers (conductor).


WED 07:00 Breakfast (b0090nj6)
Including from 7.00am

Chopin: Rondo in C, Op 73
Danielle Laval, Teresa Llacuna (pianos)

Glazunov: Prelude and Fugue in D minor (The Fridays, Book 1 No 1)
Shostakovich Quartet

Mozart: Concerto No 3 in E flat, K447
Miroslav Stefek (horn)
Czech Philharmonic Orchestra
Karel Ancerl (conductor)

From 8.30am

Mondonville: Sonata No 4 in C (Pieces de clavecin en sonates)
Lars Fryden (violin)
Gustav Leonhardt (harpsichord)

Sibelius: En Saga, Op 9
Boston Symphony Orchestra
Colin Davis (conductor)

Mendelssohn: Andante with Variations in D
Marie-Claire Alain (organ).


WED 10:00 Classical Collection (b0090nj7)
Wth Sarah Walker.

10.00am
Alwyn: Sonata alla toccata (1947)
Peter Donohoe (piano)
NAXOS 8.55790

10.12am
Brahms: Symphony No 2
Berlin Philharmonic Orchestra
Joseph Keilberth (conductor)
TELDEC 844070

10.54am
Poulenc: 4 Motets pour un temps de penitance
Choir of Westminster Cathedral
James O'Donnell (director)
HYPERION CDA 66664

11.11am
Finzi: Eclogue for piano and strings
Peter Donohoe (piano)
Northern Sinfonia
Howard Griffiths (conductor)
NAXOS 8.555766

11.23am
Oliver/William: What you want me to do
King Oliver and band
BLUEBIRD ND 90410

11.27am
Kodaly: Variations on a Hungarian Folk Song (The Peacock)
London Symphony Orchestra
Istvan Kertesz (conductor)
BELART 4610122

11.54am
Trad. Scottish, arr. Haydn: Roslin Castle; The White Cockade
Mhairi Lawson (soprano)
Rachel Podger (violin)
Oleg Kogan (cello)
Olga Tverskaya (fortepiano)
OPUS OPS 30121.


WED 12:00 Composer of the Week (b0091y2h)
William Alwyn

Episode 3

William Alwyn (1905-1985)

3/5. Alwyn was a man of diverse and passionate enthusiasms: he wrote poetry and enjoyed painting, both as an artist himself and as a collector. Donald Macleod introduces a work inspired by one of his favourite pre-Raphaelite artists and plays the 1972 recording of Alwyn conducting his fiercely dramatic third symphony.

Libera Me (Svengali)
Susan Bullock (soprano)
BBC Philharmonic Orchestra
Rumon Gamba (conductor)

Crepuscule
Ieuan Jones (harp)

Autumn Legend
Nicholas Daniel (cor anglais)
City of London Sinfonia
Richard Hickox (conductor)

Symphony No 3
London Philharmonic Orchestra
William Alwyn (conductor).


WED 13:00 Afternoon Concert (b0090nk3)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Continuing a week of concerts given at St George's Hall in Liverpool last autumn to mark the city's 800th anniversary, featuring young artists performing British and American repertoire that reflects Liverpool's long-standing reputation as the gateway to the New World.

MacDowell: To a Wild Rose
Ashley Wass (piano)

MacDowell: Five Songs, Op 47
Simon Bailey (bass-baritone)
Claire Dunham (piano)

Clarke: Midsummer Moon
Jack Liebeck (violin)
Ashley Wass (piano)

Thomson: Family Portraits
Onyx Brass Quintet

Rawsthorne: Sonatina for flute, oboe and piano
InTriplicate

Vaughan Williams: On Wenlock Edge
Andrew Kennedy (tenor)
Alasdair Beatson (piano)
Doric Quartet

Copland: Corral Nocturne; Hoe-Down (Rodeo)
Onyx Brass Quintet

2.10pm British Symphony Series: Peter Maxwell Davies Symphony Cycle

Bantock: Omar Khayyam, Part 3
Catherine Wyn-Rogers (mezzo-soprano)
Toby Spence (tenor)
Roderick Williams (baritone)
BBC Symphony Chorus
BBC Symphony Orchestra
Vernon Handley (conductor)

Maxwell Davies: Symphony No 8 (Antarctic)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Peter Maxwell Davies (conductor)

Barber: Sonata for cello and piano, Op 6
Li-Wei (cello)
Gretel Dowdeswell (piano)

Britten: Variations on a Theme of Frank Bridge for string orchestra, Op 10
BBC Scottish Symphony Orchestra
Elizabeth Layton (conductor).


