Radio-Lists Home Now on R3 Database Contact

RADIO-LISTS: BBC RADIO 3
Unofficial Weekly Listings for BBC Radio 3 — supported by bbc.co.uk/programmes/



SATURDAY 05 JANUARY 2008

SAT 01:00 Through the Night (b008k2vb)
With Susan Sharpe.

1.02am
Rossini, Gioachino (1792-1868): La Cenerentola
Don Ramiro ...... Francisco Araiza (tenor)
Dandini ...... Domenico Trimarchi (bass)
Don Magnifico ...... Enzo Dara (baritone)
Clorinda ...... Emilia Ravaglia (soprano)
Tisbe ...... Marilyn Schmiege (mezzo)
Angelina (Cenerentola) ...... Lucia Valentini Terrani (contralto)
Alidoro ...... Alessandro Corbelli (bass)
Choir of Westdeutschen Rundfunks
Capella Coloniensis
Gabriele Ferro (conductor)

3.32am
Cripriano de Rore (1516–1565): Mentre, lumi maggior
3.36am
Cripriano de Rore (1516–1565): Non è, lasso martire
The Consort of Musicke
Anthony Rooley (director)

3.40am
Rachmaninov, Sergei (1873-1943): Variations on a Theme of Corelli for piano, Op 42
Natalya Pasichnyk (piano)

3.57am
Marais, Marin (1656-1728): La Paraza
Pierre Pitzl, Mary Jean Bolli (violas da gamba)
Luciano Contini (archiliuto)
Augusta Campagne (harpsichord)

3.59am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Symphony in B flat for strings, Wq 182 No 2
Tasmanian Symphony Chamber Players
Geoffrey Lancaster (harpsichord)
Barbara Jane Gilbey (violin/director).


SAT 03:59 Through the Night (b008kyb1)
Through the Night

With Susan Sharpe.

3.59am
Bach, Carl Philipp Emanuel (1714-1788): Symphony in B flat for strings, Wq 182 No 2
Tasmanian Symphony Chamber Players
Geoffrey Lancaster (harpsichord)
Barbara Jane Gilbey (violin/director)

4.09am
Gorczycki, Grzegorz Gerwazy (c.1665-1734): Qui habitat
Olga Pasiecznik (soprano)
Piotr Lykowski (countertenor)
Wojciech Parchem (tenor)
Miroslaw Borzynski (bass)
Sine Nomine Chamber Choir
Concerto Polacco
Marek Toporowski (chamber organ/director)

4.15am
Buchbinder, Rudolf (b. 1946): Paraphrase on J Strauss
Rudolf Buchbinder (piano)

4.20am
Lehár, Franz (1870-1948): Dein ist mein ganzes Herz (Das Land des Lächelns)
Fritz Wunderlich (tenor)
West Deutsches Rundfunkorchester Köln
Franz Marszalek (conductor)

4.24am
Arnold, Sir Malcolm Henry (1921-2006), arr. John Paynter
Little Suite for brass band No 1
Edmonton Wind Ensemble
Harry Pinchin (conductor)

4.32am
Bull, John (c.1562-1628): In nomine
Margreet Prinsen (organ)

4.36am
Rosetti, Antonio (c.1750-1792): Grande Symphonie in D
Capella Coloniensis
Hans-Martin Linde (director)

4.52am
Hüe, Georges (1858-1948): Phantasy
Iveta Kundratova (flute)
Inna Aslamasova (piano).


SAT 05:00 Through the Night (b008k2vc)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Liszt, Franz (1811-1886): Feux Follets
Daniel Wayenberg (piano)

5.04am
Vivaldi, Antonio (1678-1741): Violin Concerto in F minor, RV 297 (Winter)
Elizabeth Wallfisch (baroque violin)
Australian Brandenburg Orchestra
Paul Dyer (director)

5.12am
Beethoven, Ludwig van (1770-1827): 7 Variations on Bei Männern, welche Liebe fühlen for cello and piano, WoO 46
Zara Nelsova (cello)
Grant Johannesen (piano)

5.22am
Handel, George Frideric (1685-1759): Süßer Blumen Ambraflocken, HWV 204
Hélène Plouffe (violin)
Louise Pellerin (oboe)
Dom André Laberge (organ)

5.28am
Purcell, Henry (1659-1695): Awake, and with attention hear, Z181
Stephen Varcoe (bass)
David Miller (theorbo)
Peter Seymour (organ)

5.39am
Mortelmans, Lodewijk (1868-1952): Lyrisch gedicht voor klein orkest
Flemish Radio Orchestra
Bjarte Engeset (conductor)

5.51am
Telemann, Georg Philipp (1681-1767): Sonata in B flat for oboe and basso continuo
Camerata Köln

6.04am
Mozart, Wolfgang Amadeus (1756-1791): String Quartet in B flat, K458 (The Hunt)
Orford Quartet

6.33am
Satie, Erik (1866-1925): La belle excentrique
Pianoduo Kolacny

6.41am
Tinel, Edgar (1854-1912): Overture (Polyeucte)
Flemish Radio Orchestra
Lev Markiz (conductor).


SAT 07:00 Breakfast (b008lpr7)
Including from 7.00am

Rossini: Overture (The Barber of Seville)
Stuttgart Radio Symphony Orchestra
Gianluigi Gelmetti (conductor)

Carmina Burana: In Gedeonis aurea
Studio for Early Music
Thomas Binkley (director)

From 8.00am

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 12 in F minor, BWV 881 (Well-Tempered Clavier, Book 2)
Ton Koopman (harpsichord)

Respighi: Fountains of Rome
Atlanta Symphony Orchestra
Louis Lane (conductor).


SAT 09:00 CD Review (b008lpr8)
Building a Library: Wagner: Das Rheingold

Andrew McGregor introduces Radio 3's weekly programme devoted to all that's new in the world of recorded music.

Building a Library:
Wagner: Das Rheingold

Reviewer - Hilary Finch

First choice:

Wotan - Hans Hotter; Fricka - Georgine von Milinkovic; Loge - Rudolf Lustig; Alberich - Gustav Neidlinger; Mime - Paul Kuen; Donner - Toni Blankenheim; Froh - Josef Traxel; Freia - Hertha Wilfert; Erda - Maria von Ilosvay; Fasolt - Ludwig Weber; Fafner - Josef Greindl; Woglinde - Jutta Vulpius; Wellgunde - Elisabeth Schartel; Flo?hilde - Maria Graf
Orchester der Bayreuther Festspiele, Joseph Keilberth (conductor)
Testament SBT21390 (2 CDs)

CD Review BAL Catalogue Data
bal.wagner:
bal.wagner.das.rheingold


SAT 12:15 Music Matters (b008lpr9)
Film and Music

Film and Music

Tom Service investigates the hidden world of film music. He visits the Abbey Road Studios where scores have been recorded to such monumental movies as the Lord of the Rings trilogy and the more recent Golden Compass.

Plus composers Howard Shore and Mike Figgis explain their own philosophies of film composing, and a look at the modern sound library technology which shapes the scores of today.


SAT 13:00 The Early Music Show (b008lprb)
Baroque Dance

As part of the BBC's current focus on Dance, baroque dance specialist Philippa Waite looks at the styles and affects of various dances, illustrating with music by composers such as Lully, who was an excellent dancer himself, JS Bach, Handel, Weiss, Rebel and Rameau.


SAT 14:00 Radio 3 Lunchtime Concert (b008lprc)
Stephanie Hughes presents a second chance to hear the international piano trio, Trio Staier/Secec/Queyras recorded at the Wigmore Hall, London.

Beethoven: Piano Trio in C minor, Op 1 No 3
Mendelssohn: Piano Trio No 1 in D minor, Op 49.


SAT 15:00 World Routes (b008lprd)
Presented by Lucy Duran and featuring a specially recorded studio session by the South Indian violin duo of Nandini and Lalitha Muthuswamy, and a round-up of recent world music releases with guests Reda El Mawy and Sue Steward.


SAT 16:00 Jazz Line-Up (b008lprf)
Claire Martin welcomes in the jazz New Year with journalists Keith Bruce and Tony Augard. Pianist Gwilym Simcock and Scottish saxophonist Laura McDonald perform live.


SAT 17:30 Jazz Record Requests (b008lprg)
Geoffrey Smith presents a selection of listeners' jazz requests. Email jazz.record.requests@bbc.co.uk.


SAT 18:30 Opera on 3 (b008lprh)
Verdi's Un Ballo in Maschera

Verdi's Un Ballo in Maschera

A cautionary tale about the perils of mixing love and politics, Verdi's opera is a masterpiece of musical variety. The story, based on the assassination of the Swedish King Gustavus III, unfolds with gripping dramatic intensity, and Piero Faggioni's production features a stellar international cast.

Including the Met Opera Quiz, hosted by mezzo-soprano Alice Coote, and backstage interviews with some of the artists.

Presented from the Metropolitan Opera House, New York by Margaret Juntwait.

Amelia ...... Michèle Crider (soprano)
Oscar ...... Ofelia Sala (soprano)
Ulrica ...... Stephanie Blythe (mezzo-soprano)
Riccardo ...... Salvatore Licitra (tenor)
Renato ...... Dmitri Hvorostovsky (baritone)
Silvano ...... Jeff Mattsey (baritone)
Sam ...... Hao Jiang Tian (bass)
Tom ...... Andrew Gangestad (bass)
Judge ...... Mark Schowalter (tenor)
Servant ...... Charles Anthony (tenor)
Chorus and Orchestra of New York Metropolitan Opera
Gianandrea Noseda (conductor).


SAT 22:00 Between the Ears (b008lprj)
Dream Astronomy

In the early years of the 20th century, letters arrived at the Mount Wilson Observatory in California written by people from all over the world who wanted to tell the astronomers information about the universe that they had acquired without using the observatory's giant telescope.

The letters contained details of experiments, observations and intuitions, and read like an alternative history of space.

With John Moraitis, Kerry Shale, Barbara Barnes and Jennifer Lee Jellicorse, plus the music of Olivier Messiaen and Urmas Sisask.