WED 17:00 In Tune (b0090nk4)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


WED 19:00 Performance on 3 (b0090nlb)
Introduced by Petroc Trelawny.

James MacMillan, the BBC Philharmonic's Composer/Conductor, conducts the world premiere of three interludes from his new opera The Sacrifice, a work based on a medieval Welsh tale and focusing on issues of love and conflict.

The programme also includes a work by Messiaen celebrating the Resurrection and evoking the landscapes of the Alps, and Kancheli's Fifth Symphony, written 30 years ago. It features a child-like theme on the harpsichord, representing youthful optimism, which is graphically overpowered by orchestral forces.

BBC Philharmonic Orchestra
James MacMillan (conductor)

Messiaen: Et exspecto resurrectionem mortuorum
MacMillan: Three Interludes (The Sacrifice) (world premiere)
Kancheli: Symphony No 5.


WED 20:45 Composer of the Week (b0091y2h)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


WED 21:45 Night Waves (b0090nlc)
Kenan Malik talks to Hanif Kureishi about Something to Tell You, his new novel in which a psychologist looks back on his youth in 1970s London suburbia, a background similar to Kureishi's own.

Plus one of Germany's leading and most innovative theatre directors Thomas Ostermeier, whose radical updating of Henrick Isben's Hedda Gabbler is about to open in Britain.


WED 22:30 Artist Focus (b0090nld)
Petroc Trelawny introduces performances by the pianist Peter Donohoe, who plays music by composers including Chopin.


WED 23:00 The Essay (b00dz38d)
To Russia with Love

Episode 5

Five writers, each intimately connected with Russia, examine some of the passions that led them to embark upon a life-long relationship with the nation. Simon Sebag Montefiore reflects on possibly the greatest of all historical romances - that between Catherine the Great and Prince Potemkin in 18th century St Petersburg.


WED 23:15 Late Junction (b0090nlg)
Verity Sharp presents Italian Renaissance music from the album Venezia Stravagantissima, Canadian folk from The Bills and the art of the Change Ringing Handbell Group.



THURSDAY 28 FEBRUARY 2008

THU 01:00 Through the Night (b0090nls)
With Susan Sharpe.

1.00am
Roost, Jan van der (b.1956): Limelight Fanfare
1.05am
Koetsier, Jan (1911-2006): Brass Symphony, Op 80
1.19am
Strauss, Richard (1864-1949), arr. Reger (1873-1916): Solemn Entry of the Knights of St John, for organ and brass
1.27am
Dediu, Dan (b.1967): Fanfare for the Recent Man, Op 122
1.39am
Parker, Jim (b.1934): A Londoner in New York Suite
1.50am
Khachaturian, Aram Il'yich (1903-1978): Sabre Dance (Spartacus)
Romanian Brass Ensemble
Adrian Petrescu (conductor)

1.53am
Chausson, Ernest (1855-1899): Symphony in B flat, Op 20
Oslo Philharmonic Orchestra
Michel Plasson (conductor)

2.29am
Brahms, Johannes (1833-1897): Piano Quintet in F minor, Op 34
Havard Gimse (piano)
Vertavo Quartet

3.14am
Kodaly, Zoltan (1882-1967): Missa brevis (...in tempore belli)
Aniko Kopjar, Alice Komaroni, Eva Nagy, Agnes Tumpekne Kuti, Timea Tillai, Janos Szerekovan, Joszef Moldvay, Pecsi Kamarakorus (soloists)
Istvan Ella (organ)
Aurel Tillai (conductor)

3.49am
Buffardin, Pierre-Gabriel (c.1690-1768): Concerto a 5 in E minor for flute and strings
Ernst-Burghard Hilse (flute)
Musica Antiqua Koln

4.01am
Tchaikovsky, Pyotr Il'yich (1840-1893): Introduction and Waltz (Eugene Onegin)
BBC Philharmonic Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

4.09am
Prokofiev, Sergei (1891-1953): Cinderella Fantasy Suite
Aglika Genova, Liuben Dimitrov (pianos)

4.22am
Handel, Georg Frideric (1685-1759): Solitudini amate, Aure, Fonti, ombre gradite (Alessandro)
Roxana ...... Sophie Boulin (soprano)
La Petite Bande
Sigswald Kuijken (director).


THU 04:29 Through the Night (b0090nn6)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.29am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Fugue in D minor
Wim Diepenhorst (organ)

4.32am
Franck, Cesar (1822-1890): Le chasseur maudit
Orchestre National de France
Neeme Jarvi (conductor)

4.49am
Durante, Francesco (1684-1755): Harpsichord Concerto in B flat
Gerald Hambitzer (harpsichord)
Concerto Koln

5.00am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Overture (Die Zauberflote)
Stavanger SO
Fabio Biondi (conductor)

5.06am
Schubert, Franz (1797-1828): Jagers Abendlied, D368
Christoph Pregardien (tenor)
Andreas Staier (fortepiano)

5.09am
Elgar, Edward (1857-1934): Nimrod (Enigma Variations)
Romanian Brass Ensemble
Adrian Petrescu (conductor)

5.13am
Haydn, (Franz) Joseph (1732-1809): String Trio in B flat, Op 53 No 2
Leopold Trio

5.21am
Mendelssohn, Felix Batholdy (1809-1847): Im Grunen; Die Nachtigall; Ruhetal; Jagdlied (Im Grunen, Op 59)
BBC Singers
Stephen Cleobury (conductor)

5.30am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Sonata for violin and basso continuo in F (Essercizii Musici)
Camerata Koln

5.41am
Moniuszko, Stanislaw (1819-1872), orch. Noskowski: Polonaise in E flat
Polish Radio Symphony Orchestra
Jerzy Katlewicz (conductor)

5.48am
Brahms, Johannes (1833-1897): Warum ist das Licht gegeben dem Muhseligen, Op 74 (Part 1)
Grex Vocalis
Carl Hogset (director)

5.53am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): Piano Concerto No 4 in G, Op 58
Nelson Goerne (piano)
Norwegian Radio Orchestra
Ari Rasilainen (conductor)

6.28am
Schenck, Johann (1660-c.1712): Sonata in D, Op 9, No 1 (L'echo du Danube)
Berliner Konzert

6.42am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Singet dem Herrn ein neues Lied, BWV 225
Norwegian Soloist Choir
Norwegian Radio Orchestra
Grete Pedersen (conductor).


THU 07:00 Breakfast (b0090nn7)
Including from 7.00am

Schubert: Offertorium, D963
Ensemble Vocal de Lausanne
Lausanne Chamber Orchestra
Michel Corboz (conductor)

Handel: Concerto grosso in F, Op 3 No 4
Les Musiciens du Louvre
Marc Minkowski (director)

Lyadov: 8 Russian Folk Songs
Bergen Philharmonic Orchestra
Dmitri Kitaenko (conductor)

From 8.30am

Byrd: Queen's Goodnight (Prelude and Ground)
Phantasm

Beethoven: Sonata in G, Op 14 No 2
Andras Schiff (piano)

Grofe: Mississippi Suite
Eastman-Rochester Orchestra
Howard Hanson (conductor).


THU 10:00 Classical Collection (b0090nn8)
With Sarah Walker.

10.00am
Schubert: Schlachtgesang (Battlesong) for double men's choir, D912
Capella Bavariae
Wolfgang Sawallisch (conductor)
EMI CDM 566 139 2 (4 CDs)

10.06am
Martinu: Concerto for two string orchestras, piano and timpani, H271
Czech Philharmonic Orchestra
Karel Sejna (conductor)
SUPRAPHON SU 19242

10.30am
Bach: Brandenburg Concerto No 2, BWV 1047
English Concert
Trevor Pinnock (conductor)
ARCHIV 423 492 2 (2 CDs)

10.43am
Stravinsky: Concerto in E flat for chamber orchestra (Dumbarton Oaks)
Orpheus Chamber Orchestra
DG 419 628 2