SAT 22:30 Hear and Now (b008lprk)
Huddersfield Contemporary Music Festival 2007

Episode 1

Huddersfield Contemporary Music Festival 2007

Sara Mohr Pietsch and Robert Worby introduce highlights from the festival.

1/5. The programme includes music from two Dutch ensembles, and festival director Graham McKenzie talks about the year's Dutch theme and the opening event of the festival, The Night of the Unexpected.

Misato Mochizuki: Silent Circle
Mayke Nas: La Belle Chocolatière
Nieuw Ensemble
Ed Spanjaard (conductor)

Brice Pauset: Vita Nova (sérénades)
Irvine Arditti (violin)
Nieuw Ensemble
Ed Spanjaard (conductor)

Thomas Simaku: Insomnio
James Wood: De telarum mechanicae (On the mechanics of weaving)
Insomnio
Ulrich Pöhl.



SUNDAY 06 JANUARY 2008

SUN 00:00 The Early Music Show (b008lpv5)
Feast of Fools

Feast of Fools: Lucie Skeaping looks back to the Middle Ages and the period between Christmas and Epiphany, when the world was turned on its side, a time of parody and foolery.


SUN 01:00 Through the Night (b008lpv6)
Susan Sharpe introduces a programme of music to mark the tenth anniversary of Through the Night, featuring music first heard on 6 January during the programme's first five years and from the many EBU contributors to the programme.

1.00am
Elgar: Sea Pictures, Op 37
Kristina Hammarström (soprano)
Bergen Philharmonic Orchestra
Tadaaki Otaka (conductor)

1.25am
Dvorák: Concerto in A minor for violin and orchestra, Op 53
Vilde Frang Bjaerke (violin)
Bergen Philharmonic Orchestra
Williams Eddins (conductor)

1.57am
Ravel: Boléro
Bergen Philharmonic Orchestra
Rafael Frühbeck de Burgos (conductor)

2.12am
Debussy: String Quartet in G minor, Op 10
RTE Vanbrugh String Quartet

2.39am
Poulenc: Petites voix (pour voix égales a capella)
Maîtrise de Radio France
Denis Dupays (director)

2.45am
Stainov: Legend (symphonic poem after Yordon Yovkov)
Bulgarian National Radio Symphony Orchestra
Emil Karamanov (conductor)

3.03am
Beethoven: Violin Sonata in F, Op 24 (Spring)
Salvatore Accardo (violin)
Michele Campanella (piano)

3.27am
Mozart: Piano Sonata in B flat, K570
Vikingur Heidar Olafsson (piano)

3.47am
Kraus: Symphony in C
Concerto Köln.


SUN 04:00 Through the Night (b008lwyh)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.00am
Tormis: Kevadkillud (Spring Sketches)
Estonian Radio Choir
Toomas Kapten (conductor)

4.03am
Margo Kôlar: Öö (The Night)
Kaia Urb (soprano)
Heiki Mätlik (guitar)

4.07am
Schubert, orch. Webern: 6 German Dances, D820
Luxembourg Philharmonic Orchestra
Justin Brown (conductor)

4.16am
Kvech: Sonata for oboe
Maxim Orekhov (oboe)
Alaxey Kurbatov (piano)

4.21am
Zoras: Lullaby for violin and piano
4.23am
Dragatakis: Lullaby for violin and piano
Yorgos Demertzis (violin)
Thanassis Apostopoulos (piano)

4.27am
Enna: Overture (The Match Girl)
Danish Radio Concert Orchestra
Hannu Koivula (conductor)

4.33am
Roman: Suite (sonata) No 12 in E minor for clavichord
Karin Jonsson-Hazell (harpsichord)

4.40am
Johann Strauss Jr: Spanischer Marsch, Op 433
ORF Symphony Orchestra
Peter Guth (conductor)

4.46am
Tamulionis: Domestic Psalms
Polifonija (Lithuanian State Chamber Choir)
Sigitas Vaiciulionis (conductor)

4.54am
Lisinski: 3 Mazurkas: in F; in E flat; in B flat
Zagreb Woodwind Trio.


SUN 05:00 Through the Night (b008lpv7)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Hubay: Preghiera
Ferenc Szecsódi (violin)
István Kassai (piano)

5.04am
Pezel: Tower Music from Leipzig Intrada 1, 2 and 3
The Graham Ashton Brass Ensemble

5.09am
Arnic: Overture (Comic Opera)
Slovenian Radio and Television Symphony Orchestra
Anton Nanut (conductor)

5.17am
Morales: Andreas Christi famulus a 8
Studio de Musique Ancienne de Montréal
Christopher Jackson (director)

5.24am
Schubert: String Quartet No 2 in C, D32
Orlando Quartet

5.43am
Benoit: Magnificat
Joris Verdin (organ)
Jan Busschaert (five-string double bass)
Flemish Radio Choir (women's voices only)
Vic Nees (conductor)

5.48am
Mendis: Flower Waltz (Victory of Love)
Lepaja Symphony Orchestra
Imants Resnis (conductor)

5.54am
Lopes-Graca: Three Portuguese Dances, Op 32
Portuguese Symphony Orchestra
Wolfgang Rennert (conductor)

6.01am
Bella: Solemn Overture in E flat
Slovak Radio Symphony Orchestra in Bratislava
Róbert Stankovský (conductor)

6.08am
Sibelius: Pensees Lyriques, Op 40
Eero Heinonen (piano)

6.27am
Zelenski, arr. Maklakiewicz: The Bewitched Princess; At Leave-Taking
Polish Radio Choir
Marek Kluza (director)

6.34am
Flury: Three pieces for violin and piano
Sibylle Tschopp (violin)
Isabel Tschopp (piano)

6.42am
Alessandrescu: Symphonic sketch (Autumn Dawn)
Romanian National Radio Orchestra
Constantin Bobescu (conductor)

6.51am
Stanford: O Living Will
BBC Singers
Stephen Cleobury (conductor)

6.56am
Arnold, arr. John Wallace: Flourish for a Birthday, Op 44
Royal Academy of Music Brass Soloists.


SUN 07:00 Breakfast (b008lpv8)
Including from 7.00am

Strauss: Roses from the South, Op 388
New York Philharmonic
Leonard Bernstein (conductor)

Vivaldi: Concerto in A minor, RV356
Nigel Kennedy (violin)
Berlin Philharmonic

From 8.00am

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 13 in F sharp, BWV 882 (Well-Tempered Clavier, Book 2)
Daniel Chorzempa (harpsichord)

Korngold: Der Schneemann
BBC Philharmonic
Mathias Bamert (conductor)

From 9.00am

Telemann: Trio sonata in D
Musica Antiqua Koln
Reinhard Goebel (conductor)

Poulenc: Concerto in G minor
Simon Preston (organ)
Boston Symphony Orchestra
Seiji Ozawa (conductor).


SUN 10:00 Sunday Morning (b008lpv9)
Dear Diary

Dear Diary: Iain leafs through diaries of great composers, in words and music, including Schumann's Davidsbundlertanze and Janacek's Diary of One Who Disappeared.


SUN 12:00 Private Passions (b008lpvb)
Michael Berkeley talks to the controversial playwright Mark Ravenhill, whose musical choices have a strongly political slant and reveal a passion for opera.

They range from Offenbach's satirical comedy Orpheus in the Underworld, to Beethoven's Fidelio, Verdi's Rigoletto, John Adams's Nixon in China and Britten's Peter Grimes.


SUN 13:00 The Early Music Show (b008lpvc)
Lucie Skeaping presents a programme devoted to Euripedes' great tragedy of Medea, and the setting by the French composer Charpentier. Charpentier was very much over-shadowed by his famous contemporary Lully, and it is really only in the last few decades that this opera has been rediscovered; the music is considered some of Charpentier's most magnificent and colourful, and one can only imagine the spectacle the drama created through its use of stage machinery and fireworks in the 17th century!

PLAYLIST:

All music Médée by Charpentier from this recording:

Les Arts Florissants
William Christie
Lorraine Hunt, Médée
Mark Padmore, Jason
Bernard Delatré, Créon
Monique Zanetti, Créuse
Jean-Marc Salzmann, Oronté
Noémi Rime, Nerine
Isabelle Desrochers, Cléone
François Bazola, Arcas
Erato 4509 96558 2
3 CDs

Act 1 sc i: Médée & Nerine
‘Pour flatter mes ennuis’ ( To assuage my troubles, if only I could believe you)
‘Qu'il le cherche, mais qu'il me craigne’ (Let him seek but let him fear me)
CD 1 tracks 9 & 10

Act 1 sc iii: Jason & Arcas - Jason confesses love for Créuse
‘Que je serois heureux, si j'étais moins aimé’ (How happy I should be if I were loved less)
‘Que me peut demander la Gloire’ ( What can honour ask of me)
CD 1 tracks 12 & 13

Act 1 sc v: Oronte, Jason, Créon
‘Seigneur, la Thessalie attaquant vos Estats’ ( Sire with Thessaly attacking your domain)
CD 1 track 15

Act 2 sc ii: Médée
‘Princesse, c'est sur vous que mon espoir se fonde’ ( Princess, 'tis upon you my hopes are founded)
CD 2 track 3

Act 2 sc v: Jason & Créuse - Love scene
‘Qu' ay-je à résoudre encore?’ ( What must I yet resolve?)
‘Quand son amour seroit extreme’ ( Even though his love were to be extreme)
CD 2 tracks 6 & 7

Act 3 sc iv: Médée lamenting her fate. Prepares poison…. Chorus of demons
‘Croiras-tu mon malheur’ ( Can you believe in my misfortunes) to end of ‘Je vois le don fatal’ ( I see the fatal gift demanded by my rival)
CD 2 tracks 17-20

Act 4 sc ix: Créon's mad scene
‘Noires Divinitez’ ( Black divinites, what do you want of me)
CD 3 track 12

Act 5 sc iv: Air Funestre to end of opera
CD 3 tracks 17-22


SUN 14:00 Radio 3 Requests (b008lpvd)
Chi-chi Nwanoku welcomes in the New Year with another selection of music you've asked to hear.