10.59am
Ireland: Piano Trio No 3 in E
Lydia Mordkovitch (violin)
Karine Georgian (cello)
Ian Brown (piano)
CHANDOS CHAN 9377/8 (2 CDs)

11.26am
Puccini: Che gelida manina! (La boheme, Act 1)
Rudolfo ...... Beniamino Gigli (tenor)
Orchestra of La Scala, Milan
Umberto Berrettoni (conductor)
EMI CHS 763 335 2 (2 CDs)

11.30am
Chopin: Mazurka in A minor, Op 7 No 2
Artur Rubinstein (piano)
NAXOS 81106567 (2 CDs)

11.33am
Berlin: Everybody Step
Ella Fitzgerald (vocalist)
Chick Webb Band
FLAPPER PASTCD 9762

11.37am
Copland: Billy the Kid (ballet suite)
New York Philharmonic Orchestra
Leonard Bernstein (conductor)
SONY CLASSICAL SMK 47543.


THU 12:00 Composer of the Week (b0091y47)
William Alwyn

Episode 4

William Alwyn (1905-1985)

4/5. During the 1950s Alwyn's home and professional life had become so stressful that in the early 1960s he suffered a nervous breakdown. Donald Macleod looks at some of the chamber music Alwyn wrote during those difficult years and introduces a work dedicated to the man who was perhaps more influential on Alwyn's career than any other – Sir Henry Wood.

Fantasy-Waltzes: Nos 1, 2, 3 and 6
John Ogdon (piano)

Overture (Derby Day)
London Philharmonic Orchestra
William Alwyn (conductor)

String Trio
Members of the Quartet of London

Concerto grosso No 3
City of London Sinfonia
Richard Hickox (conductor).


THU 13:00 Afternoon Concert (b0090nnb)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

More performances from a series of concerts given at St George's Hall in Liverpool last autumn to celebrate the city's 800th anniversary. These concerts featured young artists, performing British and American repertoire, which reflected Liverpool's long-standing reputation as the gateway to the New World.

Arr. Bantock: Three Negro Spirituals
Onyx Brass Quintet

Copland: Sonata for violin and piano
Jack Liebeck (violin)
Ashley Wass (piano)

Moeran: Ludlow Town
Simon Bailey (bass-baritone)
Claire Dunham (piano)

Barber: Canzone for flute and piano
Claire Fillhart (flute)
Claire Dunham (piano)

Walton: String Quartet
Doric Quartet

2.15pm Large Scale British Choral Works

Dyson: Nebuchadnezzar
Mark Padmore (tenor)
Neal Davies (bass-baritone)
BBC Symphony Chorus
BBC Symphony Orchestra
Richard Hickox (conductor)

Brahms : Sonata No 1 in E minor for cello and piano, Op 38
Claudio Bohorquez (cello)
Martin Helmchen (piano)

Beethoven: Symphony No 3 (Eroica)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Ilan Volkov (conductor).


THU 17:00 In Tune (b0090nnc)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


THU 19:00 Performance on 3 (b0090nnr)
With Petroc Trelawny.

Frederick Ashton's Sylvia was restored to its three-act form for the 75th anniversary celebrations of The Royal Ballet and is now back in the company's repertory.

The story, taken from Greek myth, tells of Sylvia, whose vows of chastity mean she cannot return the love of the shepherd Aminta. Eros, up to his tricks, intervenes, only to see Sylvia abducted by the hunter Orion. Rescuing her, Eros finally brings the lovers together.

Orchestra of the Royal Opera House, Covent Garden
Benjamin Pope (conductor)

Delibes: Sylvia.


THU 20:45 Composer of the Week (b0091y47)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


THU 21:45 Night Waves (b0090nns)
Philip Dodd is joined by a round table of guests to discuss some of the key social and cultural issues facing Britain's Jewish community as the annual Jewish Book Week takes place.


THU 22:30 Artist Focus (b0090nnt)
Petroc Trelawny introduces performances by pianist Peter Donohoe, who plays music by Debussy and Rachmaninov.


THU 23:00 The Essay (b0090npj)
To Russia with Love

Episode 2

Five writers, each intimately connected with Russia, examine some of the passions that led them to embark upon a life-long relationship with the nation. Prof Simon Franklin embarks on a journey that begins with an attempt to secure a visa and leads, quite unexpectedly, to one of Russia's great icons.


THU 23:15 Late Junction (b0090npk)
Verity Sharp introduces acoustic trance music from the School of Trobar, the willow flute of Jonas Simonson and birdsongs of the Mistle Thrush.



FRIDAY 29 FEBRUARY 2008

FRI 01:00 Through the Night (b0090nsm)
Through the Night

With Susan Sharpe.

1.00am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): Overture (Don Giovanni)
1.07am
Haydn, Franz Joseph (1732-1809): Symphony No 39 in G minor
1.25am
Mozart: Symphony No 25 in G minor
1.50am
Haydn: Symphony No 45 in F sharp minor (Finale)
Danish Radio Sinfonietta
Adam Fischer (conductor)

1.55am
Bjelinski, Bruno (1909-1992): Toccata
Antonia Geiger-Eichorn (piano)

1.59am
Bach, Johann Sebastian (1685-1750): Contrapunctus 1 and 2 (The Art of Fugue)
Young Danish String Quartet

2.06am
Debussy, Claude (1862-1918): Petite Suite for piano duet
Anna Klas, Bruno Lukk (pianos)

2.19am
Sibelius, Jean (1865-1957): Petite Suite
Royal Academy of Music Brass Soloists

2.27am
Berlioz, Hector (1803-1869): Romeo et Juliette, Op 17
Oslo Philharmonic Orchestra
Gianandrea Noseda (conductor)

3.20am
Goldmark, Karoly (1830-1915): When Two People Love One Another, Op 46 No 5
Laszlo Polgar (bass)
Adam Fellegi (piano)

3.22am
Verhulst, Johannes (1816-1891): Love Song, Op 27 No 9
Nico van der Meel (tenor)
Leo van Doeselaar (fortepiano)

3.24am
Rossini, Gioachino (1792-1868): Sonata No 5 in E flat for strings
Camerata Bern

3.39am
Brahms, Johannes (1833-1897): Piano Trio No 3 in C minor, Op 101
Christopher Krenyak (violin)
Jan Insinger (cello)
Dido Keuning (piano).


FRI 04:00 Through the Night (b0091t5p)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.00am
Bach: Suite in E, BWV 1006a
Konrad Junghanel (lute)

4.21am
Anon (15th century Florence): Canto di lanzi venturieri; Canto ti lanzi sonatori di rubechine; Canto di lanzi venturieri; Canto dei capi tondi; Carro della morte
Ensemble Claude-Gervaise
Gilles Plante (director)

4.29am
Canteloube, Joseph (1879-1957): Brezairola (Songs of the Auvergne)
Yvonne Kenny (soprano)
Melbourne Symphony Orchestra
Vladimir Kamirski (conductor)

4.34am
Franck, Cesar (1822-1890): Choral for organ No 3 in A minor, M 40
Ljerka Ocic (organ)

4.46am
Schubert, Franz (1797-1828), arr. Schonherr: Marche militaire No 1 in D, D733
Edmonton Symphony Orchestra
Uri Mayer (conductor)

4.52am
Chopin, Fryderyk (1810-1849): Nocturne in C minor, Op 48 No 1
Llyr Williams (piano).


FRI 05:00 Through the Night (b0090nsn)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Rossini, Gioachino (1792-1868): Overture (Il barbiere di Siviglia)
Bergen Philharmonic Orchestra
Alun Francis (conductor)

5.08am
Prokofiev, Sergei (1891-1953): March (The Love for Three Oranges)
San Francisco Symphony Orchestra
Michael Tilson Thomas (conductor)

5.10am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Sonata per il cembalo solo in G minor, Wq 65 No 17
Andreas Staier (harpsichord)

5.24am
Stravinsky, Igor (1882-1971): Octet for wind instruments
Canadian Chamber Ensemble
Raffi Armenian (conductor)

5.40am
Praetorius, Michael (c.1571-1621): Meine seel erhebet den Herren (Deutsches Magnificat)
Schutz Akademie
Howard Arman (conductor)

5.53am
Pasquini, Bernardo (1637-1710): Pastorale
Leo van Doeselaar (organ)