Including motets by Bruckner, a flamboyant rendition of Lou Harrison's piano concerto, and an excerpt from Mozart's Don Giovanni requested by baritone Christopher Maltman.


SUN 16:00 Choral Evensong (b008lpvf)
Live from the Chapel of Eton College with the Rodolfus Choir.

Introit: Epiphany Responsory (Richard Lloyd)
Bidding Prayer
Hymn: O worship the Lord in the beauty of holiness (Was lebet)
First Reading: Isaiah 60, vv1-9
Antiphon: Reges Tharsis et insulae (Plainsong)
Second Reading: Matthew 2, vv1-11
Anthem: Stella quam viderant Magi (Palestrina)
Third Reading: The Offering (Jeremy Taylor)
Hymn: Brightest and best (Liebster Immanuel)
Fourth Reading: The Magi (WB Yeats)
Anthem: Lux aurumque (Eric Whitacre)
Fifth Reading: From Helena (Evelyn Waugh)
Anthem: Lord, when the wise men came from far (Philip Moore)
Sixth Reading: Revelation 21, vv22-27
Anthem: Friede auf Erden (Schoenberg)
Prayers
Hymn: Hail to the Lord's anointed (Crüger)
Organ Voluntary: Fugue on Wie schon leuchtet der Morgenstern (Reger)

Director of music: Ralph Allwood
Organist: David Goode.


SUN 17:00 Discovering Music (b008lpvg)
John Adams: Chamber Symphony

John Adams's Chamber Symphony

Charles Hazlewood is joined by Excellent Device to explore Adams's Chamber Symphony, also pausing to examine in closer detail one of the works which inspired it, Schoenberg's Chamber Symphony.


SUN 18:30 Choir and Organ (b008lpvh)
Aled Jones enlists the help of two American authors who have written self-help guides on how to be an effective member of a choir.

Plus a look back and forward at the wide-ranging use of choral music in computer games, films, television and advertising. Aled meets some of those soundtrack composers who have made effective use of choral music.


SUN 20:00 Drama on 3 (b008lpvj)
The Picture Man, by David Eldridge

The Picture Man

By David Eldridge

Neil decides he has been pushed too far by the uncaring and often callous behaviour he sees around him. But when he begins to intervene in incidents by taking pictures on his mobile phone, it has disastrous consequences.

Introduced by the writer, David Eldridge.

Neil ...... Martin Freeman
Janine ...... Heather Craney
Hussein ...... Emil Marwa
George ...... Peter Marinker
Man on Tube ...... Jake Harders
Polish Prostitute ...... Ania Sowinkski
Freddie ...... Bailey Pepper
Teenage Boy ...... Joseph Tremain

With Anna Bengo, Laura Molyneux, Alex Lanipekun and Ben Crowe.

Directed by Sally Avens.


SUN 21:05 Gubaidulina: The String Quartets (b008lpvk)
Episode 4

During the BBC Symphony Orchestra's Gubaidulina Weekend in January 2007, the Royal String Quartet performed all four of Gubaidulina's unique quartets at St Giles, Cripplegate, in London's Barbican Centre. Now aged 76, Sofia Gubaidulina lived through the Soviet era, maintaining her artistic integrity in astonishingly powerful music inspired by her profound Russian Orthodox faith.

4/4. In Quartet No 3, written in 1987, it's only halfway through the 15 minute work that the players discover their bows!


SUN 21:30 Sunday Feature (b008lpvl)
Bosphorus Battles

Since the siege of Troy, the Turkish Straits between the Dardanelles and the Northern end of the Bosphorus have been of vital strategic importance. The water has been both a source of prosperity and the cause of political battles for Istanbul.

Tom de Waal takes a journey up the Bosphorus and talks to writers Orhan Pamuk and Elif Shafak, Professors Gun Kut and Edhem Eldem, and Captains Rajiv Kumar and Mete Kocar to present a portrait of Istanbul as seen from its seaway.


SUN 22:15 Words and Music (b008lpvm)
Book of Hours

Amanda Root and Rory Kinnear take an imaginative journey around the clock over the course of twenty four hours with poems by John Clare, Byron, Louis MacNeice and Carol Ann Duffy and music by Samuel Barber, Schoenberg, Debussy, Ravel and Elvis Costello.



MONDAY 07 JANUARY 2008

MON 00:00 The Early Music Show (b008jyxr)
Das Partiturbuch

Lucie Skeaping introduces a programme which focuses on a fascinating collection of 17th century German instrumental music known as Das Partiturbuch Ludwig. Assembled by Jacob Ludwig as a birthday present for his patron, Duke August of Gotha, the collection features composers from all over Germany, including Antonio Bertali, Johann Nicolai, Johann Schmelzer, Adam Drese, Samuel Capricornus and Nathanael Schnittelbach.

PLAYLIST:

Antonio Bertali - Sonata a 3 in G major for 2 violins & bassoon
Ensemble Echo du Danube
Directed by Christian Zincke
NAXOS 8.557679
Track 8

Antonio Bertali - Ciaconna for solo violin in C major
Martin Jopp (violin)
NAXOS 8.557679
Track 2

Johann Heinrich Schmelzer - Sonata Variata in D minor
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 6

Nathanael Schnittelbach - Ciaconna in A major for solo violin
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 11

Adam Drese - Sonata a 2 in A minor
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 10

Adam Drese - Sonata a 3 in A minor
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 7

Johann Michael Nicolai - Sonata a 2 in C major
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 4

Samuel Capricornus - Ciaconna in D major
Ensemble Echo du Danube
NAXOS 8.557679
Track 9.


MON 01:00 Through the Night (b008lqwb)
With Susan Sharpe.

1.00am
Stravinsky: Anthem (The Dove Descending Breaks the Air)
Swedish Radio Chorus
Anders Eby (conductor)

1.04am
Rangström: Sorgen och stjärnen (The Sorrow and the Star)
Helena Lidén Moore (soprano)
Bengt Eklund (piano)

1.08am
Schubert, arr. Clytus Gottwald: Nacht und Träume, D827
Swedish Radio Chorus
Anders Eby (conductor)

1.12am
Nilsson: Ayíasma for flute and mixed chorus
Maria Aström (flute)
Swedish Radio Chorus
Anders Eby (conductor)

1.17am
Unander-Scharin: From Things to Sound
Swedish Radio Chorus
Anders Eby (conductor)

1.38am
Shostakovich: Symphony No 10 in E minor
Royal Philharmonic Orchestra
Daniele Gatti (conductor)

2.31am
Geijer: Sonata in F minor for Piano (four hands)
Stefan Bojsten (piano)
Anders Kilström (piano)

2.52am
Dohnányi: Piano Quintet No 2 in E flat minor, Op 26
Erno Szegedi (piano)
Tatrai Quartet

3.17am
Korngold: Violin Concerto in D, Op 35
Chantal Juillet (violin)
New Zealand Symphony Orchestra
Franz-Paul Decker (conductor)

3.44am
Henderson: Gloria
Robert Venables, Robert Devito (trumpets)
Linda Broncesky (horn)
Ian Cowie (trombone)
Marc Bonang (tuba)
Graham Hargrove, Nicolas Coulter (percussion)
Elmer Iseler Singers
Lydia Adams (conductor)

3.50am
Muffat: Passacaglia in G minor
Geert Bierling (organ).


MON 04:00 Through the Night (b008lzgr)
Through the Night

With Susan Sharpe.

4.00am
Bree: Concert Overture in B minor
Netherlands Radio Symphony Orchestra
Jac van Steen (conductor)

4.12am
Lortzing: Heiterkeit und Fröhlichkeit (Der Wildschütz, Act 3)
Brett Polegato (baritone)
Canadian Opera Company Orchestra
Richard Bradshaw (conductor)

4.17am
Wilms: Rondo (Polonaise in D)
Arthur Schoonderwoerd (fortepiano)

4.24am
Telemann: Concerto in D minor for two chalumeaux and strings
Eric Hoeprich, Lisa Klewitt (chalumeaux)
Musica Antiqua Köln
Reinhard Goebel (director)

4.32am
Aufschnaiter: Ouverture; Entrée; Menuett; Gavotta; Menuett (Serenade No 3 in G minor)
L'Orfeo Barockorchester
Michi Gaigg (director)

4.41am
Schumann: 3 Carols of Death
BBC Singers
Stephen Cleobury (conductor)

4.52am
Geminiani: Concerto Grosso No 3 in B minor
Concertino
Tasmanian Symphony Chamber Players.


MON 05:00 Through the Night (b008lqwc)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Kabalevsky: Overture (Colas Breugnon)
Edmonton Symphony Orchestra
Uri Mayer (conductor)

5.05am
Bartok: Andante in A for violin and piano
Tamas Major (violin)
Gyorgy Oravecz (piano)

5.10am
Dvorak: Furiant, No 7; Bacchanalia, No 10 (Poeticke nalady, Op 85)
Slovak Radio Symphony Orchestra, Bratislava
Robert Stankovsky (conductor)

5.18am
Haydn: Sonata in G for piano
Niklas Sivelov (piano)

5.29am
CPE Bach: Heilig, Heilig
Netherlands Chamber Choir
Amsterdam Baroque Orchestra
Ton Koopman (conductor)

5.36am
A Scarlatti: Fuga del Primo Tono (D minor)
Rinaldo Alessandrini (harpsichord)

5.40am
Rossi: Toccata No 7 in D minor (Toccate e correnti)
Ton Koopman (harpsichord)

5.44am
Alfvèn: Suite for Orchestra (King Gustav II Adolf)
Swedish Radio Symphony Orchestra
Niklas Willén (conductor)

6.00am
Pez: Overture in D minor
Hildebrand'sche Hoboïsten Compagnie

6.10am
Josquin des Pres: Plaine de dueil
Lassus: Timor et tremor; Exaudi Deus
Ensemble Daedalus
Roberto Festa (director)

6.20am
Frumerie: Pastoral Suite, Op 13b
Kathleen Rudolph (flute)
CBC Vancouver Orchestra
Mario Bernardi (conductor)

6.34am
Zemlinsky: Trio, Op 3
Trio Luwigana.


MON 07:00 Breakfast (b008lqwd)
Including from 7.00am

Bruckner: Locus iste
Polyphony
Stephen Layton (conductor)

Vivaldi: Violin concerto in E, RV 264
Anton Steck (violin)
Modo Antiquo
Federico Maria Sardelli (director)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 14 in F sharp minor, BWV 883 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)
Angela Hewitt (piano)

From 8.30am

Ibert: Chamber Concerto
Claude Delangle (alto saxophone)
Singapore Symphony Orchestra
Lan Shui (conductor)

Liszt: Hungarian Rhapsody No 2 in C sharp minor
Lang Lang (piano)

Arvo Pärt: Cantus in memory of Benjamin Britten
Stuttgart State Orchestra
Dennis Russell Davies (conductor).


MON 10:00 Classical Collection (b008lqwf)
With Sarah Walker.

10.00am
Strauss: Don Juan, Op 20
Vienna Philharmonic Orchestra
Clemens Krauss (conductor)
TESTAMENT SBT 1185

10.17am
Nielsen: Wind Quintet
Melos Ensemble
EMI 65304

10.42am
Elgar: Variations on an original theme, Op 36 (Enigma)
Philharmonia Orchestra
John Barbirolli (conductor)
EMI CDM 566322-2

11.14am
Debussy: La fille aux cheveux de lin (Preludes, Book 1)
Pascal Rogé (piano)
ONYX 4004

Debussy: La danse de Puck (Preludes, Book 1)
Walter Gieseking (piano)
EMI 565855-2 (2 CDs)

Debussy: General Lavine – excentric (Preludes, Book 2)
Zoltan Kocsis (piano)
PHILIPS 456 568-2 (2 CDs)

Debussy: Hommage à Samuel Pickwick Esq PPMPC (Preludes, Book 2)
Krystian Zimerman (piano)
DG 435 773 (2 CDs)

Debussy: Ondine (Preludes, Book 2)
Ivan Moravec (piano)
HANSSLER CD 98.399

11.31am
Wagner: Das Rheingold (excerpt)
The Building a Library recommendation.


MON 12:00 Composer of the Week (b008lqwg)
George Frideric Handel (1685-1759)

Episode 1

George Frideric Handel (1685-1759)

Handel in London: 5 Musical Walks

1/5. Donald Macleod embarks on his first walk through Handel's London, featuring the composer's home of 36 years and its immediate environs. He begins with a guided tour of the Handel House Museum on Brook Street, then visits St George's Hanover Square, the church in which Handel worshipped, played the organ and rented a pew. The final stop is Carlisle Street in Soho and the 18th century offices of Private Eye magazine, where art director Tony Rushton talks about his passion for former resident JC Smith, Handel's friend and amanuensis.

Hallelujah Chorus (Messiah)
The English Concert Choir
The English Concert
Trevor Pinnock (harpsichord/director)

Verdi prati; Mi Lusinga; Sta nell'Ircana (Alcina)
Ann Murray (mezzo-soprano)
Orchestra of the Age of Enlightenment
Charles Mackerras (conductor)

Honour and arms scorn such a foe (Samson)
Bryn Terfel (bass-baritone)
Scottish Chamber Orchestra
Charles Mackerras (conductor)

Fugue in B flat
Jennifer Bate (organ)

The Triumph of Time and Truth (Act 2 excerpt)
Gillian Fisher (soprano)
Charles Brett (countertenor)
Stephen Varcoe (bass)
London Handel Choir and Orchestra
Denys Darlow (conductor).


MON 13:00 Afternoon Concert (b008lr26)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

Live from the Wigmore Hall in London, Verity Sharp introduces a concert by the Kopelman Quartet.

Shostakovich: Quartet No 1 in C, Op 49
Beethoven: String Quartet in A minor, Op 132

2.00pm British Symphony Series: Cyril Scott

Afternoon on 3 features the symphonies of Cyril Scott, whose work was first championed at the turn of the 20th century by Hans Richter and Henry Wood. Alongside his symphonic works and two of his large-scale concerti, all performed by the BBC Philharmonic, are works by Scott's contemporaries.

Scott: A Festival Overture
Sheffield Philharmonic Chorus
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Shostakovitch: Violin Concerto No 1
Sarah Chang (violin)
BBC Symphony Orchestra
Vassily Sinaisky (conductor)

Strauss: 6 Lieder, Op 67
Ailish Tynan (soprano)
Llyr Williams (piano)

Scott: Symphony No 1
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Korngold: The Sea Hawk (Suite from the film score, Part 1)
BBC Philharmonic
Rumon Gamba (conductor)

Beethoven: Symphony No 7
BBC Philharmonic
Paul Daniel (conductor).


MON 17:00 In Tune (b008lr27)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


MON 19:00 BBC Proms 2007 (repeats) (b008njkq)
Continuing the Christmas and New Year series of highlights of the 2007 BBC Proms at the Royal Albert Hall, Petroc Trelawny introduces a second Proms performance of the season from Daniel Barenboim and the Vienna Philharmonic Orchestra.

Bartók: Music for Strings, Percussion and Celesta
Kodály: Dances from Galanta
Ligeti: Atmospheres
Enescu: Romanian Rhapsody No 1.


MON 20:45 Composer of the Week (b008lqwg)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


MON 21:45 Night Waves (b008lr29)
Matthew Sweet takes a tour behind the scenes at the Natural History Museum where the eminent curator, palaeontologist and writer Richard Fortey has worked for almost his whole career. He explains how museum culture has been revolutionised in recent decades.

Plus, as Liverpool begins its year as European Capital of Culture, Night Waves draws on the successes and failures of previous holders of the title to assess whether expectations within the city can be met.


MON 22:30 Artist Focus (b008lr2b)
With Petroc Trelawny. Harpsichordist and conductor William Christie is the featured artist and the programme includes music for solo harpsichord by Rameau.


MON 23:00 The Essay (b008lr8z)
Greek and Latin Voices (Thucydides)

Episode 1

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Thucydides.

1/4. Chris Pelling introduces the work of the historian Thucydides, whose brilliant account of the disastrous war between Athens and Sparta is as relevant today as it was in the 5th Century BC.


MON 23:15 Awards for World Music A to Z (b008lr2c)
Awards for World Music A to Z

Lucy Duran introduces the first of a monthly series of profiles of the nominees in the 2008 BBC Radio 3 Awards.

Including Andy Palacio and the Garifuna Collective (Belize), Anoushka Shankar (India), Bajofondo (Argentina), Balkan Beat Box (USA-Israel), Bassekou Kouyate (Mali), Bole 2 Harlem (Ethiopia-USA), and Faiz Ali Faiz (Pakistan).



TUESDAY 08 JANUARY 2008

TUE 01:00 Through the Night (b008lr5v)
With Susan Sharpe.

1.00am
Mozart: Concerto in B flat for bassoon and orchestra, K191
Audun Halvorsen (bassoon)
Norwegian Radio Orchestra
Andrew Manze (conductor)

1.20am
Bach: Violin Sonata No 3 in C, BWV 1005
Vilde Frang Bjaerke (violin)

1.44am
Shostakovich: Symphony No 11 in G minor
BBC Symphony Orchestra
Jukka Pekka Saraste (conductor)

2.49am
Brahms: Clarinet Quintet in B minor, Op 115
Algirdas Budrys (clarinet)
Vilnius Quartet

3.29am
Ravel: Miroirs
Pedja Muzijevic (piano)

3.59am
Vivaldi: Concerto in F, RV 442
Michael Schneider (recorder)
Camerata Köln

4.07am
Górecki: Totus tuus
Jutland Chamber Choir
Mogens Dahl (director)

4.17am
Franck: Piece en la majeur pour grand orgue
Joris Verdin (organ)

4.28am
Hellendaal: Sonata No 8 in G for cello and continuo, Op 5
Jaap ter Linden (cello)
Ton Koopman (harpsichord)
Ageet Zweistra (cello continuo)

4.38am
Kodály: 4 Madrigals for women's chorus
Jutland Chamber Choir
Mogens Dahl (director)

4.49am
Johann Strauss II: Wienerblut, Op 354
Danish Radio Concert Orchestra
Borge Wagner (conductor).


TUE 05:00 Through the Night (b008lr5w)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Auber: Overture (Le cheval de bronze)
Slovak Radio Symphony Orchestra
Stefan Robl (conductor)

5.08am
Dvorák: Slavonic Dance, Op 46 No 2
James Anagnoson, Leslie Kinton (piano)

5.14am
Rota: Eight and a Half
Hungarian Brass Ensemble

5.19am
Bach: Widerstehe doch der Sünde (Cantata No 54)
Jadwiga Rappé (alto)
Concerto Avenna
Andrzej Mysinski (conductor)

5.30am
Telemann: Sonata in F minor (Der Getreue Music-Meister)
Camerata Köln

5.40am
Noskowski: Ballet music from A Hut out of the Village
National Polish Radio Symphony Orchestra
Miroslaw Jacek Blaszczyk (conductor)

5.53am
Streulens: Ave Maria for tenor and female voices
La Gioia

5.59am
Rachmaninov: Vocalise, Op 34 No 14
Desmond Hoebig (cello)
Andrew Tunis (piano)

6.06am
Haydn: Symphony No 49 in F minor (La Passione)
Netherlands Radio Chamber Orchestra
Jerzy Maksymiuk (conductor)

6.23am
Grieg: Lyric Pieces
Leif Ove Andsnes (piano)

6.41am
Respighi: Ancient Airs and Dances Suite No 2
CBC Vancouver Orchestra
Mario Bernardi (conductor).


TUE 07:00 Breakfast (b008lr5x)
Including from 7.00am

Grieg: Symphonic Dance, Op 64 No 3
Estonian National Symphony Orchestra
Paavo Järvi (conductor)

Mozart: Ach ich fühl's, es ist verschwunden! (The Magic Flute)
Barbara Bonney (soprano)
Zurich Opera Orchestra
Nikolaus Harnoncourt (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 15 in G, BWV 884 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)
Gary Cooper (harpsichord)

From 8.30am

Mussorgsky, arr. Rimsky-Korsakov: Night on the Bare Mountain
Vienna Philharmonic
Valery Gergiev (conductor)

Delius: A Song of Summer
London Symphony Orchestra
John Barbirolli (conductor)

Handel: Scherza infida (Ariodante)
Philippe Jaroussky (countertenor)
Le Concert d'Astrée
Emmanuelle Haïm (conductor).