5.59am
Dohnanyi, Erno (1877-1960): Keringo (The Wedding Waltz)
Central Woodwind Orchestra of the Hungarian Army
Frigyes Hidas (conductor)

6.06am
Glazunov, Alexander Konstantinovich (1865-1936): Concert Waltz No 2 in F for orchestra, Op 51
CBC Vancouver Symphony Orchestra
Kazuyoshi Akiyama (conductor)

6.15am
Schumann, Clara (1819-1896): Piano Trio in G minor, Op 17
Erika Radermacher (piano)
Eva Zurbrugg (violin)
Angela Schwartz (cello)

6.42am
Liszt, Franz (1811-1886): Reminiscences de Don Juan for piano, S418 (based on themes from Mozart's Don Giovanni)
Shura Cherkassky (piano).


FRI 07:00 Breakfast (b0090nsp)
Including from 7.00am

Chopin: Mazurkas, Op 63: No 1 in B; No 2 in F minor; No 3 in C sharp minor
Charles Rosen (piano)

Beethoven: Adelaide
Wolfgang Holzmair (baritone)
Imogen Cooper (piano)

Rimsky-Korsakov: Overture (The Tsar's Bride)
Bolshoi Symphony Orchestra
Aldexander Lazarev (conductor)

From 8.30am

Saint-Saens: Introduction and Rondo capriccioso, Op 28
Henryk Szeryng (violin)
Monte-Carlo National Opera Orchestra
Edourard van Remoortel (conductor)

Bellini: A te, o cara, amor talora
Raul Gimenez (tenor)
Scottish chamber Orchestra
Michelangelo Veltri (conductor)

Smetana: Blanik (Ma vlast)
Milwaukee Symphony Orchestra
Zdenek Macal (conductor).


FRI 10:00 Classical Collection (b0090nsq)
With Sarah Walker.

10.00am
Mussorgsky: The Wanderer; On the Dnieper
Boris Christoff (bass)
Alexandre Labinsky (piano)
EMI CDH 763 025 2 (3 CDs)

10.08am
Gliere: Concerto for harp and orchestra
Osian Ellis (harp)
London Symphony Orchestra
Richard Bonynge (conductor)
DECCA 430 006 2

10.35am
Francaix: Quartet for wind
Selandia Ensemble
KONTRAPUNKT 32032

10.47am
Mozart: String Quintet in C, K515
Amadeus Quartet
Cecil Aronowitz (viola)
DG 431 149 2 (3 CDs)

11.20am
Bliss: Piano Concerto in B flat
Peter Donohoe (piano)
Royal Scottish National Orchestra
David Lloyd-Jones (conductor)
NAXOS 8557146.


FRI 12:00 Composer of the Week (b0091y7d)
William Alwyn

Episode 5

William Alwyn (1905-1985)

5/5. One of Alwyn's long-cherished dreams while he was writing film scores was to compose for the stage, and after he had settled into his new home in Suffolk he spent the next 14 years working on two operas.

Donald Macleod presents highlights from the second opera Miss Julie, based on August Strindberg's play of the same name, and introduces one of Alwyn's last orchestral works, inspired by the 17th century English writer Sir Thomas Browne.

Naiades
Anna Noakes (flute)
Gillian Tingay (harp)

Symphony No 5 (Hydriotaphia)
London Philharmonic Orchestra
William Alwyn (conductor)

Miss Julie (excerpts)
Miss Julie ...... Jill Gomez (soprano)
Jean ...... Benjamin Luxon (baritone)
Kristin ...... Della Jones (mezzo-soprano)
Philharmonia Orchestra
Vilem Tausky (conductor).


FRI 13:00 Afternoon Concert (b0090nss)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Concluding a week of highlights from a series of concerts given in St George's Hall in Liverpool last autumn to mark the city's 800th anniversary. These concerts feature young artists performing British and American repertoire, reflecting Liverpool's long-standing reputation as the gateway to the New World.