TUE 10:00 Classical Collection (b008lr5y)
With Sarah Walker.

10.00am
Adams: The Chairman Dances
City of Birmingham Symphony Orchestra
EMI CD 555051-2

10.14am
Schumann: Carnaval
Artur Rubinstein (piano)
RCA RD85667

10.42am
Delius: Paris (Song of a great city)
Royal Philharmonic Orchestra
Thomas Beecham (conductor)
SONY SMK89430

11.05am
Byrd: The Tenth Pavan (Mr W Peter)
Christopher Hogwood (harpsichord)
OISEAU LYRE 430 487-2 (3 CDs)

11.10am
Byrd, arr. Grainger: The Carman's Whistle
Piers Lane (piano)
HYPERION CDA67279

11.15am
Byrd: My Lady Nevell's Ground
Davitt Moroney (harpsichord)
HYPERION CDA 66558

11.22am
Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
Chicago Symphony Orchestra
Fritz Reiner (conductor)
RCA 09026 61958-2.


TUE 12:00 Composer of the Week (b008lr5z)
George Frideric Handel (1685-1759)

Episode 2

George Frideric Handel (1685-1759)

Handel in London: 5 Musical Walks

2/5. Donald Macleod traces Handel's royal connections on this second walk through the composer's London.

Starting at Westminster Abbey to survey Handel's decorative tomb, he is then joined by Lewis Foreman for a stroll along Whitehall to the historic Banqueting House and Queen Mary's Steps on the River Thames, where the royal party of 1717 departed for the famous performance of the Water Music. The final stop is the Chapel Royal at St James's Palace, for which Handel composed a birthday ode for Queen Anne.

Zadok the Priest
Trevor Pinnock (organ)
Choir of Westminster Abbey
The English Concert
Simon Preston (conductor)

Utrecht Te Deum
The Choir of St Paul's Cathedral
The Parley of Instruments
John Scott (conductor)

Water Music Suite in D/G (excerpt)
The English Concert
Trevor Pinnock (director/harpsichord)

Eternal source of light divine (Ode for the Birthday of Queen Anne)
Robin Blaze (countertenor)
Choir of King's College, Cambridge
The Academy of Ancient Music
Stephen Cleobury (conductor).


TUE 13:00 Afternoon Concert (b008lr72)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

1/4. These performances were recorded at the 2007 Bath Mozartfest and feature works from three different concerts.

Schumann: 3 Romanzen, Op 94
Steven Isserlis (cello)
Melvyn Tan (piano)

Strauss: Das Rosenband; Ruhe meine Seele; Wiegenlied, Op 41a; Einerlei; Waldseligkeit; Schlechtes Wetter; Zueignung
Felicity Lott (soprano)
Graham Johnson (piano)

Mozart: Piano Quartet in E flat, K493
Nash Ensemble

2.05pm British Symphony Series: Cyril Scott

Korngold: The Sea Hawk (Suite from the film score, Part 2)
BBC Philharmonic
Rumon Gamba (conductor)

Vaughan Williams: 3 Songs from Shakespeare
BBC Singers
Bob Chilcott (conductor)

Scott: Concerto No 1 in C for piano and orchestra
Howard Shelley (piano)
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Vaughan Williams: On Wenlock Edge
James Gilchrist (tenor)
BBC National Orchestra of Wales
Tadaaki Otaka (conductor)

Beethoven: Concerto in D for violin and orchestra, Op 61
Olivier Charlier (violin)
BBC Philharmonic
Douglas Boyd (conductor)

Scott: Three Symphonic Dances, Op 22
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor).


TUE 17:00 In Tune (b008lr73)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


TUE 19:00 BBC Proms 2007 (repeats) (b008njmf)
Another chance to hear the Boston Symphony Orchestra conducted by James Levine perform works by Elliot Carter, Bartok and Brahms.


TUE 20:45 Composer of the Week (b008lr5z)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


TUE 21:45 Night Waves (b008lr8d)
Philip Dodd talks to literary scholar and writer George Steiner about his new work, which imagines all the books that Steiner hoped to write, but never did.

And Philip and guests discuss whether now is the time to embark on a project to write the complete history of humanity, from the first homo sapiens to the world of the internet.


TUE 22:30 Artist Focus (b008lr8f)
With Petroc Trelawny.

Harpsichordist and conductor William Christie is the featured artist and the programme includes a pioneering recording by Christie's group Les Arts Florissants of music by Charpentier.


TUE 23:00 The Essay (b008przr)
Greek and Latin Voices (Thucydides)

Episode 2

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Thucydides.

2/4. Eugenia Kiesling, Professor of Military History at the United States Military Academy at Westpoint, explores how and why Thucydides's work on the Peloponnesian War, written in the 5th century BC, is used to interpret contemporary warfare.


TUE 23:15 Late Junction (b008lrdj)
Fiona Talkington presents a concert given by Trio Medieval and drummer Birger Mistereggen at Trinity College Cambridge. Plus dobro player Jerry Douglas, Bobby McFerrin sings the Beatles, chamber music by Ravel and the voice of Tom Waits.



WEDNESDAY 09 JANUARY 2008

WED 01:00 Through the Night (b008lrgp)
With Susan Sharpe.

1.00am
Vivaldi: Violin Concerto in A
Mincho Minchev (violin)
Studio Concertante Instrumental Ensemble
Vasil Kazandjiev (conductor)

1.15am
Vivaldi: Cello Concerto in G
Stefan Popov (cello)
Sofia Soloists Chamber Ensemble
Emil Tabakov (conductor)

1.27am
Ebner: Trio in B flat
Zagreb Woodwind Trio

1.34am
Debussy: Suite Bergamasque
Roger Woodward (piano)

1.54am
Bruckner: Symphony No 3 in D minor
Oslo Philharmonic Orchestra
Gennady Rozhdestvensky (conductor)

2.53am
Handel: Incidental music to 'The Alchemist'
CBC Vancouver Orchestra
Monica Huggett (conductor)

3.10am
Shearing: Music to Hear (Five Shakespeare Songs)
Peter Berring (piano)
David Brown (double bass)
Vancouver Chamber Choir
Jon Washburn (director)

3.24am
Tchaikovsky: The Tempest
BBC Philharmonic
Vassily Sinaisky (conductor)

3.46am
Charlton: Dances of the Rainbow Serpent
Guitar Trek

3.56am
Madetoja: Dance Vision (Night Revels)
Finnish Radio Symphony Orchestra
Jorma Panula (conductor)

4.05am
Bach: Suite No 3 in C for solo cello, BWV 1009
Guy Fouquet (cello)

4.30am
Fauré: Piano Trio in D minor, Op 120
Grumiaux Trio

4.52am
Papandopulo: By the grave of the Beauty, Op 39
Slovenian Chamber Choir
Vladimir Kranjcevic (conductor).


WED 05:00 Through the Night (b008lrgq)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Fougstedt: Concert Overture
Finnish Radio Symphony Orchestra
Jukka-Pekka Saraste (conductor)

5.08am
Förster: Dulcis amor Jesu
Olga Pasiecznik, Marta Boberska (soprano)
Il Tempo Baroque Ensemble

5.16am
Ravel: Tzigane
Moshe Hammer (violin)
Winnipeg Symphony Orchestra
Kazuhiro Koizumi (conductor)

5.26am
Abel: Symphony, Op 10 No 2
La Stagione Frankfurt
Michael Schneider (conductor)

5.37am
Schumann: Novelette in F, Op 21 No 1
Alfred Grünfeld (piano)

5.43am
Mendelssohn: Symphony No 10 in B minor for string orchestra
Risör Festival Strings

5.53am
Rachmaninov: Caprice bohémien, Op 12
Queensland Symphony Orchestra
Vladimir Verbitsky (conductor)

6.13am
Haydn: Trio in G for keyboard and strings (Gypsy rondo)
Kungsbacka Trio

6.29am
Salmenhaara: Concerto for 2 violins and orchestra
Päivyt Rajamäki, Maarit Rajamäki (violins)
Finnish RSO
Juhani Lamminmäki (conductor)

6.47am
Strauss: An einsamer Quelle (Stimmungsbilder)
Ludmil Angelov (piano)

6.52am
Mozart: Rondo in B flat for violin and orchestra, K269
Benjamin Schmid (violin)
The Danish Radio Concert Orchestra
Adam Fischer (conductor).


WED 07:00 Breakfast (b008lrgr)
Including from 7.00am

Balakirev: In the Steppes of Central Asia
Kirov Orchestra
Valery Gergiev (conductor)

Handel: Fronda leggiera e mobile
Gillian Fisher (soprano)
James Bowman (countertenor)
King's Consort
Robert King (director)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 16 in G minor, BWV 885 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)
Samuel Feinberg (piano)

From 8.30am

Mendelssohn: Symphony for Strings No 12 in G minor
Hanover Band
Roy Goodman (director)

Falla: Psyché
Victoria de los Angeles (soprano)
Jean-Claude Gerard (flute)
Anne Challan (harp)
Gerard Jarry (violin)
Serge Collot (viola)
Michel Tournus (cello)

Mozart: Horn Concerto No 3 in E flat, K447
Timothy Brown (horn)
Academy of St Martin in the Fields
Iona Brown (conductor).


WED 10:00 Classical Collection (b008lrgs)
With Sarah Walker.

10.00am
Ravel: Ma mère l'oye
Boston Symphony Orchestra
Bernard Haitink (conductor)
PHILIPS 454 452-2

10.30am
Couperin: 27th Ordre (Book 4 of the Pièces de Clavecin)
Angela Hewitt (piano)
HYPERION SACDA67480

10.45am
Roussel: Jouers de flute
Peter-Lukas Graf (flute)
Michio Kobayashi (piano)
CLAVES CD 50-704

10.56am
Rameau: Hippolyte et Aricie (excerpts)
Phèdre ...... Lorraine Hunt Lieberson (mezzo-soprano)
Hippolyte ...... Mark Padmore (tenor)
Une bergère ...... Patricia Petitbon (soprano)
Les Arts Florissants
William Christie (conductor)
ERATO 0630-15517-2

11.15am
Berlioz: Harold in Italy
William Primrose (viola)
Boston Symphony Orchestra
Serge Koussevitky (conductor)
DUTTON CDEA5013.


WED 12:00 Composer of the Week (b008lrgt)
George Frideric Handel (1685-1759)

Episode 3

George Frideric Handel (1685-1759)

Handel in London: 5 Musical Walks

3/5. Donald Macleod and his guest Lewis Foreman explore some fascinating sites along The Strand where Handel undertook his musical business, from visits to publishers to private musical performances in an enthusiast's attic and a local tavern. The final stop is the museum of the Foundling Hospital, London's first home for abandoned children and Handel's favourite charity.

Virtue, truth and innocence (Esther)
The Sixteen
Harry Christophers (director)

Concerto grosso in G minor, Op 6 No 6
Concentus Musicus Wien
Nikolaus Harnoncourt (conductor)

Sonata in A, Op 1 No 3
Elizabeth Wallfisch (violin)
Richard Tunnicliffe (cello)
Paul Nicholson (harpsichord)

Anthem for the Foundling Hospital (excerpt)
Judith Nelson, Emma Kirkby (sopranos)
Shirley Minto (contralto)
James Bowman (countertenor)
Martyn Hill (tenor)
David Thomas (bass)
The Choir of Christ Church Cathedral, Oxford
The Academy of Ancient Music
Simon Preston (conductor).


WED 13:00 Afternoon Concert (b008lsbc)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

2/4. Recorded at the 2007 Bath Mozartfest, there are works from four different concerts, given at the Assembly Rooms and the Guildhall in Bath.

Bach/Moscheles: 3 Preludes from The Well-Tempered Clavier
Steven Isserlis (cello)
Melvyn Tan (piano)

Mozart: An Chloe; Das Veilchen; Abendempfindung an Laura; Als Luise die Briefe
Felicity Lott (soprano)
Graham Johnson (piano)

Mendelssohn: String Quintet No 2 in E flat, Op 87
Nash Ensemble

Mendelssohn: Variations concertantes in D, Op 17
Steven Isserlis (cello)
Melvyn Tan (piano)

Bach: Vor Deinem Thron
Emerson Quartet

2.05pm British Symphony Series: Cyril Scott

Beethoven: The Creatures of Prometheus Overture
BBC Philharmonic
Paul Daniel (conductor)

Scott: Symphony No 3 (The Muses)
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Shostakovich: Preludes, Op 34 (Nos 10, 14, 15, 16, 17, 18 and 24 arr. for viola and piano)
Lawrence Power (viola)
Simon Crawford-Phillips (piano)

Korngold: The Sea Hawk (Suite from the film score, Part 3)
BBC Philharmonic
Rumon Gamba (conductor)

Mendelssohn: Violin Concerto in E minor
Olivier Charlier (violin)
BBC Philharmonic
Paul Daniel (conductor)

Rachmaninov: Symphony No 2
BBC Philharmonic
Paul Daniel (conductor).


WED 17:00 In Tune (b008lsbd)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


WED 19:00 Performance on 3 (b008lsbf)
Emerson String Quartet

Episode 1

Emerson String Quartet

Petroc Trelawny presents a series of three concerts recorded at London's Wigmore Hall by one of the world's most distinguished string quartets. Each concert is based around the three Beethoven 'Rasumovsky' Quartets and also includes music by Bach and a recent work by a composer closely associated with the group.

1/3. A quartet from the 1980s by leading German composer Wolfgang Rihm.


WED 20:45 Composer of the Week (b008lrgt)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


WED 21:45 Night Waves (b008lscb)
Kenan Malik is joined by film critic Nigel Floyd and Middle East expert Fred Halliday to discuss Charlie Wilson's War, the new film starring Tom Hanks and Julia Roberts about secret American funding of the Afghan mujahideen fighting the Russians in the 1980s – and the consequences since.

Novelist and screenwriter William Boyd talks about guest editing the hundredth edition of the innovative literary magazine Granta.

Also, as the 60th anniversary of Gandhi's death approaches, Kenan debates the usefulness of non-violence with his studio guests, while the Slovenian philosopher Slavoj Zizek explains why he thinks that violence extends beyond the infliction of physical damage.


WED 22:30 Artist Focus (b008lsj2)
With Petroc Trelawny. Harpsichordist and conductor William Christie is the featured artist and the programme includes an excerpt from Handel's oratorio Theodora.


WED 23:00 The Essay (b008przs)
Greek and Latin Voices (Thucydides)

Episode 3

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Thucydides.

3/4. Paul Cartledge examines what kind of historian Thucydides was and how we should read him, or any historian, today.


WED 23:15 Late Junction (b008lsj4)
Fiona Talkington presents music from bass player Edgar Meyer, Food's new album Molecular Gastronomy, Yves Lambert's Bebert Orchestra and more from Trio Medieval and Birger Mistereggen in concert.



THURSDAY 10 JANUARY 2008

THU 01:00 Through the Night (b008lsqw)
With Susan Sharpe.

1.00am
Bach: Partita No 2 in D minor, BWV 1004
Viktor Pikajzen (violin)

1.33am
Prokofiev: Violin Sonata in F minor, Op 80
Viktor Pikajzen (violin)
Evgenia Sejdelj (piano)

2.00am
Tchaikovsky: Symphony No 2
Luxembourg Philharmonic Orchestra
Yuri Ahronovich (conductor)

2.34am
Paganini, trans. Liszt: Etude No 2 in E flat
Arthur Friedheim (piano)

2.40am
Liszt: Transcendental Study No 11 in D flat (Harmonies du soir)
Jenö Jandó (piano)

2.51am
Mozart: Mass in C minor, K427 (Great)
Olivia Robinson (soprano)
Elizabeth Poole (mezzo-soprano)
Christopher Bowen (tenor)
Stuart MacIntyre (baritone)
BBC Singers
BBC Concert Orchestra
Stephen Cleobury (conductor)

3.42am
Poulenc: Sextet for piano and winds
Zoltán Kocsis (piano)
Anita Szabó (flute)
Béla Horváth (oboe)
Zsolt Szatmári (clarinet)
György Salamon (bass clarinet)
Pál Bokor (bassoon)
Tamás Zempléni (horn)

3.59am
Daniel: Dohl mot son plan e prim and Lo fera voler quel cor m'intra (chansons)
Sequentia Köln

4.09am
Berlioz: Le Carnaval Romain Overture
Finnish Radio Symphony Orchestra
Jukka-Pekka Saraste (conductor)

4.18am
Svendsen: Carnival in Paris Overture (Episode for orchestra)
Bergen Philharmonic Orchestra
Ole Kristian Ruud (conductor)

4.31am
Satie: Parade (Ballet réaliste)
Steven and Stijn Kolacny (pianos)

4.44am
Saint-Saëns: Les titans, Op 71 No 2
Lamentabile Consort

4.51am
Telemann: Trio No 6 (Essercizii Musici)
Camerata Köln.


THU 05:00 Through the Night (b008lsqx)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Rimsky-Korsakov: The Three Wonders from The tale of Tsar Saltan, Op 57
BBC Philharmonic
Vassily Sinaisky (conductor)

5.07am
Schubert: Symphony No 5 in B flat
Budapest Symphony Orchestra
Tamás Vásáry (conductor)

5.34am
Wagner, arr. Mottl: Fünf Lieder von Mathilde von Wesendonk
Yvonne Minton (mezzo-soprano)
Netherlands Radio Philharmonic Orchestra
Kurt Masur (conductor)

5.53am
Trad arr. Takemitsu: Sakura (Cherry Blossoms) from Uta
BBC Singers
Stephen Cleobury (conductor)

5.57am
Janácek: Suite for Orchestra, Op 3
Slovak Radio Symphony Orchestra
Ondrej Lenard (conductor)

6.12am
Dohnányi: Suite im alten Stil for piano, Op 24
Ilona Prunyi (piano)

6.27am
Arutiunian: Concerto for trumpet and orchestra
Stanslaw Dziewor (trumpet)
Polish Radio National Symphony Orchestra in Katowice
Gabriel Chmura (conductor)

6.43am
Hellendaal: Sonata Prima in G, Op 5
Jaap ter Linden (cello)
Ton Koopman (harpsichord)
Ageet Zweistra (cello continuo)

6.52am
Alpaerts: Salome's Dance of the Seven Veils
Vlaams Radio Orkest
Bjarte Engeset (conductor).


THU 07:00 Breakfast (b008lsqy)
Including from 7.00am

Debussy: La Plus que lente
Zoltan Kocsis (piano)

Buxtehude: Cantate Domino
Emma Kirkby, Suzie Leblanc (sopranos)
Peter Harvey (bass)
The Purcell Quartet

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 17 in A flat, BWV 886 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)
Andre Vieru (piano)

From 8.30am

Ravel: Bolero
Chicago Symphony Orchestra
Daniel Barenboim (conductor)

Weill: Speak Low
Sarah Connolly (mezzo-soprano)
Eugene Asti (piano)

Mozart: Serenade in D, K239 (Serenata Notturna)
Concert des Nations
Jordi Savall (director).


THU 10:00 Classical Collection (b008lsqz)
With Sarah Walker.

10.00am
Shostakovich: Symphony No 10
Czech Philharmonic Orchestra
Karel Ancerl (conductor)
DG 463 666-2

10.50am
Morley: Hard by a crystal fountain
The Consort of Musicke
Anthony Rooley (conductor)
OISEAU LYRE 436 862-2

10.54am
Weelkes: As Vesta was from Latmos Hill descending
Oxford Camerata
Jeremy Summerly (conductor)
NAXOS 8.553088

10.57am
Tomkins: The fauns and satyrs tripping
I Fagiolini
Robert Hollingworth (conductor)
CHANDOS CHAN 0682

11.04am
Beethoven: Symphony No 3 in E flat (Eroica)
The Philharmonia Orchestra
Herbert von Karajan (conductor)
EMI CMS 763310-2 (3 CDs).