Ives: Variations on America
Onyx Brass Quintet

Pitfield: Trio for flute, oboe and piano
InTriplicate

Barber: String Quartet in B minor
Doric Quartet

Bridge: Sonata for violin and piano
Jack Liebeck (violin)
Ashley Wass (piano)

Copland: Old American Songs (excerpts)
Simon Bailey (bass-baritone)
Claire Dunham (piano)

2.20pm British Symphony Series: Peter Maxwell Davies Symphony Cycle

Tavener: The Beautiful Names
John-Mark Ainsley (tenor)
BBC Symphony Chorus
Trinity College of Music Chamber Choir
BBC Symphony Orchestra
Jiri Belohlavek (conductor)

Prokofiev: Sonata in C for cello and piano, Op 119
Christian Poltera (cello)
Pollina Leschenko (piano)

Prokofiev: Piano Concerto No 1 in D flat, Op 10
Nikolai Lugansky (piano)
Jiri Belohlavek (conductor).


FRI 17:00 In Tune (b0090nst)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


FRI 19:00 Performance on 3 (b0090nsv)
Petroc Trelawny introduces a concert given as part of the CBSO's IgorFest project to perform Stravinsky's complete works.

The programme includes Capriccio, the most extrovert of his three works for piano and orchestra, and Persephone, a story of the Greek Underworld that is regarded as among the most beautiful of the composer's pieces and features writing for adult and children's choruses.

Peter Donohoe (piano)
Peter Wedd (tenor)
City of Birmingham Symphony Chorus
City of Birmingham Symphony Youth Chorus
Sakari Oramo (conductor)

Chopin, orch. Stravinsky: Nocturne and Grande valse brillante
Stravinsky: Capriccio for piano and orchestra; Persephone.


FRI 20:45 Composer of the Week (b0091y7d)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


FRI 21:45 The Verb (b0090q2v)
Ian McMillan talks to young writer Junot Diaz, whose new novel has received much critical praise. He discusses his love of playing with different languages as well as his book's blending didactism with entertainment.

Poets Mark Thomson and Gary Robertson celebrate the Dundee dialect, read their poetry and correct Ian's attempts at the Dundee accent.

The programme rediscovers lost Nobel Laureate, Sardinian writer Grazia Deledda, and there is a performance from poet and spoken word artist George Pringle.


FRI 22:30 Jazz Library (b0090q3f)
Rex Stewart

Rex Stewart

Trumpeter Guy Barker guides Alyn Shipton through some of the career highlights of cornettist Rex Stewart, who brought a fiery talent to many bands, including the Fletcher Henderson and Duke Ellington Orchestras.

As well as the big band discs, they also look back at Stewart's work with many small groups, starring such colleagues as Johnny Hodges and Sidney Bechet.


FRI 23:30 Jazz on 3 (b0090q3g)
Myra Melford's Spindrift

Jez Nelson presents a gig from pianist Myra Melford's group Spindrift, featuring Brandon Ross on guitar, Mark Taylor on French horn and Shuni Tzou on the dizi (Chinese flute).

At last year's Vision Festival in New York, the group formed a musical tribute to avant-garde violinist Leroy Jenkins, who died earlier in 2007 and with whom Melford collaborated extensively.

Strongly associated with the important avant-garde scene of her hometown Chicago, Melford blends her native blues and boogie-woogie styles with musical influences imported from Europe and the Far East.




LIST OF THIS WEEK'S PROGRAMMES
(Note: the times link back to the details; the pids link to the BBC page, including iPlayer)

Afternoon Concert 13:00 MON (b0090mt3)

Afternoon Concert 13:00 TUE (b0090ng2)

Afternoon Concert 13:00 WED (b0090nk3)

Afternoon Concert 13:00 THU (b0090nnb)

Afternoon Concert 13:00 FRI (b0090nss)

Artist Focus 22:30 MON (b0090ncy)

Artist Focus 22:30 TUE (b0090nhf)

Artist Focus 22:30 WED (b0090nld)

Artist Focus 22:30 THU (b0090nnt)

Breakfast 07:00 SAT (b0090l9j)

Breakfast 07:00 SUN (b0090lwt)

Breakfast 07:00 MON (b0090mt0)

Breakfast 07:00 TUE (b0090ndw)

Breakfast 07:00 WED (b0090nj6)

Breakfast 07:00 THU (b0090nn7)

Breakfast 07:00 FRI (b0090nsp)

CD Review 09:00 SAT (b0090lbm)

Choir and Organ 18:30 SUN (b0090mm7)

Choral Evensong 16:00 SUN (b0090mm6)