THU 12:00 Composer of the Week (b008lsr0)
George Frideric Handel (1685-1759)

Episode 4

George Frideric Handel (1685-1759)

Handel in London: 5 Musical Walks

4/5. Donald Macleod and guest Lewis Foreman follow the trail of Handel's time working at Cannons for the wealthy Duke of Chandos, near Edgware in North London. They visit the Baroque church of St Lawrence Whitchurch, for which Handel wrote a number of works, and the former site of the Duke's huge mansion, now the North London Collegiate School.

Blessed be God (Chandos Anthem No 11)
Ensemble William Byrd
L'Academie Sainte Cecile
Graham O'Reilly (director)

Organ Concerto in B flat, Op 7 No 3
Paul Nicholson (organ)
The Brandenburg Consort
Roy Goodman (director/harpsichord)

Tis done; Heart, the seat of soft delight; Galatea, dry thy tears (Acis and Galatea)
Sophie Daneman (soprano)
Les Arts Florissants
William Christie (director)

As pants the hart for cooling streams (Chandos Anthem No 6)
Lynne Dawson (soprano)
Ian Partridge (tenor)
Michael George (bass)
The Sixteen Choir and Orchestra
Harry Christophers (conductor).


THU 13:00 Afternoon Concert (b008lsr1)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

3/4. These performances were recorded at the 2007 Bath Mozartfest and feature works from four different concerts.

Poulenc: Hotel; Montparnasse; 3 poemes de Louise Lalanne; A sa guitare; Voyage a Paris; Les chemins de l'amour
Felicity Lott (soprano)
Graham Johnson (piano)

Mendelssohn: Cello Sonata No 2 in D, Op 58
Steven Isserlis (cello)
Melvyn Tan (piano)

Mozart: Quartet in C minor, K465 (Dissonance)
Emerson Quartet

2.15pm British Symphony Series: Cyril Scott

Scott: Symphony No 4
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Mozart: Duo for violin and viola, K423
Alina Ibragimova (violin)
Antoine Tamestit (viola)

Korngold: The Sea Hawk (Suite from the film score, Part 4)
BBC Philharmonic
Rumon Gamba (conductor)

Poulenc: Chansons gaillardes for voice and piano
Jonathan Lemalu (baritone)
Michael Hampton (piano)

Walton: Cello Concerto
Paul Watkins (cello)
BBC Scottish Symphony Orchestra
Tuomas Ollila (conductor)

Scriabin: Sonata No 9 in F for piano, Op 68 (Black Mass)
Alexander Melnikov (piano)

Mendelssohn: Symphony No 4 (Italian)
BBC Philharmonic
Gianandrea Noseda (conductor).


THU 17:00 In Tune (b008lsr2)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


THU 19:00 Performance on 3 (b008lsr3)
Emerson String Quartet

Episode 2

Emerson String Quartet

Petroc Trelawny presents a series of concerts recorded at London's Wigmore Hall by one of the world's most distinguished quartets.

2/3. The Emerson Quartet perform a programme that includes a work specially composed for them by the Chinese-American composer Bright Sheng.


THU 20:45 Composer of the Week (b008lsr0)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


THU 21:45 Night Waves (b008lsr4)
In a special programme recorded in front of an audience at the Free Thinking Festival in Liverpool, a panel including playwright Alan Bleasdale and veteran producer Michael Wearing re-examine one of British television's most celebrated dramas, Boys from the Blackstuff.

First shown in 1982, it was a remarkable hit, with catchphrases and characters that caught the mood of the nation at a time of high unemployment and social unrest. It also changed forever the careers of writer Alan Bleasdale and producer Michael Wearing, as well as establishing actors Bernard Hill, Julie Walters and Michael Angelis in the public mind.

With Paul Allen.


THU 22:30 Artist Focus (b008lsr5)
With Petroc Trelawny. Harpsichordist and conductor William Christie is the featured artist and the programme includes an excerpt from Mozart's opera Die Zauberflote.


THU 23:00 The Essay (b008lsr6)
Greek and Latin Voices (Thucydides)

Episode 4

Greek and Latin Voices

Series exploring the work of Thucydides.

4/4. Chris Pelling offers a timely analysis of why Thucydides's depiction of power politics in ancient Greece should be read today.


THU 23:15 Late Junction (b008lsr7)
Fiona Talkington presents Trio Medieval and traditional drummer Birger Mistereggen, Uri Caine's take on Verdi and a look ahead to the Celtic Connections festival in Glasgow.



FRIDAY 11 JANUARY 2008

FRI 01:00 Through the Night (b008lwrw)
With Susan Sharpe.

1.00am
Mozart: Piano Concerto in A, K488
Joanna MacGregor (piano)
Stavanger Symphony Orchestra
Susanna Mälkki (conductor)

1.26am
Svendsen: Symphony No 2 in B flat, Op 15
Stavanger Symphony Orchestra
Christian Eggen (conductor)

2.01am
Palestrina: Missa in duplicibus minoribus II
Maîtrise de Garçons de Colmar
Ensemble Giles Binchois
Ensemble Cantus Figuratus der Schola Cantorum Basiliensis
Dominique Vellard (director)

2.36am
Narvaez: Los Seys libros del Delphin de musica
Hopkinson Smith (vihuela)

2.53am
de Wert: Giunto a la tomba (Il settimo libro de madrigali a cinque voci)
The Consort of Musicke
Anthony Rooley (director)

2.59am
Rachmaninov: Variations on a Theme of Corelli, Op 42
Natalya Pasichnyk (piano)

3.16am
Brahms, arr. Agnieszka Duczmal: Sextet in B flat, Op 18
Amadeus Polish Radio Chamber Orchestra in Poznan
Agnieszka Duczmal (conductor)

3.54am
Hammerschmidt: Suite in G minor/major for gambas
Hesperion XX
Jordi Savall (director)

4.04am
Grainger: 4 Folk Songs
Camerata Chamber Choir
Michael Bojesen (conductor)

4.15am
Dukas: Villanelle for horn and orchestra
Esa Tukia (horn)
Finnish Radio Symphony Orchestra
Michel Adelson (conductor)

4.23am
Telemann: Trio No 4 (Essercizii Musici)
Camerata Köln

4.33am
Chopin: Fantaisie-impromptu in C sharp minor for piano, Op 66
Dubravka Tomsic (piano)

4.39am
Komorowski, arr. Tadeusz Maklakiewicz: Kalina (The Cranberry Tree)
Polish Radio Choir
Marek Kluza (director)

4.43am
Wagner, arr. unknown: Pilgrims Chorus (Tannhäuser)
David Drury (organ)

4.49am
Weber: Overture (Der Freischütz)
Netherlands Radio Philharmonic
Kenneth Montgomery (conductor).


FRI 05:00 Through the Night (b008lwrx)
Through the Night

With Susan Sharpe.

5.00am
Kyurkchiyski: Prayer (Two works after paintings of Vladimir Dimitrov)
Bulgarian NRSO
Orchestra of Bulgarian National Radio
Kamen Goleminov (conductor)

5.06am
Svendsen: Festival Polonaise, Op 12
Bergen Philharmonic Orchestra
Philippe Jordan (conductor)

5.15am
Schumann: Wehmut; Im Walde (Liederkreis)
Olle Persson (baritone)
Stefan Bojsten (piano)

5.20am
Verdi: Macbeth (exceprt Act 4)
Hungarian Radio Chorus and Orchestra
Tamás Pal (conductor)

5.27am
Mendelssohn: Meeresstille und gluckliche Fahrt Overture
Orchestre National de France
Riccardo Muti (conductor)

5.40am
Bach: Presto (Sonata No 1 in G minor for violin solo, BWV 1001)
Hilary Hahn (violin)

5.43am
Pachelbel: Magnificat
Cantus Cölln
Konrad Junghänel (director)

5.49am
Crusell: Introduction et Air Suèdois
Anne-Marja Korimaa (clarinet)
Finnish Radio Symphony Orchestra
Osmo Vänskä (conductor)

6.00am
Nielsen: Quartet No 1 in G minor, Op 13
Paizo Quartet (Denmark)

6.29am
Solnitz: Sinfonia in A, Op 3 No 4
Musica ad Rhenum

6.41am
Mozart: Piano Sonata in A minor, K310
Gunilla Süssmann (piano).


FRI 07:00 Breakfast (b008lwry)
Including from 7.00am

Walton: Crown Imperial
London Philharmonic Orchestra
Adrian Boult (conductor)

Handel: As steals the morn (L'Allegro, il Penseroso ed il Moderato)
Kate Royal (soprano)
Ian Bostridge (tenor)
Orchestra of the Age of the Enlightenment
Harry Bicket (conductor)

The 48 at 8:

Bach: Prelude and Fugue No 18 in G sharp minor, BWV 887 (The Well-Tempered Clavier, Book 2)
Daniel Chorzempa (fortepiano)

From 8.30am

Godowsky: Symphonic Metamorphosis on Die Fledermaus
Piers Lane (piano)

Schubert: The Shepherd on the Rock, D965
Barbara Bonney (soprano)
Sharon Kam (clarinet)
Geoffrey Parsons (piano)

Wagner: Prelude (Die Meistersinger von Nürnberg)
Oslo Philharmonic Orchestra
Mariss Jansons (conductor).


FRI 10:00 Classical Collection (b008lwrz)
With Sarah Walker.

10.00am
Satie: Embryons desseches
Anne Queffelec (piano)
VIRGIN VC 7 90754-2

10.08am
Berg: Violin Concerto
Isaac Stern (violin)
New York Philharmonic Orchestra
Leonard Bernstein (conductor)
SONY SMK 64504

10.35am
Rameau: In convertendo
Sophie Daneman, Noemi Rime (sopranos)
Paul Agnew (tenor)
Nicolas Rivenq (baritone)
Les Arts Florissants
William Christie (conductor)
ERATO 4509-96967-2

11.00am
Brahms: Piano Concerto No 1 in D minor
Clifford Curzon (piano)
London Symphony Orchestra
George Szell (conductor)
DECCA 466 376-2

11.52am
Gavin Bryars: Epilogue
Pascal Pongy (horn)
Charles Fullbrook, Gavin Bryars (percussion)
ECM 829 484-2.