Classical Collection 10:00 MON (b0090mt1)

Classical Collection 10:00 TUE (b0090ng0)

Classical Collection 10:00 WED (b0090nj7)

Classical Collection 10:00 THU (b0090nn8)

Classical Collection 10:00 FRI (b0090nsq)

Composer of the Week 12:00 MON (b0091tfl)

Composer of the Week 20:45 MON (b0091tfl)

Composer of the Week 12:00 TUE (b0091y1d)

Composer of the Week 20:45 TUE (b0091y1d)

Composer of the Week 12:00 WED (b0091y2h)

Composer of the Week 20:45 WED (b0091y2h)

Composer of the Week 12:00 THU (b0091y47)

Composer of the Week 20:45 THU (b0091y47)

Composer of the Week 12:00 FRI (b0091y7d)

Composer of the Week 20:45 FRI (b0091y7d)

Discovering Music 17:00 SUN (b007skkf)

Drama on 3 20:00 SUN (b0090mm8)

Hear and Now 22:30 SAT (b0090ltr)

In Tune 17:00 MON (b0090n78)

In Tune 17:00 TUE (b0090ng3)

In Tune 17:00 WED (b0090nk4)

In Tune 17:00 THU (b0090nnc)

In Tune 17:00 FRI (b0090nst)

Jazz Library 22:30 FRI (b0090q3f)

Jazz Line-Up 16:00 SAT (b0090ld8)

Jazz Record Requests 17:30 SAT (b0090ld9)

Jazz on 3 23:30 FRI (b0090q3g)

Late Junction 23:15 TUE (b0090nhh)

Late Junction 23:15 WED (b0090nlg)

Late Junction 23:15 THU (b0090npk)

Mary Ann Kennedy 23:15 MON (b0091xkv)

Night Waves 21:45 MON (b0090ncx)

Night Waves 21:45 TUE (b0090nhd)

Night Waves 21:45 WED (b0090nlc)

Night Waves 21:45 THU (b0090nns)

Opera on 3 18:30 SAT (b0090lty)

Performance on 3 19:00 MON (b0090ncw)

Performance on 3 19:00 TUE (b0090nhc)

Performance on 3 19:00 WED (b0090nlb)

Performance on 3 19:00 THU (b0090nnr)

Performance on 3 19:00 FRI (b0090nsv)

Pre-Hear 22:15 SAT (b0090ltq)

Private Passions 12:00 SUN (b0090lww)

Radio 3 Lunchtime Concert 14:00 SAT (b0090lcc)

Radio 3 Requests 14:00 SUN (b0090lwy)

Sunday Feature 21:30 SUN (b0090mm9)

Sunday Morning 10:00 SUN (b0090lwv)

The Early Music Show 13:00 SAT (b0090lcb)

The Early Music Show 00:00 SUN (b008z2zl)

The Early Music Show 13:00 SUN (b0090lwx)

The Early Music Show 00:00 MON (b008z64s)

The Essay 23:00 MON (b0090ncz)

The Essay 23:00 TUE (b00dz38b)

The Essay 23:00 WED (b00dz38d)

The Essay 23:00 THU (b0090npj)

The Segovia Legacy 12:15 SAT (b00911yw)

The Verb 21:45 FRI (b0090q2v)

Through the Night 01:00 SAT (b008z9rj)

Through the Night 05:00 SAT (b008z9rk)

Through the Night 01:00 SUN (b0090lwr)

Through the Night 05:00 SUN (b0090lws)

Through the Night 01:00 MON (b0090msy)

Through the Night 05:00 MON (b0090msz)

Through the Night 01:00 TUE (b0090ndv)

Through the Night 03:59 TUE (b00911c6)

Through the Night 05:00 TUE (b0090qxy)

Through the Night 01:00 WED (b0090nj4)

Through the Night 05:00 WED (b0090nj5)

Through the Night 01:00 THU (b0090nls)

Through the Night 04:29 THU (b0090nn6)

Through the Night 01:00 FRI (b0090nsm)

Through the Night 04:00 FRI (b0091t5p)

Through the Night 05:00 FRI (b0090nsn)

Words and Music 22:15 SUN (b0090mmb)

World Routes 15:00 SAT (b0090lcd)