FRI 12:00 Composer of the Week (b008lws0)
George Frideric Handel (1685-1759)

Episode 5

George Frideric Handel (1685-1759)

Handel in London: 5 Musical Walks

5/5. Donald Macleod and writer Roderick Swanston follow Handel's footsteps through London's historic theatreland. They traverse the West End in search of the theatres in which Handel's operas were performed, from the former King's Theatre in Haymarket, to the former incarnation of the Royal Opera House, Covent Garden, and a long-vanished third opera house at Lincoln's Inn Fields.

Cara Sposa (Rinaldo)
Rinaldo ...... David Daniels (countertenor)

Giulio Cesare (excerpt)
Cleopatre ...... Barbara Schlick (soprano)
Giulio Cesare ...... Jennifer Larmore (mezzo-soprano)
Concerto Cologne
Rene Jacobs (conductor)

Serse (excerpt)
Serse ...... Carolyn Watkinson (mezzo-soprano)
Le Grand Ecurie et la Chambre de Roy
Jean-Claude Malgoire (conductor)

Deidamia (excerpt)
Nerea ...... Dominique Labelle (soprano)
Fenice ...... Furio Zanasi (baritone)
Licomede ...... Antonio Abete (bass)
Ulisse ...... Anna Bonitatibus (mezzo-soprano)
Deidama ...... Simone Kermes (soprano)
Choir and Orchestra of Il Complesso Barocco
Alan Curtis (conductor).


FRI 13:00 Afternoon Concert (b008lws1)
Presented by Penny Gore.

1.00pm Radio 3 Lunchtime Concert

4/4. These performances were recorded at the 2007 Bath Mozartfest and feature works from different concerts.

Barber: The monk and his cat; Sure on this shining night; Promiscuity; Solitary Hotel
Felicity Lott (soprano)
Graham Johnson (piano)

Schubert: String Quintet in C, D956
Nash Ensemble

2.05pm British Symphony Series: Cyril Scott

Debussy: Prelude a l'apres-midi d'un faune
BBC Philharmonic
Pascal Rophe (conductor)

Shostakovich: Sonata for viola and piano, Op 147
Lawrence Power (viola)
Simon Crawford-Phillips (piano)

Scott: Cello Concerto
Paul Watkins (cello)
BBC Philharmonic
Martyn Brabbins (conductor)

Bennett: Songs before sleep for baritone and piano
Jonathan Lemalu (baritone)
Michael Hampton (piano)

Mozart: Symphony No 40
BBC Philharmonic
Gianandrea Noseda (conductor)

Ravel: Sheherazade (3 poems for mezzo-soprano and orchestra)
Felicity Lott (soprano)
BBC Philharmonic
Yan Pascal Tortelier (conductor)

Korngold: The Sea Hawk (Suite from the film score, Part 5)
BBC Philharmonic
Rumon Gamba (conductor).


FRI 17:00 In Tune (b008lws2)
Sean Rafferty presents a selection of music, plus news from the arts world.


FRI 19:00 Performance on 3 (b008lws3)
Emerson String Quartet

Episode 3

Emerson String Quartet

Petroc Trelawny presents a series of concerts recorded at London's Wigmore Hall by one of the world's most distinguished quartets.

3/3. The Emerson Quartet perform a programme that includes a work specially composed for them by the leading Finnish composer Kaija Saariaho.


FRI 20:45 Composer of the Week (b008lws0)
[Repeat of broadcast at 12:00 today]


FRI 21:45 The Verb (b008lws4)
Ian McMillan talks to poet and critic Tom Paulin about the secret life of poems, and American novelist John Marks introduces a brand new short story written especially for The Verb.


FRI 22:30 Jazz Library (b008lws5)
Anthony Braxton

Anthony Braxton

Alyn Shipton and his guest, critic Brian Morton, explore the wide-ranging output of contemporary jazz musician Anthony Braxton. From tuba ensembles, to graphic scores and 'ghost trance music', they examine many aspects of the work of this fascinating instrumentalist and composer.


FRI 23:30 Jazz on 3 (b008lws6)
Mujician

Mujician

Jez Nelson presents a gig by the improvising quartet Mujician, comprising reeds player Paul Dunmall, pianist Keith Tippett, bassist Paul Rogers and drummer Tony Levin. The group are distinguished by their unique approach to wholly-improvised performance in which the music is not discussed or rehearsed in advance.




LIST OF THIS WEEK'S PROGRAMMES
(Note: the times link back to the details; the pids link to the BBC page, including iPlayer)

Afternoon Concert 13:00 MON (b008lr26)

Afternoon Concert 13:00 TUE (b008lr72)

Afternoon Concert 13:00 WED (b008lsbc)

Afternoon Concert 13:00 THU (b008lsr1)

Afternoon Concert 13:00 FRI (b008lws1)

Artist Focus 22:30 MON (b008lr2b)

Artist Focus 22:30 TUE (b008lr8f)

Artist Focus 22:30 WED (b008lsj2)

Artist Focus 22:30 THU (b008lsr5)

Awards for World Music A to Z 23:15 MON (b008lr2c)

BBC Proms 2007 (repeats) 19:00 MON (b008njkq)

BBC Proms 2007 (repeats) 19:00 TUE (b008njmf)

Between the Ears 22:00 SAT (b008lprj)

Breakfast 07:00 SAT (b008lpr7)

Breakfast 07:00 SUN (b008lpv8)

Breakfast 07:00 MON (b008lqwd)

Breakfast 07:00 TUE (b008lr5x)

Breakfast 07:00 WED (b008lrgr)

Breakfast 07:00 THU (b008lsqy)

Breakfast 07:00 FRI (b008lwry)

CD Review 09:00 SAT (b008lpr8)

Choir and Organ 18:30 SUN (b008lpvh)

Choral Evensong 16:00 SUN (b008lpvf)

Classical Collection 10:00 MON (b008lqwf)

Classical Collection 10:00 TUE (b008lr5y)

Classical Collection 10:00 WED (b008lrgs)

Classical Collection 10:00 THU (b008lsqz)

Classical Collection 10:00 FRI (b008lwrz)

Composer of the Week 12:00 MON (b008lqwg)

Composer of the Week 20:45 MON (b008lqwg)

Composer of the Week 12:00 TUE (b008lr5z)

Composer of the Week 20:45 TUE (b008lr5z)

Composer of the Week 12:00 WED (b008lrgt)

Composer of the Week 20:45 WED (b008lrgt)

Composer of the Week 12:00 THU (b008lsr0)

Composer of the Week 20:45 THU (b008lsr0)

Composer of the Week 12:00 FRI (b008lws0)

Composer of the Week 20:45 FRI (b008lws0)

Discovering Music 17:00 SUN (b008lpvg)

Drama on 3 20:00 SUN (b008lpvj)

Gubaidulina: The String Quartets 21:05 SUN (b008lpvk)

Hear and Now 22:30 SAT (b008lprk)

In Tune 17:00 MON (b008lr27)

In Tune 17:00 TUE (b008lr73)

In Tune 17:00 WED (b008lsbd)

In Tune 17:00 THU (b008lsr2)

In Tune 17:00 FRI (b008lws2)

Jazz Library 22:30 FRI (b008lws5)

Jazz Line-Up 16:00 SAT (b008lprf)

Jazz Record Requests 17:30 SAT (b008lprg)

Jazz on 3 23:30 FRI (b008lws6)

Late Junction 23:15 TUE (b008lrdj)

Late Junction 23:15 WED (b008lsj4)

Late Junction 23:15 THU (b008lsr7)

Music Matters 12:15 SAT (b008lpr9)

Night Waves 21:45 MON (b008lr29)

Night Waves 21:45 TUE (b008lr8d)

Night Waves 21:45 WED (b008lscb)

Night Waves 21:45 THU (b008lsr4)

Opera on 3 18:30 SAT (b008lprh)

Performance on 3 19:00 WED (b008lsbf)

Performance on 3 19:00 THU (b008lsr3)

Performance on 3 19:00 FRI (b008lws3)

Private Passions 12:00 SUN (b008lpvb)

Radio 3 Lunchtime Concert 14:00 SAT (b008lprc)

Radio 3 Requests 14:00 SUN (b008lpvd)

Sunday Feature 21:30 SUN (b008lpvl)

Sunday Morning 10:00 SUN (b008lpv9)

The Early Music Show 13:00 SAT (b008lprb)

The Early Music Show 00:00 SUN (b008lpv5)

The Early Music Show 13:00 SUN (b008lpvc)

The Early Music Show 00:00 MON (b008jyxr)

The Essay 23:00 MON (b008lr8z)

The Essay 23:00 TUE (b008przr)

The Essay 23:00 WED (b008przs)

The Essay 23:00 THU (b008lsr6)

The Verb 21:45 FRI (b008lws4)

Through the Night 01:00 SAT (b008k2vb)

Through the Night 03:59 SAT (b008kyb1)

Through the Night 05:00 SAT (b008k2vc)

Through the Night 01:00 SUN (b008lpv6)

Through the Night 04:00 SUN (b008lwyh)

Through the Night 05:00 SUN (b008lpv7)

Through the Night 01:00 MON (b008lqwb)

Through the Night 04:00 MON (b008lzgr)

Through the Night 05:00 MON (b008lqwc)

Through the Night 01:00 TUE (b008lr5v)

Through the Night 05:00 TUE (b008lr5w)

Through the Night 01:00 WED (b008lrgp)

Through the Night 05:00 WED (b008lrgq)

Through the Night 01:00 THU (b008lsqw)

Through the Night 05:00 THU (b008lsqx)

Through the Night 01:00 FRI (b008lwrw)

Through the Night 05:00 FRI (b008lwrx)

Words and Music 22:15 SUN (b008lpvm)

World Routes 15:00 SAT (b008lprd)